Koszyk:

-12% DBAJ O STAWY. WPISZ KOD: STAWY

Jakie witaminy na włosy?

Odpowiednia kondycja włosów to dla wielu osób bardzo ważna sprawa. Ich nadmierne wypadanie czy osłabienie wskazują przeważnie na niedobór jakichś składników bądź sygnalizują pogorszenie się zdrowia. Czasem kosmetyki nie wystarczają, by polepszyć ich kondycję. Sprawdź, jakie są ważne witaminy dla włosów i jakie suplementy na wypadanie i osłabienie włosów wybrać.

Jakie są najlepsze witaminy na włosy?

Prawidłowy wzrost włosów jest niezwykle istotny. Dlatego też, gdy zauważysz niepokojące objawy, oprócz dobrania odpowiednich kosmetyków warto zrobić badania i sprawdzić, czy żadnej z witamin odpowiedzialnych za zachowanie zdrowych włosów Ci nie brakuje. Witaminą, która wpływa na stan włosów, jest przede wszystkim biotyna. Jednym z jej podstawowych źródeł są np.: żółtko jaj, wątroba, orzechy włoskie i ziemne, migdały, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, mleko, ser, awokado, kalafior, ryż brązowy, drożdże, pomidory. Dlatego też tak istotne jest prowadzenie zróżnicowanej diety. Czy biotyna pomaga na wypadanie włosów? Z pewnością jej obecność w organizmie jest istotna, by utrzymać je w optymalnej kondycji, w tym także zapobiegać ich nadmiernemu wypadaniu. Witamina H lub B7 (bo tak również określa się biotynę) przyjmowana w odpowiedniej ilości, zasila macierz włosa w biodostępną siarkę, a ta z kolei obecna jest w masie keratynowej. Biotyna reguluje także łojotok i łupież.

Czy niedobór witaminy B12 powoduje wypadanie włosów?

Witamina B12 wpływa na wiele istotnych funkcji organizmu. Pomaga ona m.in. w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i odpornościowego, a także w produkcji czerwonych krwinek. Niektóre źródła wskazują, że zapobiega wypadaniu włosów. Jeśli jednak od dłuższego czasu zmagasz się ze wzmożonym wypadaniem włosów prowadząc zdrowy tryb życia, być może warto zastanowić się nad badaniami - częstymi przyczynami wypadania włosów są zaburzenia pracy tarczycy, niedokrwistość, nietolerancje pokarmowe, stres bądź chemiczne podrażnienia skóry głowy np. farbowaniem.

Czy brak witaminy D powoduje wypadanie włosów?

Suplementacja witaminy D jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niektóre badania wskazują, że może także odgrywać pewną rolę w procesach wzrostu włosów m.in. dlatego, że pomaga w prawidłowym wchłanianiu/wykorzystywaniu wapnia i fosforu oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi. Choć nie wykazano korelacji między stężeniem witaminy D a nasileniem utraty włosów, jednak przez wzgląd na rolę witaminy D w procesach zapalnych w mieszku włosowym i skórze, zaleca się jej suplementację osobom chorym na łysienie plackowate.

Jak działa witamina A na włosy?

Witamina A znana jest z tego, że pomaga zachować zdrową skórę. Jeśli jednak chodzi o jej wpływ na porost włosów czy zdrowy wygląd włosów, nie udało się obiektywnie potwierdzić tych zależności. W pewnym stopniu jeden z metabolitów witaminy A - kwas retinowy, może regulować pracę komórek macierzystych mieszków włosowych, wpływając na ich pracę, jednak potrzebne są dalsze badania.

Czy cynk jest dobry na włosy?

Oprócz witamin, równie istotną rolę dla organizmu odgrywają składniki mineralne. Cynk jest składnikiem mineralnym, który jest bardzo istotny nie tylko dla skóry - pomaga także zachować zdrowe włosy. Tak samo działa selen. Dlatego też jeśli nadmierne wypadanie włosów Ciebie dotyczy, być może suplementacja tych składników może wpłynąć na cel, którym jest poprawa kondycji włosów.

Jakie tabletki na włosy najlepsze? Sprawdź, co znajdziesz w suplementach na wzmocnienie i wzrost włosów

Dobra kondycja włosów to efekt odpowiedniego dbania o nie, ale także żywienia. Zbilansowana dieta to podstawa. Jej uzupełnienie mogą stanowić witaminy, składniki mineralne i ekstrakty roślinne na wspomaganie wzrostu włosów. Uzupełnienie niedoborów witamin powinno być priorytetem. Na rynku istnieją także witaminy i preparaty, które mogą wpłynąć na wzmocnienie włosów i odżywienie włosów. Jakie są dobre witaminy na porost włosów?

Oprócz jednoskładnikowych propozycji, na rynku znajdziesz także kompleksowe suplementy na wypadanie włosów i poprawę kondycji włosów. Wśród nich znajduje się przede wszystkim Aliness - Revital na włosy i paznokcie. W jego składzie znajdziesz nie tylko biotynę, ale także witaminy z grupy B i witaminę D, jak również olej kokosowy i ekstrakt z pędów bambusa. Dobrym pomysłem jest także kolagen do picia - Osavi - Kolagen Włosy Skóra Paznokcie to propozycja, która zawiera bioaktywne peptydy kolagenowe VERISOL®, które mogą wzmocnić strukturę włosów. Co więcej, produkt ten znajdziesz także w opcjach smakowych. Z kolei NeoCell - Beauty Infusion ma w sobie biotynę i BioActive NeoCell - kolagen typu I i III. W ten sposób dostarcza potrzebnych składników, które mogą wpłynąć na włosy.

Wyciągi roślinne - suplementy diety

Dobry suplement na wypadanie włosów może bazować także na składnikach roślinnych. Według niektórych źródeł korzeń łopianu odnawia strukturę włosa, wzmacnia cebulki włosów a także wpływa na nawilżenie włosów. Podobne działanie może wykazywać olej lniany, który zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Co na mocne włosy?

Mocne włosy to efekt nie tylko zbilansowanej diety i stosowania suplementów na włosy, ale też odpowiednich kosmetyków. Właściwa pielęgnacja to przede wszystkim używanie odpowiedniego szamponu, odżywek, masek, peelingów do skóry głowy oraz regularnych wizyt u fryzjera. Działając kompleksowo i stosują preparaty na włosy, a także przyjmując witaminy i minerały, możesz liczyć na lśniące włosy oraz poprawę ich ogólnej kondycji.

Od jakich witamin rosną włosy: podsumowanie

Najważniejszymi składnikami, które mają wpływ na utrzymanie włosów w odpowiedniej kondycji, są biotyna, cynk i selen. Dlatego też warto dbać o odpowiednią dietę i wraz z nią dostarczać organizmowi właściwych składników. To jednak nie wszystko. By wspierać kondycję swoich włosów, możesz także sięgnąć po dopasowane do potrzeb organizmu suplementy na włosy. Sprawdź, jakie produkty znajdziesz na shaman.pl i zadbaj o wieloaspektową pielęgnację. 

 

Źródła: 

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci Tekst mający znaczenie dla EOG (Dz. U. : 136 z 25.05.2012 ze zm.)

Kowalska A., Bartkiewicz J., Dettlaff K., Biotyna - fakty i nadzieje, Biochemia Farmaceutyczna, 2022, Tom 78, nr 7, 403-411

Dębska K., Biotyna - dobrodziejstwo dla włosów, Porady na Zdrowie nr 1(52), styczeń-marzec 2020

Zejfer A., Case Study: Trychologia: wypadanie włosów (https://www.agatazejfer.pl/wp-content/uploads/2021/11/128-092-095.pdf; 29.05.2024)

Drozd-Styk E., Krzyczkowska-Sendrakowska M., Czy wygląd włosów i paznokci może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach witamin i pierwiastków śwladowych?, Medycyna Estetyczna i Anti-Aging nr 3/2014, 26-28

Napoli J., Everts H., Vitamin A in Skin and Hair: An Update, (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9324272/; 29.05.2024)

Chyl-Surdacka K., Gerkowicz A., Chodorowska G., Rola witaminy D w łysieniu plackowatym, Przegl Dermatol 2016, 103, 185-188

Parvi E., Łopian - sposób na zdrowe włosy, Poradnik Uzdrawiacza nr 2, 2005