Koszyk:

WYBIERAJĄC PRODUKTY OSAVI ZA MIN. 50 ZŁ - PILL BOX OTRZYMASZ GRATIS!

Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12?

Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12?

Każda z witamin odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Jednym z niezwykle istotnych związków jest witamina B12, znana ze swojego wpływu na układ nerwowy i krwiotwórczy. Niedobór witaminy B12 ma wiele konsekwencji dla zdrowia, dlatego warto dowiedzieć się, jak dbać o siebie, by utrzymać optymalny poziom tej witaminy w organizmie. Dowiedz się, jak szybko uzupełnić jej niedobór i co Ci w tym pomoże.

Co się dzieje, gdy mamy w organizmie za mało witaminy B12? Jakie są objawy braku witaminy B12?

Witamina B12, inaczej kobalamina, to witamina, która pełni w organizmie wiele funkcji:

  • przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego,
  • pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i odpornościowego,
  • pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny,
  • pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych,
  • pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek,
  • przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia,
  • odgrywa rolę w procesie podziału komórek.

Zbyt niski poziom witaminy B12 w organizmie wpływa na jego funkcjonowanie, zwłaszcza na funkcje psychologiczne, układ nerwowy i krwionośny. Kobalamina wraz z glikoproteiną tworzy czynnik hematopoezy: bierze on udział w powstawaniu komórek krwi w układzie krwiotwórczym. Jest także składnikiem, który buduje otoczkę mielinową i tworzy przekaźniki nerwowe: jest zatem bardzo istotna dla układu nerwowego.

Czy niedobór witaminy B12 jest groźny? Niedobór witaminy B12 w szczególnym stopniu dotyczy osób w wieku podeszłym oraz osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, ze względu na to, że witamina B12 znajduje się głównie w mięsie. Głównymi przyczynami niedoboru witaminy B12 jest problem z wchłanianiem witaminy B12 lub choroby, np. choroba Adisona-Biermera, zapalenie zanikowe żołądka typu B.

Na jakie objawy warto zwrócić uwagę, by stwierdzić niedobór witaminy B12? Przede wszystkim skutkiem niedoboru witaminy B12 będzie anemia, oznaki nieprawidłowego działania układu nerwowego i problemy poznawcze i zapalenie języka. Warto także zwrócić uwagę na męczliwość. Jeśli zauważysz u siebie tego typu oznaki, warto zbadać poziom witaminy B12 w organizmie.

Co wypłukuje z organizmu witaminę B12?

Niedobór witaminy B12 jest związany z niedostatecznym przyjmowaniem jej z jedzenia. Unikanie w diecie mięsa, ryb i nabiału może doprowadzić do niedoboru. Jest mało prawdopodobne, by doprowadzić do nadmiaru witaminy B12 w organizmie: jest ona usuwana z ciała wraz z wodą.

Czy stres wypłukuje witaminę B12?

Stres ma istotny wpływ na zachodzące w organizmie fizjologiczne i biochemiczne zmiany. Długotrwały stres może doprowadzić do zaburzeń zdrowia, np. wzrostu ciśnienia krwi, mdłości, bóli brzucha; zaburzeń psychicznych. np. nerwowości, napięcia emocjonalnego, depresji, lękliwości; czy zmian w zachowaniu, np. zaburzenia apetytu. Sytuacje stresowe mogą też być przyczyną zaburzeń snu, depresji, a także mogą prowadzić do palenia tytoniu, picia alkoholu czy korzystania z innych używek. Zaburzenia zbilansowanej diety mogą prowadzić do niedoboru witaminy B12. Dlatego można stwierdzić, że stres pośrednio może wpływać na poziom witaminy B12 w organizmie.

Jak szybko podnieść poziom witaminy B12?

Pierwszym krokiem by podnieść poziom witaminy B12 jest odpowiednia dieta. Należy spożywać przede wszystkim pokarmy mięsne. By uniknąć niedoboru witaminy B12, warto włączyć do diety także ryby i owoce morza oraz jajka i nabiał. Osoby na diecie wegańskiej powinny wybierać produkty zbożowe i mleko roślinne zawierające witaminę B12: witamina B12 jako jedyna nie występuje naturalnie w produktach roślinnych. Jednym ze sposobów na szybkie podniesienie poziomu witaminy B12 jest także suplementacja, które może wpłynąć na prawidłowy poziom witaminy B12.

Jak długo trwa uzupełnienie witaminy B12?

W większości przypadków odpowiednia dieta może być rozwiązaniem problemów niedoboru witaminy B12. Jeśli z kolei chodzi o suplementację, jej długość powinna być zaplanowana indywidualnie, zależnie od Twojego stanu zdrowia i kondycji i w przypadku, gdy towarzyszą Ci zaburzenia wchłaniania witaminy B12. Możesz także wdrożyć bezpieczną suplementację witaminy B12: na opakowaniu znajdziesz instrukcje dotyczące długości przyjmowania suplementu.

Jaka witamina B12 jest najlepsza?

Jedną z najlepszych opcji wśród suplementów jest Osavi - Witamina B12 (Metylokobalamina) w sprayu. Taka forma suplementacji diety witaminą B12 jest wygodna - wystarczy jedno psiknięcie dziennie. W ten sposób możesz szybko i łatwo przyjąć dodatkową porcję tej witaminy. Inną propozycją jest kobalamina w kapsułkach, np. Swanson - Witamina B12 lub Osavi - Witamina B12 (Metylokobalamina) w kapsułkach. Ta alternatywa jest odpowiednia dla osób, które wolą przyjmować witaminę B12 w innej formie niż spray. Alternatywnie możesz wybrać także kompleksy suplementów z witaminami z grupy B.

Kobalamina: jak szybko uzupełnić niedobór? Podsumowanie

Kobalamina, czyli witamina B12, jest bardzo istotna dla organizmu. Wpływa na szereg jego funkcji, w tym na układ nerwowy i krwionośny. Dlatego też warto dbać o jej obecność w diecie bądź o właściwą jej suplementację. To może chronić przed spowodowanymi niedoborem witaminy B12 konsekwencjami zdrowotnymi. Odpowiednia ilość witaminy B12 w diecie bądź jej suplementacja mogą szybko uzupełnić niedobór. 

 

Źrodła: 

Citko A., Wpływ niedoborów witamin i mikroelementów na występowanie zaburzeń poznawczych w populacji geriatrycznej, lekwpolske.pl, 2023, 01, Vol. 22 (380), 7-17

Semeco A., Top 12 Foods That Are High in Vitamin B12, (https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-b12-foods; 23.09.2024)

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci Tekst mający znaczenie dla EOG (Dz. U. : 136 z 25.05.2012 ze zm.)

Gajda E., Biskupek-Wanot A., Stres i jego skutki, (doi: 10.16926/afips.2020.07, 23.09.2024)

Fletcher A., Holding S., Guidelines for the Investigation and Managament of Vitamin B12 and Folate Deficiency, Hull and East Riding Prescribing Committee 2015