Koszyk:
Jaki kolagen wybrać?

Najbardziej powszechne białko w ludzkim organizmie to właśnie kolagen. Znany jest on głównie ze swojego dobroczynnego wpływu na skórę twarzy. Odpowiednia ilość kolagenu pozwala zachować ją w dobrej kondycji - dzięki niemu jest ona elastyczna i nawilżona. Dobry wygląd skóry to jednak nie wszystko. Kolagen jest też składnikiem tkanki łącznej; znajduje się w kościach, mięśniach i ścięgnach. Wraz z wiekiem organizm produkuje go jednak coraz mniej. Efektem tego jest nie tylko większa suchość skóry i powstawanie zmarszczek. Niedobory kolagenu wpływają też na układ ruchu człowieka, zwiększając ryzyko rozwoju chorób zwyrodnieniowych stawów. Sprawdź, jakie działanie ma kolagen, jakie są jego rodzaje i jak wybrać najlepszy kolagen, dopasowany do swoich potrzeb.

Co to jest kolagen?

Kolagen jest białkiem, które powszechnie występuje w organizmach zwierzęcych i pełni funkcje strukturalne - buduje tkanki. Podstawową funkcją, którą realizuje naturalny kolagen, jest łączenie ze sobą komórek. Jest swego rodzaju "biologicznym klejem". Wpływa na elastyczność skóry, a także na jej napięcie i sprężystość. Zapewnia również ciągłość procesów odnowy komórkowej w skórze. Dzieje się tak dzięki wyjątkowej zdolności do wiązania wody. Na rynku istnieje mnóstwo preparatów zawierających kolagen, które działają na skórę; kolagen jest jednak ważny nie tylko dla niej. Stanowi 30% białek w organizmie, a jego struktura różni się zależnie od pełnionej funkcji. Do innych właściwości kolagenu należą:

  • zapewnia prawidłowy wzrost włosów,
  • stymuluje aktywność komórek chrzęstnych, przyspiesza jej regenerację; zapewnia odpowiedni kształt oraz ruchomość chrząstki,
  • zapobiega wnikaniu do organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych i toksyn, 
  • zwiększa gęstość kości i zmniejsza ich podatność na złamania.

Co niszczy kolagen w organizmie?

Z wiekiem włókna kolagenu zmniejszają swoją grubość. Maleje również tempo syntezy kolagenu oraz jego rozpuszczalność. Na zdolność organizmu do syntezy kolagenu wpływ ma również nadmierna aktywność fizyczna i uprawianie sportów wyczynowych. Na zawartość kolagenu w skórze wpłya też nadmierna ekspozycja na słońce. Promieniowanie UV uszkadza włókna kolagenowe, przez co skóra szybciej wykazuje oznaki starzenia. Wszystkie te czynniki sprawiają, że coraz częściej sięga się po produkty zawierające kolagen, które uzupełnią ewentualne niedobory.

Jaki rodzaj kolagenu wybrać?

Obecnie najwięcej suplementów zawiera kolagen typu I i III. Kolagen typu I to najbardziej powszechny w organizmie typ kolagenu - obecny jest w ścięgnach i tkance łącznej, a także w skórze. Z kolei typ 3 znajduje się w tkance stworzonej z fibroblastów (najliczniejsze komórki tkanki łącznej właściwej) i jest aktywny np. w przypadku zabliźniania się ran. Jeśli chodzi o inne postaci kolagenu, warto również wymienić kolagen typu II, który znajduje się w chrząstkach stawowych oraz kolagen typu V, budujący kości, skórę, rogówkę oka oraz łożysko. Kolagen ma jeszcze wiele innych rodzajów, jednak w większości tworzą one skórę i mają właściwości podobne już wymienionych już typów.

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Kolagen do twarzy to forma kolagenu, po którą najczęściej sięgają kobiety. Jest on nie tylko obecny w większości kremów dla kobiet. Znajdziesz go również w postaci łatwo przyswajalnych suplementów diety. Suplementacja kolagenem w takiej postaci może stanowić codzienne wsparcie dla organizmu. Zwiększenie grubości włosów, poprawa struktury paznokci i zmniejszenie cellulitu to nie jedyne korzyści, jakie daje suplementacja kolagenem; skóra również na tym korzysta. Przyjmowanie kolagenu pomaga poprawić elastyczność skóry i redukuje zmarszczki, a także zwiększa nawilżenie skóry. Najlepsze suplementy kolagenu zawierają przebadane klinicznie bioaktywne peptydy kolagenowe. Tego typu kolagen jest hydrolizowany, czyli dzielony na wiele części, z którymi skóra może wejść w reakcję - to z kolei może zainicjować proces produkcji kolagenu. Znajdziesz go m.in w produkcie Kolagen Włosy, Skóra i Paznokcie Osavi.

Kolagen: stawy i kości

Naturalnie kolagen znajduje się również w stawach i kościach. Z tego też względu kolagen przyjmowany regularnie może wpłynąć na ich stan. Wraz z wiekiem maleje zdolność do regeneracji kości - stają się one bardziej podatne na załamania. Upływ czasu sprawia również, że większe jest ryzyko zachorowania na chorobę zwyrodnieniową stawów. Wszelkie urazy i ból stawów prowadzą nie tylko do dyskomfortu, ale zmniejszają ogólną mobilność. Dlatego też warto zatroszczyć się o swoje zdrowie znacznie wcześniej, zanim pojawią się pierwsze oznaki starzenia się. Przede wszystkim warto zadbać o dietę - to właśnie dzięki dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych cieszysz się dobrym zdrowiem. Podobnie jest, gdy chodzi o kolagen; suplement diety może stanowić jedynie dodatek do zbilansowanej diety. Wśród preparatów zawierających kolagen znajdziesz m.in. dedykowany Stawom i Kościom Kolagen Osavi. Został on wzbogacony o ekstrakt z dzikiej róży, który dodatkowo wspiera działanie kolagenu na stawy i kości.

Kolagen na ścięgna i więzadła

Choć w skórze jest go najwięcej, tworzy też swego rodzaju "rusztowanie" dla wszystkich organów i jest obecny niemal wszędzie. Kolagen działa również na ścięgna i więzadła - zbudowane są one z tkanki łącznej, której głównym składnikiem są właśnie włókna kolagenowe. Uszkodzenia ścięgien i więzadeł to jedne z najbardziej skomplikowanych urazów, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Są to przede wszystkim ćwiczenia rozciągające, ale też odpowiednia dieta, bogata w produkty zawierające kolagen. Najwięcej znajduje się go w galaretkach warzywnych i mięsnych oraz w rybie w galarecie, a także w produktach na bazie żelatyny czy w podrobach. Skuteczność suplementacji kolagenu poprzez preparaty zawierające go w składzie również może się okazać wysoka. Jeśli chcesz wybrać suplementację kolagenem, jednym z produktów, który może Cię wesprzeć, jest Osavi - Kolagen Ścięgna i Więzadła. Produkt ten ma czysty skład - zawiera jedynie bioaktywne peptydy kolagenowe oraz miedź i mangan wspierające tkankę łączną.

Kiedy pić kolagen: rano czy wieczorem?

Najlepsze efekty stosowania kolagenu widać po suplementacji kolagenem w proszku. Dlatego też to właśnie po tę formę kolagenu najczęściej się sięga. W przypadku dodatkowej aplikacji kolagenu wraz z suplementami w proszku bądź tabletkach nie ma znaczenia, o której porze dnia będziesz je przyjmować. Istotne jest jednak, by stosować suplementy po posiłku. Dzięki temu możesz liczyć na to, że suplementy diety zawierające kolagen najlepiej się przyswoją.

Jak długo stosować kolagen?

Czas aplikacji kolagenu zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli jest on podyktowany radą specjalisty bądź lekarza, należy go przyjmować tak długo, na ile zlecił on kurację. Jeśli jednak przyjmujesz kolagen, stosowany powinien być on wedle wskazań na opakowaniu. Zależnie od wieku i towarzyszących schorzeń, efekty można zauważyć po miesiącu lub nawet po pół roku. Efekty uzależnione są od indywidualnych predyspozycji.

Jaki kolagen wybrać - o czym pamiętać?

Kolagen wzmacnia stawy, kości, ścięgna i więzadła, a także wpływa na skórę. Z wiekiem jednak organizm traci zdolność do syntezowania kolagenu. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy kolagen naturalny, odpowiedź nie jest prosta. Przede wszystkim powinien być on jednak dobrany do Twoich potrzeb i preferencji. Na rynku znajdziesz preparaty, które sprawdzą się, gdy chcesz wzmocnić swoje kości i ścięgna, a także gdy chcesz zredukować zmarszczki i dodatkowo nawilżyć skórę. Z kolei hydrolizat kolagenu sprawdzi się w przypadku sportowców trenujących sporty wysiłkowe. Picie kolagenu bądź stosowanie tabletek to dwie najczęstsze formy przyjmowania suplementów - w tym przypadku również masz spory wybór. Sprawdź pełną ofertę na shaman.pl i wybierz preparaty najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

 

Bibliografia:

  1. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci Tekst mający znaczenie dla EOG (Dz. U. : 136 z 25.05.2012 ze zm.)
  2. M. Morąg, A. Burza, Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal od Health Study and Medicine, 2017, nr 2
  3. A. Nowicka-Zuchowska, A. Zuchowski, Kolagen - rola w organizmie i skutki niedoboru, www.lekwpolsce.pl, VOL 29, nr 11/12'19
  4. M. Gauza, L. Kubisz, J. Przybylski, Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydracji, Nowiny lekarskie 2010, 79, 3, 157-162
  5. E. Gliwa, A. Goździalska, J. Jaśkiewicz, Wpływ promieniowania UV na skórę, Wydział Zdrowia i Nauk Medycznych, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego