Warto jeść jajka - są one nie tylko źródłem witamin, ale też innych składników. Stanowią podstawę wielu potraw; są składnikiem sałatek i często goszczą na stole podczas śniadania. Jajo kurze ma wiele składników odżywczych i potrafi zapewnić organizmowi sytość na długi czas, pomimo tego, jak mało kalorii ma jajko: ugotowane zawiera ok. 150 kcal. Jednocześnie budzi ono wiele kontrowersji i pytań. Czy jajka są zdrowe dla wątroby? Kiedy najlepiej jeść jajka? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz poniżej.
Czy codzienne jedzenie jajek jest zdrowe?
Podczas przygotowywania jajek na śniadanie z pewnością chociaż raz przypomniał Ci się artykuł o tym, że są one szkodliwe. Podobnie jednak jak każde inne jedzenie, jajka mogą być spożywane w rozsądnej ilości bez ryzyka zdrowotnego. Zastanawiasz się, ile jajek dziennie można jeść? Zalecana porcja to jedno jajko dziennie, choć niektórzy wskazują, że nawet 10 jajek tygodniowo nie wpłynie negatywnie na stan zdrowia.
Jakie witaminy są w jajku?
Jedzenie jajek nie tylko jest zdrowe, ale też zalecane przez specjalistów. Białko jajka stanowi 58% jajka, z kolei żółtko - 30%. Pozostałe 11% to skorupka, a 1% - błony podskorupowe. Co ciekawe, najwięcej składników odżywczych dostarczają witaminy w żółtku jajka. To tam znajduje się też więcej protein i składników mineralnych.
Zastanawiasz się, jakie witaminy ma jajko? Witaminy w jajku kurzym to przede wszystkim A, D, E i K. Witamina B12 w jajkach również występuje, razem z innymi witaminami z grupy B. Witaminy w jajku kurzym to nie wszystko. Są w nim również składniki mineralne, takie jak cynk, fosfor, potas, selen, wapń i żelazo. Jaja kurze dostarczają także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, lecytyny i ksantofili, w tym luteiny i zeaksantyny.
Na co zdrowe są jajka?
Jajko kurze ma wiele zalet - nie tylko posiada imponujące wartości odżywcze, ale także jest łatwe do strawienia przez organizm. Na tym nie koniec. Spożycie jajek wpływa na uczucie sytości w organizmie. Ponadto, wartości odżywcze jajek sprawiają, że może mieć ono działanie wieloaspektowe. Dzięki obecności lecytyny może pozytywnie wpływać na pracę mózgu. Z kolei luteina może wspierać optymalne działanie zmysłu wzroku. Jajka wykazują właściwości mogące wspierać wiele układów w organizmie, między innymi układ sercowo-naczyniowy. Spożywanie jaj to element codziennej diety, ale nie tylko. Właściwości jajek znajdują zastosowanie również w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
Czy jajka są zdrowe dla wątroby?
W przypadku schorzeń związanych z wątrobą, dieta musi być lekkostrawna. Dlatego właśnie wszystkie tłuste, mocno przyprawione i smażone dania należy wyeliminować z diety. Żółtka jaja zawierają cholesterol, jednak w mniejszej ilości, niż ciężkostrawne potrawy - to one mogą znacząco wpływać na poziom cholesterolu. W przypadku diety lekkostrawnej warto zatem wybierać jajko gotowane. Niektórzy także wskazują, by rozdzielać białka jaja od żółtek i spożywać tylko białka - to dostarczy protein bez cholesterolu.
Jakie jaja są najzdrowsze?
Jajko kurze zawiera w sobie wiele protein, witamin i składników mineralnych. Jedzenie ich w jakiejkolwiek formie może przynieść pozytywne skutki, o ile będą jedzone w rozsądnej ilości. Warto również sięgać po jaja ekologiczne, od kur z wolnego wybiegu. Wskazuje się, że sposób chowu kurcząt może wpływać na jakość odżywczą jaj.
Czy gotowane jajka są zdrowe?
Spośród wszystkich jajek, to jajko surowe jest największą skarbnicą cennych składników odżywczych. Podczas niezbędnej obróbki cieplnej jajko traci pewną ilość witaminy A oraz antyoksydantów. Jednak nawet po takim przygotowaniu stanowi ono bogate źródło składników odżywczych. Proces przygotowania jajek jest jednak niezwykle ważny, by były one łatwiej przyswajalne przez organizm. Dlatego właśnie warto jeść jajecznicę czy jajko sadzone. Ugotowanie jajka jest jednak najlepszym sposobem, kiedy ograniczasz kalorie. Ta metoda przygotowania sprawia, że nie potrzebujesz tłuszczu do smażenia, tak jak ma to miejsce w przypadku np. omletu.
Kiedy najlepiej jeść jajka?
Jajka są ważnym składnikiem diety, jednak nie istnieje idealna pora na ich zjedzenie. Są niezwykle sycące, dlatego sprawdzą się zarówno na śniadanie, jak i na obiad czy kolację. Warto jednak pamiętać o umiarze - spożywanie ich dużej ilości może nie przynieść pozytywnych skutków. Średniej wielkości jajko gotowane może być spożywane codziennie przez osoby zdrowe - w ten sposób najłatwiej dostarczyć sobie witamin i innych składników.