Suplementacja diety w treningu biegowym

Suplementacja diety w treningu biegowym

Przebiegnięcie po raz pierwszy dziesięciu kilometrów bez zatrzymania dla każdego początkującego biegacza jest sukcesem na miarę olimpijskiego medalu. Gdy po takim osiągnięciu rośnie apetyt na uzyskiwanie lepszych rezultatów, czy to pod względem dystansu lub czasu, należy stopniowo wprowadzać profesjonalną metodykę pracy. Poza naturalnymi uwarunkowaniami, talentem i zapałem, ogromną rolę w dążeniu do progresu odgrywa prawidłowe żywienie oraz właściwa suplementacja diety. Jakich składników potrzebuje każdy zapalony biegacz, aby jego trening zyskiwał na efektywności?

Mikroelementy wspierające wydolność organizmu

Nagłe zwiększenie aktywności fizycznej może być dla ciała szokiem. Wzmożony wysiłek sprawia, że organizm zaczyna mieć inne potrzeby. Zbyt intensywne treningi wytrzymałościowe prowadzić mogą nawet do wyjałowienia z pierwiastków i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Ich stała ilość z okresu sprzed rozpoczęcia treningu przestaje wystarczać do utrzymania ciała w stabilnej kondycji.

Należy więc postawić na właściwą dietę. Pierwszym krokiem powinno być sporządzenie listy produktów o zwiększonym stężeniu pożądanych składników i ułożenie pod nią planu żywieniowego. Na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Z pewnością priorytetem będzie uzupełnianie zapasów żelaza, które pomaga w transporcie tlenu. Przy niedoborze tego pierwiastka mięśnie szybciej odczuwają zmęczenie, są dłużej obolałe, a po wzmożonym wysiłku może dojść do zawrotów głowy i duszności.

Równie istotnym działaniem jest pilnowanie ilości magnezu w organizmie. Niski poziom pierwiastka prowadzi do zwielokrotnienia szansy wystąpienia skurczów mięśniowych. Magnez pomaga wytworzyć i gromadzić energię, tak przecież potrzebną przy treningu biegowym. Warto wspomnieć także o roli wapnia, potasu oraz witamin z grupy B i D. Dzięki ich obecności w zróżnicowanej diecie i przyjmowanych suplementach dla biegaczy mocniejsze stają się m.in. kości, a układ nerwowy jest bardziej stabilny.

Wykaz suplementów przydatnych w treningu biegowym

Asortyment sklepu Shaman.pl jest na tyle szeroki, że bez problemu można wskazać produkty, które okażą się idealną propozycją przy suplementacji diety w treningu biegowym. Warto starannie wyselekcjonować z oferty towary, które wspomogą organizm przy próbie realizacji konkretnego zadania. Wzmocnienie przed treningiem zapewniają suplementy zawierające rozgałęzione aminokwasy BCAA oraz zwiększoną porcję kofeiny. Natomiast niedobory powstałe wskutek wzmożonej aktywności fizycznej dobrze jest uzupełniać zestawem witamin i minerałów.

Do pierwszej grupy produktów należy bogaty w węglowodany oraz białko środek spożywczy Reflex Nutrition BCAA Intra Fusion Fruit Punch o arbuzowym smaku. Jego przyjmowanie w zalecanej dziennej normie 20 gramów pozwala uwolnić potrzebne przed biegiem pokłady energii. Przedstawicielem drugiej kategorii suplementów dla biegaczy jest chociażby kompleks NOW Foods - Men’s Extreme Sports. Opakowanie zawiera 90 kapsułek, a najważniejsze składniki to witaminy A, C, D3, E i K oraz pomocna w metabolizmie energetycznym tiamina.

Jakie są Wasze doświadczenia z bieganiem i spożywaniem suplementów? Chętnie skonfrontujemy opinie w komentarzach pod artykułem.