Koszyk:

-12% DBAJ O STAWY. WPISZ KOD: STAWY

Cholina (witamina B4)

(1 prod.)

Świadomość o zdrowym odżywianiu jest coraz większa. Dużo się mówi o znaczeniu witamin i minerałów dla organizmu oraz o tym, jak ważne jest ich spożywanie wraz z pożywieniem. Nie wszyscy wiedzą, że niektóre substancje wytwarzane są również w ciele człowieka. Jednym z takich przykładów jest cholina. Działanie tego związku chemicznego wpływa na kilka elementów w organizmie, o których piszemy poniżej. Ciało wytwarza jednak zbyt małą ilość choliny, dlatego zaleca się, aby jej dzienne spożycie wynosiło od 0,5 do 4 g. Można to osiągnąć za sprawą odpowiednich produktów spożywczych lub wspierając się suplementami diety.

Witamina B4 – właściwości

Wątróbka, żółtka jaj i kiełki pszenicy to produkty, w których obecna jest witamina B4. Właściwości zdrowotne, jakimi charakteryzuje się cholina, to: pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby, przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu homocysteiny oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu tłuszczów. Stłuszczenie wątroby, trudności z koncentracją, rozdrażnienie – te objawy mogą oznaczać, że potrzebna jest cholina. Działanie tej substancji jest, jak widać, niezbędne dla zachowania równowagi w organizmie. W powszechnym użyciu cholina wciąż bywa wymiennie nazywana witaminą B4. Należy jednak pamiętać, że z naukowego punktu widzenia nie jest to wskazane (cholina ≠ wit. B4!). Ta pomyłka wynika z tego, że ten związek chemiczny zalicza się do niektórych fosfolipidów, więc początkowo była uważana za jedną z witamin z grupy B. Obecnie wykazano, że jest to jedynie substancja witaminopodobna.

Cholina – działanie suplementów diety

W sklepie Shaman oferujemy m.in. produkt Cholina+Inozytol od marki NOW Foods. To suplement diety dostępny w kapsułkach, a więc bardzo łatwy do spożycia. Wystarczy tylko połknąć zalecaną porcję i popić ją wodą. Na etykiecie każdego produktu znajduje się informacja o tym, ile kapsułek odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu produktu – należy stosować się do tych treści. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą, a także do zaglądania w pozostałe miejsca na naszej stronie internetowej. W Słowniczku opisujemy różne substancje występujące w produktach. Natomiast na Blogu publikujemy bardziej szczegółowe wpisy o różnych składnikach odżywczych, markach oraz o innych tematach dotyczących zdrowia.

Czytaj więcej Czytaj mniej
produktów