Jaki wpływ ma sport na zdrowie człowieka?

Jaki wpływ ma sport na zdrowie człowieka?

W ostatnim wpisie opublikowanym na naszym blogu wspominaliśmy, że aktywność fizyczna nie jest zarezerwowana tylko dla osób zdrowych. Jeśli ruch nie jest przeciwwskazaniem, warto wykonywać polecane przez specjalistę ćwiczenia. Dzięki nim można zmniejszyć dolegliwości bólowe i zatrzymać rozwój choroby. Jaki jeszcze wpływ ma sport na zdrowie człowieka? Czy powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” naprawdę warto potraktować jak dobry przepis na zachowanie sprawności i radości na lata? 

Korzyści wynikające z regularnej aktywności fizycznej

By aktywność fizyczna przynosiła wymierne korzyści, powinna być dobrana do wieku, stanu zdrowia i możliwości motorycznych. Oprócz tego niezbędne jest posiadanie wiedzy na temat prawidłowego wykonywania ćwiczeń i zwracanie uwagi na jakość zamiast na ilość. To znaczy, że lepiej jest powtórzyć mniejszą liczbę serii, ale zrobić to starannie i w skupieniu. Bardzo ważne są także regularność i różnorodność, czyli włączanie do planu dnia takich form ruchu, które umożliwią zadbanie o mobilność całego ciała, a nie tylko wybranych partii.

Poprawnie wykonywane, systematyczne oraz zróżnicowane ćwiczenia wywierają pozytywny wpływ na organizm i nastawienie do życia. Co to dokładnie oznacza? 

  • Dzięki regularnej aktywności zwiększa się Twoja wydolność fizyczna i siła.
  • Jesteś mniej narażony na choroby cywilizacyjne, na przykład otyłość i nadciśnienie, a także na niekorzystne zmiany powiązane z procesami starzenia się.
  • Możesz cieszyć się lepszym nastrojem i efektywniej sypiać.
  • Poprawia się również Twoja pamięć i koncentracja

A to jeszcze nie wszystko! Wygrywając z wymówkami, poprawiając wyniki albo zbliżając się do wymarzonej wagi, jesteś z siebie dumny oraz bardziej w siebie wierzysz. Dostrzegając w lustrze pozytywne efekty ćwiczeń, utwierdzasz się w przekonaniu, że Twoje ciało jest piękne. I wreszcie – ćwicząc razem z innymi, zyskujesz cenne znajomości i ulepszasz umiejętności interpersonalne. 

Aktywność fizyczna związana z odpowiednią dietą

Spacer, jazda na rowerze, bieganie, ćwiczenia wzmacniające, a także inne formy aktywności dobrane do Twoich potrzeb są niezbędne, żebyś mógł zachować sprawność na lata, cieszyć się dobrą energią, ograniczyć ryzyko rozwoju chorób i czuć się doskonale w swoim ciele. Nie można jednak zapomnieć, że z regularnym ruchem ściśle powiązana jest odpowiednia dieta. Aktywność fizyczna jest podstawą piramidy zdrowego żywienia, a zbilansowany jadłospis to sposób na wzmocnienie pozytywnych skutków, jakie niesie za sobą mądry trening.  

Połączenie ze sobą odpowiedniej aktywności i odpowiedzialnego sposobu odżywiania się to sposób na utrzymanie dobrego samopoczucia oraz życiowej radości. O jakość spożywanych posiłków można zadbać poprzez wybieranie sezonowych, lokalnych produktów, staranie się, aby przygotowane dania były różnorodne i szukanie wartościowych, ale równie smacznych zamienników niezdrowych przekąsek. Jeśli pozwala na to czas, można poeksperymentować w kuchni, szukając własnego sposobu na złamanie tradycyjnych przepisów.

Jeśli mimo dbania o jakość i różnorodność posiłków, nie udaje się dostarczyć do organizmu wszystkich potrzebnych mu składników, można pomyśleć o stosowaniu suplementów diety. W naszej ofercie znajdują się preparaty stworzone przez cenione marki, w tym NOW Foods, Swanson i BioTech USA. Wśród polecanych produktów są propozycje dedykowane osobom prowadzącym aktywny tryb życia – między innymi różnego rodzaju odżywki białkowe mające ciekawy smak i zapach, a także kompleksy witamin i minerałów dla sportowców