W trosce o zdrowe kości. Poznajemy właściwości witaminy K

W trosce o zdrowe kości. Poznajemy właściwości witaminy K

Niedawno cały świat obiegła informacja, że w końcu udało się wejść zimą na niezdobyty dotąd najwyższy szczyt w łańcuchu górskim Karakorum. Warto uświadomić sobie przy tej okazji, że K2 jest na wyciągnięcie każdego z nas i co więcej - nie wymaga to nadludzkiego wysiłku. Oczywiście, o ile mowa jest o jednej witamin z grupy K, posiadającej tę samą nazwę co słynny szczyt.

Najważniejsze informacje o witaminie K

W wielu artykułach poświęconych witaminom i minerałom, które wyszczególniają działanie ich konkretnej grupy, często podkreślane jest, że “to właśnie ta witamina jest jedną z najważniejszych…”. Trzeba przyznać z ręką na sercu, że w przypadku witaminy K, rzeczywiście tak jest i nie ma w tym cienia przesady. Wraz z witaminą A, D oraz E należy ona do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Znana jest przede wszystkim z wpływu na zdrowie kości (dzięki połączeniu z wit. D), wsparcia układu sercowo-naczyniowego i wspomagania krzepnięcia krwi.

Stosowanie nazwy “witamina K” jest dużym uproszczeniem. W rzeczywistości istnieją dwa naturalne rodzaje tego związku chemicznego i oba pełnią ważną funkcję niezbędnego składnika pokarmowego. Filochinon, znany powszechnie jako witamina K1, jest syntezowany przez rośliny i dostarczany organizmowi poprzez żywność. Natomiast menachinon to wspomniana już wcześniej witamina K2, produkowana przez drobnoustroje flory jelitowej.

Niewystarczający poziom absorpcji całkowitej zawartości filochinonu w spożywanym pokarmie sprawił, że naukowcy postanowili stworzyć syntetyczny odpowiednik. To menadion (witamina K3), który rozpuszcza się w wodzie i ma wyższą przyswajalność niż K1. Przy zaburzeniach funkcjonowania organizmu, których objawami są: krwawienie z nosa, obfite miesiączki, biegunka - należy udać się do gabinetu lekarskiego. W celu profilaktycznym można przyjmować suplementy diety z witaminą K. Przyjrzyjmy się zatem tej kategorii naszego asortymentu.

Witamina K w sklepie internetowym Shaman.pl

Katalog witamin i minerałów Shaman.pl jest bardzo zróżnicowany. Dotyczy to również grupy suplementów diety z witaminą K. Aktualnie oferujemy klientom około 20 produktów, a tyle samo jest okresowo dostępne w sprzedaży. Wśród nich warto wyróżnić chociażby produkty marki Doctor’s Best. To zaufany dostawca, który od lat zajmuje się produkcją suplementów diety i zaopatruje sklepy na całym świecie.

Doctor's Best - Naturalna Witamina K2 MK7 z MenaQ7 + D3 dba o zdrowie stawów i kości. Produkt dostępny jest w trzech wariantach. Wszystkie opakowania zawierają po 60 kapsułek, ale preparaty różnią się zawartością witaminy K2 w dziennej porcji (45, 100 lub 180 mikrogramów). Równie dobrze można postawić na produkty amerykańskiej marki Swanson. W ofercie mamy zarówno suplementy diety z witaminą K1 oraz K2 tej firmy - wszystkie w wygodnej do połknięcia formie kapsułki miękkiej lub tabletki.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na zawartość witaminy K w suplemencie, wyrażoną w mikrogramach. Należy też stosować się do zaleceń umieszczonych na etykiecie opakowania. Przed podjęciem decyzji o regularnym stosowaniu suplementów najlepiej skonsultować ten krok z lekarzem rodzinnym i poprosić go o skierowanie na badanie krwi, w celu ustalenia poziomu witaminy K w organizmie.