Koszyk:

BRAK POMYSŁU NA PREZENT ŚWIĄTECZNY? PODARUJ BLISKIM ZDROWIE, SPRAWDŹ ZESTAWY SUPLEMENTÓW

Co jest dobre na polepszenie wzroku?

Co jest dobre na polepszenie wzroku?

 

Oczy to bardzo delikatny narząd. Dlatego też o wzrok należy wyjątkowo dbać - zwłaszcza w jesienno-zimowym okresie. Zimny wiatr, suche powietrze i małe nawilżenie - to czynniki, które mogą przyczynić się do łzawienia, pieczenia czy bólu oczu, co jednocześnie wpływa na jakość pracy narządu wzroku. Więcej czasu spędza się również w domu - przeważnie przed ekranem telefonu lub telewizora, co też może mieć wpływ na funkcjonowanie oczu. Praca przy komputerze również jest niezwykle wymagająca w tym okresie - brak naturalnego światła i niedostateczne oświetlenie stanowiska mogą znacząco wpłynąć nie tylko na Twoje samopoczucie, ale też zdrowie oczu. Co jest dobre na polepszenie wzroku i jakie witaminy oraz suplementy diety na zmęczone oczy warto brać w tym okresie? Sprawdź poniżej. 

Czy Twoja dieta ma wpływ na stan wzroku?

Być może nie każdy myśli o swoim jadłospisie w kontekście wzroku - mimo to jest to bardzo istotna kwestia. Niedobór witamin i niedostateczna higiena oczu to czynniki, które mają wpływ na pogorszenie wzroku. Zbilansowana, odpowiednia dieta, dostarczająca organizmowi wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje, też ma swoje odbicie w narządzie wzroku. Co jest dobre na polepszenie wzroku? Przede wszystkim warto zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności i nadmiernej ilości cukrów prostych - najlepiej, by ich źródłem były owoce. Do diety natomiast warto włączyć kwasy omega-3 i omega-6, a także odpowiednią ilość witaminy A oraz witamin z grupy B. Wszystkie te składniki przyczyniają się do dobrej kondycji oczu.

Kwasy omega-3 i omega-6

Kwasy omega-3 mają wpływ na działanie narządu wzroku. Są szczególnie polecane osobom z zespołem suchego oka oraz tym, które mają wady wzroku i mierzą się z dyskomfortem w związku z noszeniem soczewek. Produkty bogate w kwasy omega-3 to ryby, oleje i orzechy włoskie. Duże znaczenie dla nawilżenia oka ma prawidłowy stosunek kwasów omega-3 do kwasów omega-6. Powinien on wynosić 1:5. Jeśli chodzi o kwasy omega-6, najlepszym im źródłem są oleje, pestki i nasiona, orzechy, migdały i awokado. Jeśli zastanawiasz się nad suplementacją kwasów omega-3 i omega-6, warto sięgać po ich najlepiej przyswajalną formę i wybierać preparaty z oznaczeniem DHA i EPA. Sprawdź ofertę kwasów omega na shaman.pl: TUTAJ

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B, zwłaszcza witamina B2, mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie oczu. Ryboflawina pomaga w utrzymaniu prawidłowego widzenia oraz przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Jest odpowiedzią na pytanie jakie witaminy na zmęczone oczy warto przyjmować. Sprawdzi się również w przypadku osób z krótkowzrocznością. Produkty zawierające witaminę B2 to żółtka jaj na miękko, mleko, biały ser, pieczarki, kiełki pszenicy i drożdże piwowarskie. Sprawdź ofertę witamin z grupy B na stronie shaman.pl: TUTAJ i znajdź odpowiednie suplementy mogące poprawić funkcjonowanie narządu wzroku dopasowane do Twoich potrzeb.

Witamina A

Zastanawiając się, która witamina jest dobra na oczy i pomaga zachować dobry wzrok, nie można zapomnieć o retinolu. Witamina A pomaga w utrzymaniu prawidłowego widzenia. Powinny o niej głównie pamiętać osoby z zaburzeniami ostrości widzenia - krótkowzrocznością. Źródłem witaminy młodości jest tran, marchew, pomidory, brukselka, koperek, produkty mleczne i jaja. Tak samo, jak w przypadku kwasów omega-3 i witamin z grupy B, wybierając suplementy warto zwrócić uwagę na skład i sięgać po preparaty z najlepiej przyswajalną formą retinolu. Sprawdź: TUTAJ co dla Ciebie przygotowaliśmy i wybierz witaminy, które będą dla Ciebie najlepsze.

Witaminy na oczy z luteiną na lepszy wzrok

Oprócz wyżej wymienionych składników, na oczy są też dobre witaminy z luteiną i zeaksantyną. Są to istotne składniki odżywcze zwłaszcza w kontekście zwyrodnienia plamki żółtej, co może nastąpić z wiekiem. Dlatego też profilaktycznie warto sięgać po owoce i warzywa bogate w luteinę - takie jak jarmuż, szpinak, cukinia czy papryka, oraz te, które mają w składzie zeaksantynę. Są to brokuły, brukselka, kukurydza i pomidory. By dodatkowo wesprzeć organizm warto też sięgnąć po witaminy na oczy z luteiną. Do wyboru masz wiele renomowanych firm i form przyjmowania suplementów. Sprawdź, jakie okażą się najlepsze w Twoim przypadku.

O czym nie zapominać: higiena oczu na co dzień 

Różnorodna dieta i uzupełnienie jej suplementami to jednak nie wszystko. Bardzo ważne są badania wzroku i dbanie o narząd wzroku, czyli odpowiednia higiena oczu. Właściwa higiena oczu to między innymi odpowiednia ilość snu - przeważnie oznacza to między 6 a 8 godzin nieprzerwanego snu. Na zmęczone oczy wpływ ma także niebieskie światło płynące z monitorów, telewizora i telefonu. W przypadku, gdy chcesz zadbać o zdrowie narządu wzroku, warto pamiętać o przerwach podczas oglądania filmów i seriali czy też podczas grania w gry. Możesz też wprowadzić w codzienne życie ćwiczenia oczu. Pamiętaj również, że na zmęczenie oczu witaminy to nie jedyne, co może się sprawdzić - doraźnie warto postawić na dobrej jakości krople do oczu, które je nawilżą. Zadbaj o siebie, pamiętając przy tym o odpowiedniej diecie, a z pewnością wpłynie to na poprawę wzroku.

 

Bibliografia: 

  1. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci Tekst mający znaczenie dla EOG (Dz. U. : 136 z 25.05.2012 ze zm.)
  2. J. Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Poznań 2017