Koszyk:

PROMOCJA! PRODUKTY Z KATEGORII SPORT W NISKICH CENACH

Co to jest glicyna?

Aminokwasy to związki organiczne, które powszechnie występują we wszystkich żywych organizmach. Jednym z najprostszych aminokwasów otrzymywanych w wyniku hydrolizy białek jest glicyna. Jest to ważny składnik białek, który odgrywa kluczową rolę w syntezie wielu biocząsteczek, w tym np. nukleotydów kreatyny. Stanowi ona ponad 11% wszystkich aminokwasów w organizmie i 35% glicyny w organizmie jest syntezowana endogennie, co oznacza, że pochodzi ze źródeł zewnętrznych. Dowiedz się, na co pomaga glicyna, jak powinna wyglądać suplementacja glicyny i gdzie znajduje się glicyna.

Na co jest glicyna? Na co pomaga glicyna? Jakie właściwości posiada glicyna?

Glicyna pełni w organizmie wiele funkcji. Może działać jako neurotransmiter i modulować aktywność neuronalną. Może też odgrywać istotną rolę w mechanizmie transmisji bólu. Jej działanie może być też powiązane z kontrolą funkcji motorycznych, z regulacją ekspresji genów, konfiguracji oraz aktywności i konfiguracji białej. Glicyna może też uczestniczyć w innych działaniach organizmu, np. pełnić funkcję modulatora wzrostu (poprzez regulowanie syntezy hormonu wzrostu) lub poprawiać napięcie mięśni, syntezę kolagenu, odbudowę tkanek (może wpływać na tworzenie blizn) i opóźnianie degeneracji mięśni.

Czy glicyna uspokaja? Czy glicyna pomaga w zasypianiu?

Relaks i sen to bardzo istotne funkcje organizmu, których właściwy przebieg wpływa na ogólny dobrostan ciała. Zrezygnowanie z napojów z kofeiną i unikanie niebieskiego światła przed snem i dbanie o odpowiednią higienę snu jest bardzo istotne, by organizm mógł odpocząć. Niektóre badania wskazują, że przyjmowanie glicyny przed snem może skrócić czas potrzebny na zaśnięcie, polepszyć jakość snu, zmniejszyć senność w ciągu dnia i poprawić funkcje poznawcze.

Czy glicyna obniża cholesterol?

Niektóre z przeprowadzonych badań wskazują, że glicyna może wpływać na utrzymanie optymalnej kondycji serca. Nie wykazano jednak, by wpływała ona w znaczący sposób na poziom cholesterolu.

Glicyna a układ immunologiczny

Glicyna wspomaga organizm na wiele sposobów, m.in. glicyna wspiera układ immunologiczny. Glicyna jest niezbędna do produkcji przed organizm glutationu - silnego przeciwutleniacza, który pomaga ochronić komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. W ten sposób glicyna może wpływać na ochronę komórek przed stanami zapalnymi wynikającymi ze stresu oksydacyjnego. Niektóre badania wskazują także, że glicyna może zmniejszyć reakcje alergiczne, a także osłabiać neurozapalenie.

Jakie są objawy niskiego poziomu glicyny? Glicyna w organizmie: jakie są skutki niedoboru glicyny?

Ze względu na to, jak dużą rolę odgrywa glicyna w układzie nerwowym, jej niedobór może wpływać na zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego i mózgu. Objawy niedoboru glicyny to również osłabione mięśnie, wolniejsze gojenie się ran, a nawet wpływ na produkcję kolagenu i syntezę białek.

W czym jest najwięcej glicyny? Naturalne źródła glicyny

Glicynę można znaleźć w wielu białkach zwierzęcych, dlatego jednym z naturalnych źródeł tego składnika jest kolagen. Glicyna znajduje się też w tkance łącznej, ścięgnach i więzadłach, jednak elementy te kojarzone są z niskiej jakości mięsem. Jednym z pojawiających się pytań jest: czy żelatyna zawiera dużo glicyny? Żelatyna to jedno z najbogatszych źródeł glicyny - w 100 g proszku żelatynowego jest 19,1 g glicyny. Dlatego też warto spożywać desery bazujące na żelatynie, kisiele i żelki. Pewne ilości glicyny można też znaleźć w mące sezamowej (3,4 g glicyny na 100 g mąki), bekonie (2,6 g glicyny na 100 g bekonu) czy chudej wołowinie (2,2 g glicyny na 100 g mięsa). Czy jajka zawierają glicynę? W 100 g suszonego białka jaj znajduje się 2,8 g glicyny. Warto także pamiętać, że glicyna nie jest niezbędnym aminokwasem - może, ale nie musi być przyjmowana z pożywieniem; organizm pewne jej ilości może syntezować samodzielnie z innego aminokwasu - seryny. Jednak produkcja przez organizm niekoniecznie zaspokoi całe zapotrzebowanie organizmu na glicynę.

Czy warto suplementować glicynę? Glicyna w suplementach

Działanie glicyny sprawia, że warto rozważyć jej suplementację. Choć jest możliwe pozyskanie jej z produktów żywnościowych, jej występowanie w nich jest dość ograniczone. Glicyna wpływa na szereg funkcji ciała, dlatego też warto przemyśleć jej suplementację, która może wspierać utrzymanie optymalnej kondycji organizmu. Na jakie suplementy warto zwrócić uwagę?

Kiedy brać glicynę? Jak przyjmować glicynę?

Glicynę możesz przyjmować, gdy chcesz utrzymać optymalne działanie organizmu, zwłaszcza układu nerwowego i trawiennego. Glicyna to aminokwas, który warto przyjmować wedle wskazówek na opakowaniu. To właśnie tam producent zawarł najważniejsze informacje dotyczące tego, jak powinno wyglądać dawkowanie glicyny.

Czy warto brać glicynę? Podsumowanie

Glicyna w diecie pełni istotną rolę i pozwala utrzymać organizm w optymalnej kondycji. Glicyna wspomaga organizm; może wpływać na utrzymanie optymalnej kondycji układu nerwowego i wielu innych funkcji ciała. Dieta zawierająca glicynę oraz suplementacja glicyny to najłatwiejsze sposoby na to, by uzupełnić poziom tego aminokwasu w organizmie. Sprawdź, co znajdziesz na shaman.pl i wybierz odpowiednie dla siebie produkty.

 

Źródła: 

Zintegrowana Platforma Edukacyjna, Budowa i wlaściwości fizykochemikczne aminokwasów (https://zpe.gov.pl/pdf/P4rUH7v7v; 09.01.2025)

Aguayo-Cerón KA., Sánchez-Muñoz F., Gutierrez-Rojas RA., Acevedo-Villavicencio LN., Flores-Zarate AV., Huang F., Giacoman-Martinez A., Villafaña S., Romero-Nava R., Glycine: The Smallest Anti-Inflammatory Micronutrient, International Journal of Molecular Sciences 2023, 24 (14): 11236

Van De Walle G., Top 9 Benefits and Uses of Glycine (https://www.healthline.com/nutrition/glycine; 09.01.2025)

Arnarson A., Methionine vs. Glycine - Is Too Much Muscle Meat Bad? (https://www.healthline.com/nutrition/methionine-vs-glycine; 09.01.2025)