Koszyk:

-12% NA KATEGORIĘ: ANTY-AGING + WITAMINY DLA KOBIET. WPISZ KOD: MAMA

Chia

(3 prod.)

Różnorodna, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna to czynniki, dzięki którym możesz wieść zdrowy styl życia. Uzupełnieniem ćwiczeń i odpowiednio skrojonego jadłospisu mogą być suplementy i superfoods, które oferuje każdy sklep ze zdrową żywnością. Lista superfoods jest długa, a sama nazwa oznacza żywność pochodzenia naturalnego, która nie została przetworzona i jest bogata w składniki odżywcze korzystne dla organizmu człowieka. Wśród nich znajduje się szałwia hiszpańska, czyli chia - jej właściwości były znane już w czasach prekolumbijskich. 

Nasiona Chia: na co pomagają 

Chia to roślina, którą uprawiali Aztekowie i Majowie - jej nasiona spożywano co najmniej 5500 lat temu. Wykorzystywano je również podczas rytuałów religijnych i do wyrobu kosmetyków. Obecnie najpopularniejsza jest w centralnej i południowej części Gwatemali i Meksyku. Samo słowo “chia” pochodzi od słowa z języka nahuatl, w którym “chian” oznacza “oleisty”. Chia pozyskuje się z owoców, którymi są rozłupnie. To właśnie w nich zgromadzone są czarne, ciemnoszare i białe nasiona o długości około 2 mm. Spożywać je mogą niemal wszyscy - o ile trzymają się wyznaczonej dziennej porcji. Ze względu na wysoką zawartość błonnika nasiona chia nie powinny być spożywane w większej ilości, niż maksymalnie 2 łyżki. Nie powinny też po nie sięgać osoby z problemami ze strony układu pokarmowego i stanami zapalnymi. 

Chia - właściwości 

Właściwości, które charakteryzują nasiona chia, są zasługą tego, co zawierają. Szałwia hiszpańska skrywa w sobie bardzo dużo błonnika, kwasów omega 3, a także wapnia, żelaza i antyoksydantów. Zawiera również kwas alfa-linolenowy, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Roślina ta ma również zdolność do pęcznienia - w połączeniu z błonnikiem są w stanie na długo zaspokoić głód. Łatwo ją wkomponować do jadłospisu. Możesz wykorzystać je w domowych jogurtach czy deserach, ale także koktajlach i sałatkach. 

Gdzie kupić nasiona chia? 

Jeśli szukasz wysokiej jakości nasion chia, z pewnością pomoże Ci w tym sklep ze zdrową żywnością - a przykład shaman.pl. Na stronie znajdziesz wiele różnych opcji - zarówno gdy chodzi o marki, jak i gramaturę. Na początek możesz wybrać opakowanie o mniejszej pojemności. Jeśli jednak stosujesz nasiona chia dłużej i wiesz wszystko i ich właściwościach, to przyda Ci się większa paczka tego superfoods. Sięgnij po opakowanie BioPlanet, Allnutrition lub BeOrganic i sprawdź, jak działają te nasiona. 

Czytaj więcej Czytaj mniej
produktów
  1. BeOrganic - Chia, Nasiona BIO, 200g
    25,00 zł
    Brak w magazynie