Czy zdrowy styl życia i aktywność fizyczna są dla każdego?

Czy zdrowy styl życia i aktywność fizyczna są dla każdego?

Bycie fit oznaczać może zarówno przemyślany sposób odżywiania się, dodawanie do planu dnia różnorodną aktywność fizyczną czy utrzymywanie równowagi między potrzebami ciała i ducha. Niezależnie od tego, jaką definicję łączymy z tym terminem, trudno nie zgodzić się, że od kilku lat jego popularność i znaczenie wciąż się umacniają. Ale czy zdrowy styl życia i aktywność fizyczna rzeczywiście są dla każdego, w tym również dla osób zmagających się z konkretnymi dolegliwościami lub unikającymi sportu? 

Regularna aktywność fizyczna a dolegliwości – przykłady 

Ćwiczenia na świeżym powietrzu, w domowym zaciszu lub w klubie fitness mogą być formą urozmaicenia harmonogramu dnia, sposobem na pozbycie się negatywnych emocji i okazją do spędzenia wolnego czasu w towarzystwie ludzi mających podobne pasje i cele. Mimo że trening kojarzy się z szansą na zrobienie czegoś dobrego dla siebie, równocześnie zdarza się, że ten pozytywny aspekt nie jest tak wyraźnie dostrzegany. Na przykład osoby zmagające się z określonymi dolegliwościami mogą podawać w wątpliwość sens wykonywania ćwiczeń, gdyż obawiają się, że spowodują one jeszcze silniejszy ból. 

Jeśli stan zdrowia nie jest przeciwwskazaniem do ruchu, warto najpierw dowiedzieć się, jaka forma aktywności będzie najlepsza, a później sprawdzić, jak poprawnie wykonywać polecane ćwiczenia. Osobom np. cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową stawów zaleca się jazdę na rowerze, pływanie, spacer oraz ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie, dzięki którym uda się złagodzić ból i poprawić mobilność.

Łagodne formy aktywności takie jak joga bądź marszobiegi mogą przynieść ulgę i poprawę samopoczucia w przypadku dolegliwości dotyczących układu pokarmowego (na przykład wrzodziejącego zapalenia jelita grubego). Z kolei marsz w miejscu, wejście na stopień i trucht poprzedzone rozgrzewką oraz ćwiczenia wzmacniające ramiona i nogi stanowią istotną część procesu rekonwalescencji po przebyciu choroby związanej z COVID-19. 

Regularna aktywność fizyczna nie jest więc zarezerwowana tylko dla osób, które nie cierpią na żadne choroby – korzyści z regularnego ruchu czerpać może każdy z nas. Jeśli jednak zmagamy się z dolegliwościami, warto, abyśmy wykonywali takie ćwiczenia, które polecane są przez naszych lekarzy oraz fizjoterapeutów.

Jak “polubić się” ze zdrowym stylem życia i sportem? 

Czy zdrowy styl życia i aktywność fizyczna mogą okazać się atrakcyjne także dla osób, które nie lubią sportu i unikają go na co dzień? Tak, ale pod warunkiem, że uda się ustalić źródło niechęci, a następnie znaleźć dobre rozwiązanie. Jeśli wykonywaniu ćwiczeń nie towarzyszy uczucie satysfakcji, lecz zamiast niego pojawia się zdenerwowanie, to może być sygnał, że praktykowana forma ruchu nie jest odpowiednia. Zamiast pogłębiać brak zadowolenia, warto cierpliwie szukać alternatywy, dając sobie przynajmniej kilka szans. By dodać sobie otuchy, w te poszukiwania można zaangażować przyjaciół oraz członków rodziny.

Przyczyną niechęci do wykonywania ćwiczeń fizycznych może być również przekonanie, że wymagają one poświęcenia dużej ilości czasu każdego dnia i w natłoku codziennych spraw znalezienie przerwy na trening nie będzie możliwe. A gdyby, zamiast zaczynać od trudnych i czasochłonnych ćwiczeń, skupić się na aktywnościach, które można wykonać w domu, kilka razy dziennie, przez kilka minut? Praktykując wybraną formę aktywności w domu, można też zaoszczędzić czas potrzebny na dojazd na siłownię i spakowanie ubrań, sprzętu, batonów proteinowych czy innych przekąsek.

I wreszcie, aby “polubić się” ze zdrowym stylem życia, można pomyśleć o łączeniu domowych aktywności z czynnościami mającymi pozytywny wpływ na samopoczucie. Zamiast oglądać odcinek serialu, siedząc na kanapie, można obejrzeć go, jeżdżąc na rowerze stacjonarnym lub wykonując ulubione ćwiczenia rozciągające. Jeśli priorytetem jest nauka języka obcego, warto do codziennej nauki włączyć lekturę artykułu obcojęzycznego poświęconego dbaniu o zdrowie. Można też postarać się urozmaicić jadłospis, włączając do niego posiłek, w którym znajdzie się kilka produktów z kategorii zdrowa żywność, na przykład kasze i orzechy.