Właściwości kobalaminy, czyli kilka słów o witaminie B12

Właściwości kobalaminy, czyli kilka słów o witaminie B12

Jak powszechnie wiadomo, najlepszym źródłem witamin są naturalne produkty spożywcze. Czasami jednak nawet w zróżnicowanej diecie nie znajdują się wszystkie odżywcze związki chemiczne, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Co warto wiedzieć o kobalaminie, czyli witaminie B12? Odpowiedź na to pytanie wraz z propozycjami kilku suplementów diety z oferty Shaman.pl znajdą Państwo w poniższym artykule.

Fakty naukowe o witaminie B12

Kobalamina, znana także jako witamina B12, to organiczny związek chemiczny. Odgrywa znaczącą rolę np. w produkcji erytrocytów (czerwonych krwinek) oraz w procesach neurologicznych. Preparaty uzupełniające witaminę B12 często przyjmują wegetarianie i weganie. Dzieje się tak dlatego, że rozpuszczalną w wodzie kobalaminę można znaleźć głównie w żywności pochodzenia zwierzęcego: mięsie, jajach, rybach, mleku i przetworach mlecznych. Osoby, które wystrzegają się tych produktów mogą za to w celu uzupełnienia ilości witaminy B12 sięgnąć po płatki śniadaniowe lub pieczarki.

Co więcej daje przyswajanie witaminy B12? Kobalamina sprzyja prawidłowemu działaniu układu nerwowego i odpornościowego. Dodatkowo pomaga w metabolizmie homocysteiny. Część osób decyduje się na zażywanie witaminy B12 ze względu na chęć obniżenia uczucia zmęczenia. To dlatego produkty zawierające kobalaminę często są oznaczone w naszym sklepie, jako te, które wspierają osiąganie celu “Samopoczucie”. Gdy fakty naukowe zostały już przywołane, pora zajrzeć do asortymentu Shaman.pl. Jakie produkty szczególnie zasługują na naszą rekomendację?

Suplementy diety z witaminą B12 w ofercie Shaman.pl

W osobnej kategorii “witaminy z grupy B” znajduje się prawie 100 różnych produktów. Wśród nich są preparaty uzupełniające zawierające np. witaminę B1, B2, B50 czy B100. Wydaje się jednak, że to właśnie kobalamina najczęściej pojawia się wśród propozycji z asortymentu. Z tego względu zaprezentujemy tylko kilka wybranych towarów, ale jednocześnie zachęcamy do przejrzenia całej kategorii w poszukiwaniu właściwego produktu.

Jarrow Formulas - Metylowana Witamina B-12, 500mcg

Opakowanie mieści 100 tabletek do ssania. Formuła suplementu diety z witaminą B12 zawiera najlepiej przyswajalną dla organizmu metylokobalaminę, również rozpuszczalną w wodzie. Zalecana dzienna porcja to jedna tabletka, którą należy ssać lub rozpuścić w jamie ustnej.

Swanson - Witamina B-12 z Kwasem Foliowym, 1000mcg

Produkt amerykańskiej firmy oprócz witaminy B12 (w postaci cyjanokobalaminy) zawiera także kwas foliowy (witamina B9), który korzystnie wpływa na układ pokarmowy. W opakowaniu jest 100 tabletek, jednak maksymalna dzienna dawka to jedna pastylka.

Aliness - Witamina B12 Methylcobalamin 900µg

Ten suplement diety z witaminą B12 występuje pod postacią metylokobalaminy. Na opakowanie składa się 100 wygodnych do połknięcia kapsułek roślinnych. Produkt nie zawiera glutenu, nabiału ani soi. Zalecana dzienna dawka to jedna kapsułka, którą najlepiej spożyć w trakcie posiłku.

Pozostałe rekomendacje preparatów z B12
Holland & Barrett - Witamina B12, 500mcg
Holland & Barrett - Witamina B12 o Opóźnionym Uwalnianiu, 1000mcg
ForMeds - Bicaps B12
Life Extension - Witamina B12, 500mcg
BetterYou - Boost B12 Oral Spray

Jak zatem widać, jest w czym wybierać. Decyzję o systematycznym przyjmowaniu suplementów diety z witaminą B12 najlepiej skonsultować z lekarzem i sprawdzić, czy faktycznie organizm ma niedobór kobalaminy.