Koszyk:

DARMOWA DOSTWA OD 99 ZŁ

Co daje cytrulina?

Co daje cytrulina?

Sporty siłowe są niezwykle wymagające - dlatego też szukasz sposobów na podniesienie swojej wytrzymałości, a tym samym wzmocnienie kondycji. Odpowiednia dieta jest w tym przypadku niezwykle istotna. To wraz z nią dostarczasz sobie energii, ale także odpowiednich wartości odżywczych, w tym białka. Dodatkiem mogą być odpowiednio dobrane suplementy. Oprócz podstawowego białka i  kreatyny, dużą popularnością wśród sportowców cieszy się cytrulina; działanie jakie wykazuje może wspierać optymalną kondycję ciała. Jak zatem działa cytrulina? Jakie efekty daje cytrulina i kiedy najlepiej stosować jej suplementację? Dowiedz się tego z najnowszego artykułu.

Cytrulina: co to?

Cytrulina to związek chemiczny z grupy aminokwasów niebiałkowych. Powstaje jako produkt przemiany ornityny w cyklu mocznikowym. Cytrulinę organizm wytwarza w jelitach i wątrobie. Związek ten, wraz z innymi substancjami, pomaga przekształcić amoniak w mocznik.

Niektóre badania wskazują także na działanie cytruliny względem mięśni. Cytrulina w organizmie człowieka bierze bowiem udział w tworzeniu argininy. Ta z kolei odpowiada za produkcję tlenku azotu, który może wpływać na rozszerzenie naczyń krwionośnych, a następnie - na wzmożenie przepływu krwi. Dzięki temu do mięśni transportowana może być większa ilość tlenu i składników odżywczych.

Cytrulina: co daje? Efekty cytruliny

Właściwości cytruliny sprawiają, że jest ona częstym składnikiem suplementów diety dla sportowców. Wstępne badania nad tym składnikiem sugerują, że ten składnik może stymulować tlenowe wytwarzanie energii przez mięśnie podczas wysiłku. Ze względu na to, że cytrulina bierze udział w syntezie argininy, może pośrednio wpływać na wydolność fizyczną.

Rola argininy nie ogranicza się tylko do jej udziału w cyklu mocznikowym. Jest ona także istotna w przypadku chorób, urazów i obciążeń organizmu, które prowadzą do zwiększenia poziomu przemian katabolicznych. Odgrywa także rolę w biosyntezie białka. Niektóre badania wskazują także, że bierze udział w syntezie składników, które mogą oddziaływać na organizm sportowców - m.in. kreatyny czy tlenku azotu. Dlatego też cytrulina działanie najlepsze wykazuje wraz z argininą; te związki uzupełniają się. Arginina i cytrulina jako suplement diety mogą wpłynąć na osiągi sportowe oraz zmniejszyć bóle mięśniowe.

Cytrulina: jaka najlepsza? Suplementacja

Cytrulinę pierwszy raz zidentyfikowano w arbuzie. Jej niewielkie ilości znajdują się także w ogórkach i dyni. Ze względu na to, że trudno pozyskać ją z diety, niektóre osoby decydują się na dostarczanie jej organizmowi z pomocą suplementów. Na stronie shaman.pl znajdziesz wiele produktów, które mogą wspierać Twój organizm na co dzień. Stosowanie cytruliny możesz dopasować do swoich preferencji. Znajdziesz u nas zarówno propozycje tego składnika w kapsułkach, jak i w proszku - dzięki temu dopasujesz go do swojego stylu życia. Przyjmowanie suplementów z cytruliną może wpływać na organizm, dlatego przede wszystkim warto zapoznać się z naszymi propozycjami. Wśród nich znajdziesz:

Na tym nie koniec: korzyści z cytruliny mogą wpływać na osiągi sportowe. Dlatego też związek ten znajdziesz nie tylko w propozycjach jednoskładnikowych, ale także w mieszankach odżywek okołotreningowych, takich jak 5% Nutrition - Kill It, jak również w kompleksach aminokwasów, takich jak Rule One - Train BCAAs + Electrolytes. Mogą one być przyjmowanie przed, w trakcie lub po treningu, a dla Twojej wygody występują w kilku wersjach smakowych.

Kiedy najlepiej brać cytrulinę?

W większości przypadków suplementacja powinna być dostosowana do celu - jest tak również wtedy, gdy chodzi o dawkowanie cytruliny. Związek ten mogą przyjmować osoby aktywne fizycznie, pracujące nad swoją kondycją. Zwiększenie wydolności dzięki cytrulinie może wpłynąć na ich osiągi sportowe. Najlepszym sposobem na dostarczanie sobie bezpiecznych, skutecznych porcji tego składnika jest kierowanie się instrukcjami na etykiecie. Wiele źródeł wskazuje jednak, że jeśli celem jest poprawa wydolności dzięki cytrulinie, zalecana dawka cytruliny powinna wynosić od 3 do 5g.

Ze względu na działanie, jakie wykazuje, przyjmowanie cytruliny mogą także rozważyć osoby, które chcą wesprzeć swój układ krążenia. Może ona powodować zwiększenie przepływu krwi. Jednak badania nad cytruliną nadal trwają, dlatego suplementację tego składnika w kontekście problemów zdrowotnych warto skonsultować ze specjalistą.

Czy cytrulina buduje mięśnie?

Cytrulina nie buduje mięśni. Może jednak pośrednio wpływać na wydolność organizmu, co z kolei może przyczyniać się do zwiększania osiągów na sportowym polu. Związek ten bierze udział w tworzeniu argininy, odpowiedzialnej za produkcję tlenku azotu; ten z kolei może wpływać na rozszerzenie się naczyń krwionośnych i większy przepływ krwi - w tym transport większej ilości tlenu i składników odżywczych.

Czy cytrulina pobudza organizm?

Ze względu na wpływ cytruliny na układ krążenia, często przyjmuje się ją przed treningiem. Może ona oddziaływać na reakcje biochemiczne zachodzące w organizmie i ukrwienie organizmu, a co za tym idzie - pośrednio pobudzać mięśnie do pracy.

Warto jednak wspomnieć, że jest także odpowiedzialna za neutralizowanie amoniaku uwalnianego podczas metabolizmu aminokwasów. Tym samym docierając do mięśni, może zmniejszać gromadzenie się amoniaku w tkance mięśniowej podczas intensywnego wysiłku, a to może wpłynąć na zmniejszenie się ilości kwasu mlekowego w mięśniach oraz ostatecznie zminimalizować poziom bólu mięśniowego po aktywności fizycznej.

Po jakim czasie zaczyna działać cytrulina?

Na ogół wyróżnia się dwie formy cytruliny. L-cytrulina to naturalna forma tego związku. Jest syntezowana przez organizm; znaleźć ją można także w arbuzach i suplementach. Z kolei jabłczan cytruliny to cytrulina z dodatkową cząsteczką kwasu jabłkowego - taka forma występuje przeważnie w suplementach. Wstępne badania sugerują, że taka forma cytruliny może dostarczyć organizmowi dodatkowej energii, przez co zwiększa się wydajność i pompa mięśniowa w stosunkowo szybkim czasie od jej zastosowania; często można to odczuć po pierwszym treningu. Jeśli zaś chodzi o L-cytrulinę, wskazuje się, że zaczyna ona działać po około tygodniu od rozpoczęcia jej stosowania.

Czy cytrulinę bierze się codziennie?

Jako, że występowanie cytruliny w produktach jest dość ograniczone, osoby aktywne fizycznie często sięgają po suplementy. W większości przypadków można je przyjmować codziennie w zalecanych przez producenta porcjach. Pozostaje jednak pytanie, czy brać cytrulinę w dni bez treningu? W dni nietreningowe również możesz przyjmować cytrulinę. Warto jednak robić to przed posiłkami i rozłożyć zalecaną dzienną porcję na kilka.

Z czym łączyć cytrulinę?

Jako, że cytrulina uzupełnia się z argininą, warto łączyć ją właśnie z tym składnikiem. Na shaman.pl znajdziesz wysokiej jakości suplementy, które stanowią połączenie cytruliny z argininą. Na tym nie koniec. Cytrulinę znajdziesz także w odżywkach okołotreningowych i suplementach z aminokwasami.

Czy cytrulina działa jak kreatyna?

Kreatyna powstaje z glicyny i argininy. Podnosi możliwości siłowe poprzez zwiększenie poziomu nawodnienia w mięśniach. W ten sposób kreatyna zwiększa wydolność fizyczną w przypadku intensywnych ćwiczeń fizycznych. Podobne działanie ma cytrulina - oba te związki wpływają na odbudowę tlenową ATP. Cytrulina jest jednak traktowana jako wspomagacz wysiłku i może wpływać na zmniejszenie uczucia zmęczenia poprzez pośredni wpływ na dostarczanie mięśniom większej ilości składników odżywczych i tlenu wraz z większym przepływem krwi. Czy cytrulinę można brać z kreatyną? Podobno właśnie to połączenie może przynieść najwięcej korzyści.

Znaczenie cytruliny dla organizmu: o czym pamiętać

Cytrulina jako związek chemiczny w pokarmach nie jest szeroko dostępna - dlatego też wiele osób decyduje się na jej suplementację. Formy występowania cytruliny - w proszku czy kapsułkach, sprawiają, że każdy może dobrać odpowiedni produkt dla siebie. Wstępne badania sugerują, że wpływ suplementacji cytruliną na organizm istnieje - dla osób aktywnych fizycznie przyjmowanie tego związku może okazać się korzystne pod kątem wydolności fizycznej i regeneracji mięśni. Przekonaj się, jakie jest działanie cytruliny.