Koszyk:

Kwas pantotenowy / Pantetyna (Witamina B5)

(8 prod.)

Witaminy z grupy B są bardzo cenne dla zdrowia, dlatego w naszej ofercie musiała pojawić się witamina B5 (kwas pantotenowy). Obie nazwy tego związku chemicznego są poprawne i używa się ich zamiennie. Warto jednak zaznaczyć, że kwas pantotenowy jest jednym z kilku składników omawianej witaminy. Dodatkowo w jej składzie występują panteina, pantenol oraz koenzym A.

Witamina B5 – właściwości i występowanie

Czym charakteryzuje się witamina B5? Właściwości tego związku chemicznego są znaczące dla zdrowia każdego człowieka. Kwas pantotenowy przyczynia się do prawidłowej syntezy i metabolizmu hormonów steroidowych, witaminy D i niektórych neuroprzekaźników oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Co więcej kwas pantotenowy pomaga w utrzymaniu sprawności umysłowej na prawidłowym poziomie, a także przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Tak, jak w przypadku wielu innych witamin i minerałów, tak i kwas pantotenowy można dostarczyć do organizmu wraz z pożywieniem. Występuje on w następujących produktach: wątróbce drobiowej, jajkach, mleku, brokułach, ziemniakach i pomarańczach. Przyjmuje się, że kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny przyjmować większą ilość witaminy B5 niż przewiduje norma, natomiast dzieci powinny spożywać jej nieco mniej. Niedobory witaminy B5 mogą objawiać się m.in.: częstymi skurczami, wypadaniem włosów, uczuciem zmęczenia i trudnościami ze snem. W przypadku zauważenia któregoś z tych objawów warto sprawdzić poziom wit B5 w organizmie i zmienić dietę lub uzupełnić ją o suplementy. Witamina B5/ kwas pantotenowy – wybór suplementów diety Gdy okaże się, że witamina B5/ kwas pantotenowy powinien być suplementowany, warto wiedzieć, jaki produkt wybrać. W naszej ofercie mamy do wyboru kilka suplementów diety, pochodzących od znanych marek. Są to: Osavi, Jarrow Formulas i NOW Foods. Produkty występują w formie kapsułek, kapsułek miękkich oraz vkaps. Ostatnie z nich są odpowiednie dla wegan i wegetarian. W opakowaniach znajduje się od kilkudziesięciu do ponad 200 kapsułek o różnym stężeniu witaminy B5. Na etykiecie każdego produktu umieszczono informacje o tym, ile wynosi zalecana dzienna porcja, której powinno się przestrzegać.

Pamiętaj o WIT B5 w codziennej diecie!

Na stronie internetowej Shaman.pl dostępny jest Słowniczek oraz Blog, czyli dwa miejsca, w których dzielimy się dodatkową wiedzą na temat zdrowia i marek odpowiedzialnych za suplementy diety. Zachęcamy do zaglądania na te podstrony.

Czytaj więcej Czytaj mniej
produktów
 1. Promocja
  NOW Foods - Pantetyna, 600mg, 60 kapsułek miękkich
  135,99 zł Cena regularna: 145,00 zł -6%
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 148,00 zł -8%
 2. Krótka data
  Data ważności: 31.08.2024
 3. Krótka data
  Data ważności: 31.08.2024