Koszyk:

BRAK POMYSŁU NA PREZENT ŚWIĄTECZNY? PODARUJ BLISKIM ZDROWIE, SPRAWDŹ ZESTAWY SUPLEMENTÓW

Dieta biegacza. Co powinna zawierać?

Dieta biegacza. Co powinna zawierać?

Prawidłowa technika, wsłuchiwanie się w potrzeby organizmu, odpowiedni sprzęt – na małe i duże sukcesy w bieganiu wpływa szereg czynników. Który z nich jest najważniejszy? Łatwiej odpowiedzieć na pytanie o ten podstawowy. Otóż do osiągania lepszych wyników i cieszenia się aktywnością niezbędna jest właściwa dieta. Co powinien zatem zawierać jadłospis dla biegacza i jak go skomponować? Zapoznaj się z tymi praktycznymi wskazówkami. 

Zdrowe odżywianie i bieganie – podstawowe zasady

Regularne, prawidłowe bieganie pozwala na poprawę ogólnego samopoczucia, pozbycie się stresu i wzmocnienie mięśni. Wybierając tę aktywność, można stać się częścią społeczności posiadającej wspólną pasję i wzajemnie motywującej się do działania. Ze względu na szereg korzyści ta forma ruchu cieszy się niesłabnącą popularnością – chcąc się o tym przekonać, wystarczy w pogodny dzień zaplanować spacer w okolicy stadionu czy miejskiego parku.

Bieganie jest łatwo dostępne dla każdego, a na samym początku tej ekscytującej przygody nie trzeba wyposażać się w profesjonalny sprzęt. Przed startem warto jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi zdrowego odżywiania, ponieważ bogatszy w wiedzę łatwiej poradzisz sobie z pierwszymi biegowymi wyzwaniami. 

Jakimi zasadami kierować się przy tworzeniu jadłospisu dla biegacza? Najważniejsze są:

  1. różnorodność produktów,
  2. regularność w spożywaniu posiłków,
  3. jakość składników,
  4. równowaga w zaspokajaniu potrzeb.

Różnorodność, regularność, jakość i równowaga

Komponowanie jadłospisu zgodnie z zasadą różnorodności produktów oznacza włączanie w swoją dietę zdrowych artykułów spożywczych z każdej grupy. Dieta biegacza powinna być bogata w cenne źródła węglowodanów, białka i tłuszczów. Wolne miejsce na talerzach warto uzupełniać solidną porcją warzyw i owoców sezonowych lub mrożonych.

Regularność w spożywaniu posiłków dotyczy osób uczestniczących w zawodach, a także trenujących dla własnej przyjemności. Najlepiej spożywać posiłki co około 2-3 godziny, tak aby na bieżąco zaspokajać zapotrzebowanie na poszczególne składniki. W przypadku długich treningów warto sięgać po napoje izotoniczne, żele energetyczne, zdrowe przekąski. 

Każdy posiłek (spożywany przed, w trakcie i po treningach) najlepiej przygotować z wysokiej jakości składników. Wysoka jakość to przyjazny skład, sprawdzone pochodzenie i świeżość. Jeśli w codziennym biegu brakuje czasu na samodzielne gotowanie, oczywiście można korzystać z gotowych, ale wartościowych produktów. 

I wreszcie – w diecie biegacza nie może zabraknąć równowagi. Ważne, aby dostarczać do organizmu wszystkie potrzebne składniki, a zarazem umieć pozwalać sobie na delektowanie się codziennymi posiłkami. Jeść zdrowo to również jeść lekko i pysznie!

Suplementy diety dla biegaczy – witaminy, minerały

Osoby trenujące rekreacyjnie oraz profesjonalnie mogą rozważyć stosowanie suplementów diety dla biegaczy. Jakimi produktami warto się zainteresować? Wybrać można:

Sportowcom polecamy kategorię suplementów zawierających żelazo, ponieważ niedobór tego składnika zdarza się stosunkowo często u osób profesjonalnie trenujących. Źródłami żelaza w diecie mogą stać się np. czerwone mięso, ryby, soczewica, soja, pestki dyni czy migdały.