Zawartość wody w organizmie zależy od wielu czynników: wieku, płci, zawartości tkanki tłuszczowej. Odpowiednia ilość wody w organizmie jest niezwykle istotne, ponieważ wspiera ona regulację rozmaitych funkcji organizmu i wpływa na utrzymanie optymalnej kondycji w organizmie. Dlatego też warto pamiętać o tym, by przyjmować odpowiednie ilości płynów nie tylko latem, ale także zimą.
Dlaczego nawodnienie organizmu jest ważne zimą? Czy można się odwodnić zimą? Prawidłowe nawodnienie organizmu
Całkowita woda w ustroju człowieka znajduje się w większości w przestrzeni wewnątrzkomórkowej, a jedna trzecia - w przestrzeni zewnątrzkomórkowej. Dzięki utrzymaniu równowagi między tymi dwoma przestrzeniami możliwe jest utrzymanie prawidłowego średniego ciśnienia tętniczego i prawidłowej objętości napełnienia lewej komory serca. Co się dzieje z organizmem, jak się nie pije wody? Niewystarczająca ilość wody może doprowadzić do odwodnienia organizmu, z kolei ten stan pociąga za sobą zaburzenia regulacji ciśnienia tętniczego, spadki ciśnienia tętniczego lub zasłabnięcie. Mogą także wystąpić objawy ze strony układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego. Odwodnienie może też wpłynąć na pogorszenie funkcji poznawczych. Picie wody to doskonałe nawadnianie organizmu: woda wpływa korzystnie na:
- skórę (zapewnia jej jędrność i gładkość),
- mózg (poprawia pamięć i koncentrację),
- układ pokarmowy (zapobiega problemom tj. zaparcia),
- nerki (usuwa szkodliwe produkty przemiany materii).
Odwodnienie organizmu
Odwodnienie nie jest jednak zależne od pory roku - zimą także może dojść do odwodnienia organizmu. Odwodnienie jest stanem zmniejszonej objętości płynu w organizmie, który wynika przeważnie z nadmiernej ich utraty lub niedostatecznej podaży. Istnieją 3 typy odwodnienia:
- hipotoniczne - utrata płynów zawierających elektrolity, w efekcie czego dochodzi do strat sodu,
- izotoniczne - proporcjonalna utrata wody i elektrolitów,
- hipertoniczne - wynika ze zmniejszonego poboru wody i zwiększenia jej utraty - straty wody są większe niż straty sodu.
Dlaczego zimą odczuwamy mniejsze pragnienie?
W lato, podczas doświadczania wysokich temperatur, ciało reaguje poceniem się. Podczas chłodniejszych miesięcy organizm nie poci się tak intensywnie, stąd też mniejsze pragnienie. Warto jednak pamiętać, że odpowiednie ilości płynów są istotne tak samo w lato, jak i w zimę.
Ile powinno się pić wody w zimę? Ile litrów wody dziennie zimą pić?
Spożycie wody zimą jest tak samo ważne, jak podczas pozostałych pór roku. Jeśli towarzyszy Ci uczucie pragnienia, zmęczenie, osłabienie, bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, rzadkie oddawanie moczu lub zdarzają się omdlenia, drgawki i zaburzenia świadomości - być może rozwiązaniem będzie odpowiednie nawodnienie organizmu. Osoba dorosła powinna dziennie wypijać od 2 do 2,5 litra płynów dziennie.
Ile czasu potrzeba na nawodnienie organizmu? Jak zwiększyć spożycie wody?
Czas potrzebny na nawodnienie organizmu w zimie odpowiada temu, jak bardzo odwodniony jest organizm. Nawadnianie organizmu w zimie powinno polegać na tym, by powoli uzupełniać brakujące płyny. Dzień zacznij od szklanki wody mineralnej. Warto też zawsze mieć ze sobą płyny nawadniające w butelce i popijać je w ciągu dnia. Trzymanie wody w zasięgu wzroku również może pomóc Ci się nawodnić. Możesz także dodać swojej wodzie smaku, dodając do niej elektrolity lub owoce nawadniające organizm (np. owoce jagodowe). Zimowe nawyki nawadniające to również wprowadzenie do jadłospisu naparów ziołowych, herbat i zup, które dodatkowo wpłyną na poziom odpowiedniego nawodnienia organizmu.
Czy zimą potrzebujesz elektrolitów?
Picie wody i elektrolitów to dwa sposoby na uzupełnienie płynów i stężenia sodu w organizmie. Elektrolity są istotne w przypadku, gdy dolega Ci odwodnienie hipotoniczne bądź izotoniczne - wtedy warto zadbać o ich dodatkową podaż.
Nawodnienie organizmu zimą: jak zadbać o nawodnienie?
Nawadnianie się jest tak samo istotne latem, jak i zimą. Do tego celu sprawdzą się takie płyny nawadniające, jak woda mineralna, ale także ziołowe napary, herbaty, zupy i elektrolity. Warto pamiętać o tym, by spożywać dziennie minimum 2 litry płynów. Odpowiednie nawodnienie zimą pozwala uniknąć stanu odwodnienia, który może być niebezpieczny dla zdrowia. Zadbaj o swoją skórę, mózg, układ pokarmowy i nerki stosując się do zasad regularnego spożywania wody.
Źródła:
Wiśniewska K., Okręglicka K., Wpływ odwodnienia organizmu na funkcje poznawcze, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2021, 27 (4): 372-378
Idasiak-Piechocka I., Odwodnienie - patofizjologia i klinika, Forum Nefrologiczne 2012, 5 (1): 73-78
pacjent.gov.pl, Dlaczego warto pić wodę?, (https://pacjent.gov.pl/diety/dlaczego-warto-pic-wode; 13.12.2024)
pacjent.gov.pl, Pij więcej wody, (https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pij-wiecej-wody; 13.12.2024)
pacjent.gov.pl, Woda na zdrowie, (https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/woda-na-zdrowie; 13.12.2024)