Koszyk:

DARMOWA DOSTWA OD 99 ZŁ

Oregano: na co pomaga i jak je stosować?

Oregano: na co pomaga i jak je stosować?

Odrobina świeżego lub suszonego oregano z pewnością przywodzi Ci na myśl aromatyczne potrawy kuchni włoskiej czy śródziemnomorskiej. Już w starożytnej Grecji wykorzystywano walory smakowe tego ziela, a także zauważano jego właściwości. Mało kto jednak wie, że nazwą oregano kryje się nie tylko jedna konkretna roślina, a gatunek ziół z rodzaju Orginanium. Najpopularniejszym z nich jest lebiodka pospolita. Jej zastosowanie znacznie wykracza poza właściwości kulinarne. Oregano wykazuje działanie wspomagające dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a w szczególności układu pokarmowego. Dlaczego warto włączyć oregano do zbilansowanej diety? Jakie są dobroczynne właściwości oregano? Czy warto postawić na olejek, tabletki czy może - oregano do picia? Właściwości tej rośliny odkryjesz dzięki lekturze tego artykułu!

Właściwości oregano: na co pomaga?

Oregano to zioło o silnym, intensywnym i lekko gorzkim smaku. Z tego względu doskonale nadaje się jako przyprawa do wielu rodzajów potraw, nadając im wyrafinowany aromat. Ziele oregano warto jednak wykorzystywać nie tylko ze względu na walory smakowe. Liście oregano są bowiem wypełnione cennymi składnikami odżywczymi. W zielonym oregano znajdują się m.in. witaminy A, C, E i K, a także inne substancje odżywcze, np. wapń, żelazo, magnez czy błonnik pokarmowy. 

Ze względu na bogactwo wartościowych składników, oregano jest często wykorzystywane w różnych produktach, takich jak ziołowe mieszanki czy suplementy diety. Kiedy warto po nie sięgnąć? Najczęściej produkty na bazie oregano wykorzystuje się w ramach wsparcia optymalnego stanu układu trawiennego. Oregano jest także cenione ze względu na właściwości przeciwbakteryjne - może wspomagać walkę z infekcjami i drobnoustrojami. Ponadto jego regularne stosowanie może wpływać pozytywnie na wygląd zewnętrzny, dlatego oregano pojawia się w składzie wielu kosmetyków, np. w produktach antytrądzikowych lub do pielęgnacji włosów.

Zastosowanie oregano: w kuchni i nie tylko

Oregano można wykorzystać na wiele różnych sposobów, nie tylko jako przyprawę do potraw. Listki rośliny świetnie sprawdzą się jako napar. Na filiżankę herbaty z oregano warto postawić przed posiłkiem, jako wsparcia trawienia. To jednak nie wszystko - oregano dostępne jest także w formie ekstraktu lub olejku eterycznego w bardziej skoncentrowanej formie. Wyciąg z rośliny znajdziesz także w postaci suplementów diety (np. kapsułek czy tabletek). Ten rodzaj produktu z pewnością przypadnie do gustu osobom, które nie przepadają za intensywnym smakiem przyprawy bądź poszukują prostego sposobu, by stosować je podczas zabieganego dnia. Szeroki wybór produktów na bazie oregano znajdziesz na shaman.pl. Wśród naszych propozycji czekają na Ciebie zarówno suplementy diety z oregano, jak i olejki eteryczne od znanych producentów takich jak: NOW Foods, Osavi czy Swanson.

Czy oregano jest dobre na jelita?

Na prawidłowe działanie jelit oraz całego układu pokarmowego na co dzień wpływ ma szereg czynników. Przede wszystkim istotne znaczenie ma dieta bogata w błonnik, probiotyki, a także regularna aktywność fizyczna oraz spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Wsparciem dla funkcjonowania jelit może być także wzbogacenie codziennych posiłków o ekstrakty z ziół, takich jak właśnie oregano. Znajdujące się w składzie oregano przeciwutleniacze i związki roślinne (np. kwas rozmarynowy i kwas kawowy) mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniej flory bakteryjnej jelit i prawidłowego trawienia. Kondycja jelit wpływa pośrednio na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego warto zadbać o nie kompleksowo. Jednym ze sposobów może być dodanie oregano w formie przyprawy do zbilansowanych posiłków, których uzupełnieniem może być przyjmowanie suplementów.

Czy oregano jest dobre na wątrobę?

Wątroba jest kluczowym organem wpływającym na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Odpowiada za szereg istotnych procesów, takich jak utrzymanie właściwego metabolizmu, detoksykacja oraz filtrowanie krwi. W ciągu dnia wątroba staje przed wieloma wyzwaniami. Ciężkie i tłuste posiłki, stres czy nawet zanieczyszczenie środowiska - to wszystko może wpływać negatywnie na jej kondycję. Aby zadbać o ten narząd warto przede wszystkim postawić na lekkostrawną dietę. Uzupełnienie jadłospisu o odpowiednie suplementy także może okazać się pomocne.

Ziele lebiodki zwiększa wydzielanie śliny, soku żołądkowego i żółci, a tym samym pomaga w lepszym i szybszym przyswajaniu pokarmów, a następnie w ich trawieniu. Oregano może być jednym z wielu składników wspierających funkcje wątroby, ale równie ważne jest dbanie o różnorodność i odpowiednią jakość spożywanych pokarmów. Włączając zdrowe nawyki żywieniowe do codziennego życia, możesz wspomóc zdolności regeneracyjne wątroby i dbać o ogólnie dobrą kondycję organizmu.

Czy oregano oczyszcza organizm?

Oczyszczanie organizmu czy detoks to pojęcia, które zyskują na popularności w kontekście zdrowego stylu życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na czym polega ten proces? Oczyszczanie odnosi się do procesów, które pomagają pozbyć się nagromadzonych toksyn i innych szkodliwych substancji z organizmu. Czynniki takie skłonność do nałogów czy nieprzemyślana dieta, mogą wpłynąć na obciążenie wielu narządów. Z tego względu wiele osób poszukuje sposobów na naturalne wspomaganie detoksu. W tym kontekście często wspomina się właśnie o oregano. Roślina zawiera substancje takie jak polifenole i flawonoidy, które wykazują właściwości antyoksydacyjne, a tym samym mogą pomagać zwalczać zbyt dużą ilość wolnych rodników w organizmie. Więcej o oczyszczaniu i detoksie dowiesz się z artykułu: co to i jak zrobić detoks.

Pamiętaj jednak, że jeśli planujesz wprowadzić zmiany w swoim sposobie odżywiania lub suplementacji w celu oczyszczenia organizmu, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, aby dobrać odpowiednie i bezpieczne metody wspierające zdrowie i naturalne procesy oczyszczania organizmu. 

Korzystne właściwości oregano: czym jest karwakrol?

Pośród bogactwa składników mineralnych znajdujących się w olejku z oregano, w największym stężeniu występuje karwakrol, czyli naturalny związek chemiczny zaliczany do grupy fenoli. W mniejszych ilościach znajduje się on także w innych ekstraktach z ziół uprawnych, takich jak tymianek, majeranek czy czosnek. Za co odpowiada ta substancja? Jedną z najważniejszych cech karwakrolu są jego właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Dzięki temu może on stanowić wsparcie dla prawidłowego rozwoju mikroorganizmów w przewodzie pokarmowym - częste używanie oregano poprawia trawienie i stanowi wsparcie dla optymalnego stanu tego układu w ciele człowieka.

Karwakrol znajdziesz w wygodnej formie suplementów diety. Możesz sięgnąć m.in. po produkty z linii Osavi, które zawierają olejek z liści oregano standaryzowany na min. 70% karwakrolu. Taka forma jest łagodna dla żołądka i nie wywołuje jego podrażnień. Dodatkowo możesz wybrać suplement w opakowaniu zawierającym nawet 120 kapsułek, dzięki czemu zyskasz pewność, że wystarczy Ci on na dłuższy czas.

Olejek z oregano: jak stosować?

Olejek z oregano najczęściej powstaje w wyniku destylowania parą wodną. Para wodna unosi cząsteczki lotne znajdujące się w roślinie, które następnie są skroplone w postaci oleju. W taki sposób powstaje produkt - olejek eteryczny, który można wykorzystywać na wiele sposobów, a w tym m.in. jako: 

  • olejek do aromaterapii - kilka kropel olejku dodanych do dyfuzora lub kąpieli może pomóc w odprężeniu i wyciszeniu, a także przynieść ulgę w przypadku niewielkich dolegliwości układu oddechowego (np. kataru),
  • środek na trądzik i problemy skórne - ze względu na działanie przeciwzapalne olejek można wykorzystywać także w walce z problemami skórnymi. Należy jednak pamiętać, że wysokie stężenie produktu może mieć działanie podrażniające, dlatego najlepiej łączyć go w odpowiedniej proporcji z innymi kosmetykami lub używać gotowych mieszanek. 

Niektóre z olejków z oregano mogą być także przeznaczone do spożycia - w takim przypadku powinny mieć na etykiecie odpowiednią informację, że są one dopuszczone do tego celu. Tego typu olejki mają czysty skład i zero dodatków. Są one silnie skoncentrowane, dlatego przed spożyciem powinny być łączone z emulgatorem, takim jak miód, cukier, oliwa czy jogurt. Bardzo ważne jest, by do potraw oraz napojów nie dodawać olejków eterycznych, które nie posiadają informacji o ich przeznaczeniu do spożycia. Często zamiast olejków, możesz spotkać się z produktami takimi jak krople oregano - na co się je stosuje?

  • dodatek do potraw - używany podczas gotowania podkreśli smak potraw, nadając im intensywny aromat. Olejek może okazać się alternatywą dla świeżego oregano zwłaszcza w porach roku, gdy trudno o świeże oregano,
  • składnik herbaty i napojów - niewielkie ilości olejku rozpuszczonego w wodzie dodadzą nie tylko walorów smakowych ulubionym napojom, ale także pobudzą procesy trawienne do prawidłowego działania. 

W zależności od potrzeb i oczekiwań względem produktu możesz nabyć olejek w dwóch formach - czystego olejku eterycznego albo rozcieńczonego (np. w oliwie z oliwek). Zarówno rodzaj, jak i ilość stosowanego olejku zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Z tego względu warto kierować się zaleceniami producenta, a w przypadku większych wątpliwości skonsultować zażywanie olejku ze specjalistą. 

Suplementy diety z oregano: na co są dobre tabletki z oregano?

Aromat oregano nie należy do Twoich ulubionych? Poszukujesz prostego i szybkiego rozwiązania, by wykorzystać właściwości oregano? Szukasz alternatyw dla oleju oregano? Jeśli choć na jedno z tych pytań opisuje Twoje potrzeby, to tabletki z oregano mogą okazać się dla Ciebie dobrą opcją. Taka forma suplementacji będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które prowadzą intensywny styl życia, a zarazem pragną dbać kompleksowo o swój organizm. Sprawdzone suplementy diety z oregano zarówno w formie olejków, jak i tabletek bądź kapsułek znajdziesz w ofercie shaman.pl. Która z nich lepiej odpowie na Twoje potrzeby?