Koszyk:

Lion's Mane: co to?

Lion's Mane: co to?

Grzyby jadalne stanowią istotną część diety. Przeważnie zawierają wiele składników, które mogą wspierać optymalny stan organizmu, a także pozytywnie wpływać na niektóre układy ciała człowieka. Jednym z najlepiej przebadanych grzybów jadalnych jest Lion's Mane. Sprawdź poniżej, jakie są właściwości Lions Mane i jakie są efekty stosowania suplementów z tym grzybem w składzie.

Co to jest Lion's Mane?

Lion's Mane znany jest także jako soplówka jeżowata - Hericium erinaceus. Przez lata grzyb ten był wykorzystywany w tradycyjnej medycynie chińskiej jako grzyb witalny. Swoją popularną nazwę, którą tłumaczy się jako lwia grzywa, zyskał on dzięki swojemu wyjątkowemu wyglądowi: łudząco przypomina on właśnie lwią grzywę.

Hericium erinaceus: ekstrakt z grzyba

Soplówka jeżowata w Polsce jest jestem z rzadszych gatunków i jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. W Azji jest uznawana za grzyb leczniczo-kulinarny i jest szeroko dostępna w wielu sklepach. W dużej mierze ekstrakt z grzyba soplówki jeżowatej w formie suplementów pochodzi z jego upraw przemysłowych. Najczęstszymi formami, w jakich znajdziesz lion's mane, są kapsułki oraz proszek.

Na co pomaga Lion's Mane?

Prozdrowotne właściwości Lion's Mane wynikają głównie z tego, co w sobie zawiera. W jego składzie można znaleźć takie składniki aktywne, jak:

  • polisacharydy,
  • terpenoidy: sesterpeny i diterpenoidy,
  • sterole.

Badania naukowe nad soplówką jeżowatą wykazały, że posiada ona związki neurotroficzne, które mogą przenikać przez barierę krew-mózg. Związkom aktywnym przypisuje się działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Co więcej, niektórzy wskazują, że może ona także wpływać na zdolności poznawcze oraz zaburzenia psychiczne. Warto jednak pamiętać, że badania naukowe w tym zakresie nie są kompletne i dotychczas dotyczyły głównie badań na zwierzętach.

Istnieją pewne przesłanki, by sądzić, że Lion's Mane zawiera substancje bioaktywne, które mogą wpływać na właściwości neuroprotekcyjne, przez co może on oddziaływać na choroby neurodegradacyjne, np. chorobę Alzheimera czy Parkinsona. Choć pod tym kątem wykonano badania wstępne, nie udało się ostatecznie tego potwierdzić jako naukowo obiektywy fakt.

Czy soplówka jeżowata obniża ciśnienie?

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że ekstrakt z soplówki jeżowatej może poprawiać metabolizm tłuszczów i obniżyć poziom trójglicerydów. Wydaje się zatem, że grzyby witalne Lion's Mane mogą korzystnie wpływać na serce i naczynia krwionośne, jednak aby to potwierdzić niezbędne są badania z udziałem ludzi.

Kiedy brać Lion's Mane?

Jeśli szukasz wsparcia układu nerwowego lub chcesz wpłynąć na swoje funkcje poznawcze, Lion's Mane może wykazywać pewne korzyści dla funkcji kognitywnych. Możesz również stosować suplement diety z Lion's Mane gdy chcesz wspierać swój układ krwionośny lub układ odpornościowy.

Warto jednak pamiętać, że wszystkie dotychczasowe badania przeprowadzono z udziałem zwierząt. Niezbędne są testy z udziałem ludzi, by obiektywnie stwierdzić, jakie dokładnie może być działanie i zastosowanie soplówki jeżowatej.

Ile mg soplówki jeżowatej dziennie?

Nie ma wskazań co do zalecanej dziennej porcji soplówki jeżowatej - powinna ona zostać dobrana do Twojego wieku i stanu zdrowia. Niektórzy wskazują jednak, że optymalna porcja to od 3 do 5g dziennie. Jeśli wybierasz suplementy diety, warto również wziąć pod uwagę wskazania na opakowaniu.

Po jakim czasie działa soplówka jeżowata?

Wskazuje się, że pierwsze efekty stosowania soplówki jeżowatej można zauważyć już po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia suplementacji. W przypadku tego produktu warto jednak przemyśleć dłuższe stosowanie. Możesz także skonsultować się z lekarzem, by zapewnić sobie większe bezpieczeństwo stosowania, dopasowane do Twojego indywidualnego stanu zdrowia.

Soplówka jeżowata: jaka najlepsza? Suplementacja Lions Mane

Na rynku znajdziesz mnóstwo propozycji Lion's Mane w proszku, jak również kapsułki soplówki jeżowatej. W przypadku suplementacji Lion’s Mane polecamy sięgnąć po produkt Osavi. Dobrym wyborem będzie też Swanson - Full Spectrum Lion's Mane Mushroom. Opakowanie zawiera 60 łatwych do połknięcia kapsułek. Składniki suplementu diety to jedynie Lion's Mane (owocnik) i substancje tworzące żelową otoczkę kapsułki. Jeśli chcesz działać kompleksowo, możesz także sprawdzić pełną kategorię grzybów witalnych dostępną na shaman.pl i wybrać spośród nich coś odpowiedniego dla siebie.

Soplówka jeżowata: podsumowanie informacji

Choć wykonano wiele wstępnych badań odnośnie działania soplówki jeżowatej, potrzebne są dalsze testy, by ich wyniki mogły zostać uznane za obiektywny fakt. Grzyby witalne są jednak od lat znane i stosowane w tradycji azjatyckiej, gdzie przypisuje się im wiele funkcji. Lion's Mane to grzyb uznany za bezpieczny w stosowaniu - mimo to jeśli planujesz jego suplementację, warto trzymać się zalecanych norm spożycia.

 

Źródła: 

Julson E., 9 Health Benefits of Lion's Mane Mushroom (Plus Side Effects), (https://www.healthline.com/nutrition/lions-mane-mushroom; 08.02.2024r.)

Skubel T., Budzyńska J., Czarnota J., Dobrzyński M., Rybak N., Dudek I., Potencjał terapeutyczny Soplówki Jeżowatej (Hericium erinaceus) w zaburzeniach neurologicznych i poznawczych - przegląd pośmiennictwa, Journal of Education, Health and Sport, 2022, 12(9), 498-504

Karmańska A., Skład chemiczny i wartość odżywcza - Buna Shimeji - Hypsizygus tessalatus i Soplówki Jeżowatej Hericium erinaceus, Bromat. Chem. Toksyko. - XLV, 2012, 4, str. 1271-1275

Sikora A., Neubauer G., Nowe stanowiska i występowanie soplówki jeżowatej Hericium erinaceus w Polsce, Chrońmy Przyr. Ojcz. 71 (5), 2015, 368-379

Włodarczyk A., Potencjał biologiczny wybranych grzybów uprawnych w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 2022 

Spelman K., Sutherland E., Bagade A., Neurological Activity of Lion's Mane (Hericium erinaceus), Journal of Restorative Medicine 2017, 6, 19-26