Jak utrzymać motywację do ćwiczeń podczas pandemii?

Jak utrzymać motywację do ćwiczeń podczas pandemii?

Wydarzenia ostatnich tygodni sprawiły, że wiele osób straciło naturalną motywację do ćwiczeń, jaką bez wątpienia jest obowiązująca ważność karnetu do siłowni. Gdy te są zamknięte, a na zewnątrz poczucie bezpieczeństwa maleje ze względu na ryzyko zakażenia, pozostają ćwiczenia domowe. Jak w przestrzeni do tego nieprzygotowanej dbać o zdrowy wygląd i atrakcyjną sylwetkę? Mamy kilka porad dla tych, którym coraz trudniej zmobilizować się do ćwiczeń.

 

Kłody pod nogi rzucane przez aurę i pandemię

 

W okresie jesienno-zimowym zawsze spada odsetek osób, które utrzymując letni zapał do aktywności fizycznej, także i w czasie nieco gorszych warunków atmosferycznych znajdują siły na wyjście z domu, aby zafundować organizmowi choćby krótki wysiłek. Brak słonecznej aury, delikatne opady deszczu oraz obniżenie temperatur wraz z już nieco bardziej porywistym wiatrem obniżają chęci do biegania, jazdy na rowerze lub na rolkach.

 

Jakby tego było mało, w 2020 roku szalejąca epidemia COVID-19 sprawia, że coraz mniej jest przestrzeni do ćwiczeń. Siłownie są zamykane, a liczyć się trzeba także z tym, że znów rygory nakładane przez władze ograniczą możliwość wyjścia z domu w celach rekreacyjnych. Sposobem na jesienną chandrę bywał w latach ubiegłych właśnie ruch i przebywanie choćby nawet przez kilkadziesiąt minut na świeżym powietrzu. Jak przebić mur zniechęcenia i mimo niesprzyjających okoliczności postarać się zrobić coś pozytywnego dla własnego ciała w warunkach domowych? 

 

Sposoby na motywację do ćwiczeń

 

Podstawą każdej skutecznej strategii jest plan. Jego sporządzenie nie wymaga ponoszenia żadnych nakładów finansowych, ani nie pochłania zbyt wiele czasu. Do stworzenia kalendarza aktywności wystarczy zwykła kartka lub papierowy kalendarz. Zapisane daty z konkretną godziną zaplanowanych ćwiczeń pomagają trzymać się wstępnych założeń. Oczywiście poza czasem zarezerwowanym na aktywność należy uwzględnić także przerwy na regenerację organizmu. Warto przejrzeć też bazy aplikacji na smartfona, wśród których jest wiele programów do ćwiczeń, które o wyznaczonej porze dnia same wysyłają przypomnienie. Siebie oszukamy, trenera też, ale aplikacji nie!

 

Na skutek ograniczonego dostępu do siłowni również trenerzy personalni są zmuszeni do domowych ćwiczeń. Część z nich wcale nie próżnuje i za pośrednictwem internetu publikuje transmisje z własnych sesji treningowych, podczas których udzielają oglądającym wielu cennych wskazówek. Odwołanie się do autorytetu pozwala nie tylko poprawnie wykonać ćwiczenie, ale jest dodatkowo znakomitym sposobem na utrzymanie regularności. Trenerzy biorą pod uwagę, że nie wszyscy dysponują w domu fachowym sprzętem, więc ich program uwzględnia nawet użycie domowych sprzętów lub pracę tylko z własnym ciałem (np. ćwiczenia kalisteniczne).

 

A czy suplementy diety mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na motywację do aktywności fizycznej? Brak naturalnych promieni słonecznych obniża samopoczucie, więc przydać się może wzmocniony wapniem kompleks “witaminy słońca”, czyli D3. Takie rozwiązanie proponuje renomowany producent Holland & Barrett. Poza wspomnianym środkiem spożywczym warto przejrzeć nasze kategorie “Mój cel” i “Sport”. Obie bezpośrednio wiążą się motywacją do ćwiczeń, bo jak wiadomo - kolejne osiągnięcia, nawet te najmniejsze, najlepiej mobilizują do działania.