Koszyk:

WYBIERAJĄC PRODUKTY OSAVI ZA MIN. 50 ZŁ - PILL BOX OTRZYMASZ GRATIS!

Konsekwencje siedzącego trybu życia

Konsekwencje siedzącego trybu życia

Zbyt długie siedzenie w jednej pozycji, ze względu na negatywny wpływ na samopoczucie, bywa porównywane do palenia papierosów i stosowania innych używek. Jakie niekorzystne zmiany powoduje siedzący tryb życia? Co robić każdego dnia, żeby uchronić się przed tymi konsekwencjami? Poniżej znajdziesz zestaw przydatnych podpowiedzi. 

Siedzący tryb życia – kogo może dotyczyć?

Hipokinezja to pojęcie z medycznego słownika oznaczające bezczynność ruchową, niedobór aktywności fizycznej oraz całkowity brak ruchu. W codziennych rozmowach sięgamy zwykle po inny zwrot siedzący tryb życia. Używamy go w odniesieniu do osób zmagających się z problemem otyłości, co dotyczy często m.in. pracowników biurowych i zatrudnionych w korporacji. To spore uproszczenie, ponieważ dziś prowadzenie takiego trybu życia dotyczy niemal wszystkich grup wiekowych i zawodowych.

Na upowszechnienie się siedzącego trybu życia wpłynęła pandemia COVID-19 i związana z nią izolacja domowa. Wiele osób mimo tych niesprzyjających warunków znalazło w sobie motywację do regularnego ruchu i uprawiania aktywności (mamy nadzieję, że pomógł w tym nasz artykuł). Niestety dla tych, którzy potrzebują motywacji zewnętrznej, był to idealny czas na budowanie i wzmacnianie niekorzystnych nawyków. 

Negatywny wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne

Ze względu na negatywne skutki, długie siedzenie w jednej pozycji w trakcie czasu wolnego, nauki i pracy, bywa porównywane do palenia papierosów, zatem jak łatwo się domyślić, nie wróży niczego dobrego. Jakie zmiany zachodzą w ciele i nastroju, jeśli siedzimy zbyt długo? O jakich konsekwencjach siedzącego trybu życia należy wiedzieć?

Pierwszymi dolegliwościami, na jakie skarżą się osoby spędzające wiele godzin w tej samej pozycji, są bóle kręgosłupa w okolicy odcinka lędźwiowego i karku. Kolejnymi skutkami są zmiany w postawie ciała: plecy stają się zaokrąglone, głowa wysunięta do przodu, a klatka piersiowa zapadnięta. Co dzieje się dalej? Z czasem osłabiają się mięśnie pośladków oraz brzucha, a dłonie i nadgarstki są przeciążone. 

Liczne napięcia pojawiające się w całym ciele w wyniku długotrwałego siedzenia prowadzą do występowania bólów głowy. Konsekwencje siedzącego trybu życia dotyczą również samopoczucia psychicznego. Pozbawiając ciało możliwości ruchu w trakcie dnia, możemy być narażeni na pogorszenie się nastroju, spadek koncentracji i skupienia oraz problemy ze snem.

Jak wrócić do aktywności – praktyczne wskazówki

Skutecznym sposobem na zatrzymanie i odwrócenie negatywnych zmian, jakie zachodzą w ciele i psychice wskutek długotrwałego siedzenia, jest aktywność fizyczna. Dorośli powinni ćwiczyć przynajmniej 150 minut tygodniowo (wytyczne dla umiarkowanej aktywności) albo 75 minut na tydzień (w przypadku treningów o większej intensywności). Realizacja takich założeń jest prosta – wystarczy 30 minut ruchu każdego dnia. 

Aby cieszyć się większą produktywnością w trakcie pracy i nauki, warto robić sobie przerwy od siedzenia, np. co pół godziny i wykorzystywać je na mały spacer po pomieszczeniu. Jeśli na co dzień korzystasz z samochodu lub komunikacji miejskiej, spróbuj pewną część drogi pokonać pieszo. Staraj się co kilka minut zmieniać swoją pozycję i jeśli to tylko możliwe – zafundować swojemu ciału porcję ruchu. 

Zachęcamy Cię do lektury artykułów opublikowanych na naszym Blogu, dotyczących sportu i aktywności fizycznej. Są one przydatne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych:

  1. Jaki wpływ ma sport na zdrowie człowieka?
  2. Czy zdrowy styl życia i aktywność fizyczna są dla każdego?
  3. Jak dobrze zaplanować treningi na urlopie?
  4. Wracamy do formy! Oferta dla sportowców w sklepie Shaman.pl

Przy okazji możesz zapoznać się z całym katalogiem suplementów diety dla aktywnych. Wystarczy, że klikniesz tutaj