Koszyk:

Co to i jak zrobić detoks?

Co to i jak zrobić detoks?

Detoks, czyli inaczej proces oczyszczania organizmu, to sposób na wprowadzenie w życie dobrych zmian i pozytywnych nawyków. Przeważnie zaczynasz o nim myśleć w momencie, gdy zaczyna brakować Ci energii i masz gorsze samopoczucie. Objawy te często pojawiają się właśnie w XXI wieku. Mnóstwo codziennych obowiązków sprawia, że nie masz czasu, który możesz poświęcić tylko dla siebie. Pociąga to również za sobą więcej stresu. Sprawdź, jak przeprowadzić detoks organizmu w zdrowy sposób i co na nim jeść w poniższym artykule.

Jak oczyszczać organizm z toksyn?

Z pewnością pierwsze pytanie, jakie przychodzi Ci do głowy, to: co to detoks? Z założenia detoks to proces usuwania toksyn z organizmu. Może on dotyczyć całego ciała lub wybranego organu -  na przykład może wpływać na pracę wątroby. Głównym powodem, przez który do organizmu dostają się toksyny, jest spożywanie produktów wysokoprzetworzonych. Tego typu jedzenie nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. Dodatkowo w takiej żywności bardzo łatwo o konserwanty i ulepszacze, które mogą wpływać na pracę organów wewnętrznych.

Jak oczyszczać organizm, który został w ten sposób zanieczyszczony? Odpowiedź jest prosta -  zdrową dietą. Zmiana nawyków żywieniowych to najlepszy sposób na odtruwanie organizmu i pozbycie się zbędnych produktów przemiany materii. Alternatywą jest także szybka dieta oczyszczająca - ta jednak powinna być przeprowadzona pod okiem specjalisty, na przykład lekarza lub dietetyka.

Detoks organizmu: jak jeść?

Zmiana nawyków żywieniowych nie jest prostą sprawą. Wymaga dużo motywacji i samozaparcia. Kolejną kwestią jest przygotowywanie jedzenia. Niektóre dania wykonasz szybko tuż przed podaniem, inne - możesz przygotować dzień wcześniej i odgrzać kolejnego dnia. Jeśli chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe, najlepiej skonsultuj się z dietetykiem. Specjalista z pewnością doradzi Ci, w jaki sposób możesz to zrobić. Jeśli jednak szukasz kilku rad, by rozpocząć samodzielne wprowadzanie zmian w życie, przeczytaj artykuł: Jak zmienić nawyki żywieniowe.

Czas oczyszczenia się organizmu z toksyn jest zależny od Twojego organizmu. Niektórym wystarczy zaledwie kilka dni, inni potrzebują nawet dwóch tygodni detoksykacji organizmu. Od tego, jaki rodzaj detoksu wybierzesz, zależy też ilość posiłków dziennie. Przeważnie oznacza to częstsze jedzenie mniejszych porcji, np. 6 razy dziennie co 2-3 godziny. Niezmiennie trzeba też pamiętać o ciągłym nawadnianiu organizmu.

Czy oczyszczanie organizmu jest zdrowe?

"Detoks skutecznie oczyszcza organizm" - to zależy. Warto pamiętać o tym, by zrobić detoks organizmu  z zachowaniem podstawowych zasad żywienia. Regularne oczyszczanie organizmu nie powinno mieć formy okresowej głodówki. Jest ona nie tylko nieskuteczna, ale i niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia. W diecie oczyszczającej organizm nie może zabraknąć podstawowych składników odżywczych oraz wody. Tylko wtedy można mówić o zdrowym detoksie.

Jak zrobić detoks?

Z pewnością zastanawiasz się, od czego zacząć oczyszczanie organizmu. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że jedzenie nie jest Twoim wrogiem i nie istnieje żaden trik, który mógłby Ci pomóc w jeszcze szybszym i efektywniejszym oczyszczaniu organizmu. Proces oczyszczania powinien być przyjemnością i wnieść w Twoje życie więcej radości - w końcu zmieniasz się na lepsze.

Co jeść na detoksie?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że oczyszczanie organizmu wspomagają nawet drobne zmiany. Regularne spożywanie posiłków, dbanie o ich różnorodność, unikanie nadmiernych ilości tłuszczu i soli to tylko niektóre z nich. Warto także pamiętać o piciu minimum 1,5l wody dziennie, a także o zrezygnowaniu z alkoholu. Czym oczyszczać organizm z toksyn? Poniżej znajdziesz kilka propozycji:

  • świeże owoce i warzywa - powinny one stanowić minimum połowę tego, co zjesz, pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • mleko i przetwory mleczne - codziennie wypijaj 2 duże szklanki mleka; możesz zastąpić je jogurtem i kefirem,
  • ryby, nasiona roślin strączkowych, jaja - zastąp nimi spożycie czerwonego mięsa i przetworzonych produktów mięsnych,
  • oleje roślinne - stosuj je w niewielkiej ilości, zastępując nimi tłuszcze zwierzęce,
  • owoce i orzechy - zastąp nimi cukier i słodycze,

Suplementy na detoks

Choć wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne możesz dostarczać organizmowi wraz z dietą, istnieją pewne suplementy, które wspomagają detoks organizmu. Są to przede wszystkim napary ziołowe i herbaty. W tym przypadku najlepiej wspomaga oczyszczanie z pomocą zielonej herbaty lub białej herbaty. Z kolei jeśli chodzi o zioła, podczas procesu oczyszczania należy stosować mniszek lekarski, ostropest, skrzyp polny, fiołek trójbarwny i jeżówkę purpurową.

Detoks organizmu polega również na zrezygnowaniu z cukru. Poprzez to działanie poziom glukozy we krwi ma szansę się unormować, co powoduje, że po posiłku nie odczuwasz głodu. Zamiast białego cukru możesz zdecydować się na słodziki zawierające naturalne cukry. Mogą być one szczególnie przydatne nie tylko podczas kuracji oczyszczającej, ale także przy zmianie nawyków. Dobrym pomysłem jest też zainteresowanie się kategorią żywności superfoods. Ta grupa nieprzetworzonych produktów doskonale oczyszcza organizm poprzez dostarczanie mu jedynie korzystnych dla kondycji składników odżywczych. Superfoods takie jak acai, chia czy algi spirulina wspomagają oczyszczanie organizmu.

Jakie są objawy oczyszczania organizmu?

Każda zmiana nawyków jest trudna - nie powinna jednak sprawiać, że czujesz się gorzej, niż na co dzień. Głodówka czy detoks sokowy to przykłady diet, których konsekwencją jest przeważnie gorsze samopoczucie. Bóle i zawroty głowy, ospałość a nawet wysypki to jedne z najczęstszych objawów niezdrowych detoksów. Pozbycie się z organizmu szkodliwych toksyn może być zdrowe i nie musi negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu. Skuteczny detoks to przede wszystkim zdrowa dieta, która pomaga oczyścić organizm.

O czym nie zapomnieć podczas detoksu?

Żywność dostępna w sklepach często wypełniona jest konserwantami, sztucznymi barwnikami, wzmacniaczami smaku i cukrem. A to tylko niektóre ze szkodliwych substancji, z którymi spotykasz się codziennie. Detoks jeszcze parę lat temu oznaczał głodówki lub spożywanie jedynie płynów przez określony czas. Teraz jednak jest czymś więcej. Może być nawet zmianą całego stylu życia. Detoks może dotyczyć zarówno odpoczynku od zgiełku miasta i wyjazdu na łono natury, jak również zmiany nawyków żywieniowych. Choćby miało to trwać zaledwie kilka dni, jest to krok w dobrym kierunku. Zadbaj o swoje zdrowie i samopoczucie. Dostępne w sklepie shaman.pl suplementy mogą wesprzeć optymalny stan Twojego organizmu.