Koszyk:

Co to jest spirulina i jak działa?

Co to jest spirulina i jak działa?

Korzystne właściwości alg znane są ludziom od wieków. Nic więc dziwnego w tym, że ich popularność z roku na rok rośnie. Algi są uznawane za superfoods - nieprzetworzoną, naturalną żywność, która jest bogata w składniki odżywcze. Z tego też względu około 85% alg pozyskiwanych z dzikich zbiorów oraz akwakultury przeznaczonych jest do spożycia przez ludzi. Pozostałe wykorzystuje się w branży kosmetycznej, zagęszczaczach, karmach dla zwierząt oraz nawozach. Jedną z alg morskich o szczególnych właściwościach jest spirulina. Sprawdź, czym się charakteryzuje oraz jaki jest wpływ suplementacji spiruliny na organizm człowieka. 

Spirulina: z czego powstaje? 

Spirulina to mikroskopijna, zielononiebieska alga. Oglądana pod mikroskopem ma kształt spirali - stąd jej nazwa. Rośnie w ciepłej i czystej wodzie; głównie w jeziorach afrykańskich i meksykańskich. Pozyskiwana jest dziko ze słodkich wód na terenach strefy równikowej. Masowo uprawia się ją w akwakulturze - hodowli mającej na celu zwiększenie produkcji alg ponad naturalną zdolność środowiska. Tak uzyskane algi spirulina są odsączane z wody i suszone, a następnie przetwarzane tak, by uzyskać zielony proszek. W takiej formie znajdziesz ją w sklepach. Sproszkowana spirulina to także suplement diety - zamknięte w miękkich kapsułkach algi spirulina ułatwiają regularne przyjmowanie jej. 

Spirulina - jakie ma witaminy? 

Spirulina zawiera przede wszystkim wysokowartościowe białko, w którym znajdują się idealnie zbilansowane aminokwasy egzogenne i endogenne. Przyjmowanie spiruliny dostarcza organizmowi również witaminy B12. Algi spirulina zawierają jej niemal 2,5 razy więcej niż wątróbka wieprzowa - choć to właśnie tkanki zwierzęce uchodzą za najbogatsze w ten składnik. To jednak nie wszystko, co znajdziesz w spirulinie; witaminy takie jak biotyna, kwas foliowy, inozytol oraz inne witaminy z grupy B również są w tych algach. Spirulina to także bogate źródło potasu, wapnia, cynku, magnezu, manganu, żelaza, fosforu i selenu. Ponadto spirulina zawiera wszystkie te składniki w łatwo przyswajalnej przez organizm formie.  

Na co jest spirulina? 

Lista dobroczynnych właściwości spiruliny jest długa. Przede wszystkim cechuje ją wysoka zawartość białka, które jest pełnowartościowe dla organizmu. Na tym jednak nie koniec, ponieważ spirulina zawiera też nienasycone kwasy tłuszczowe. Węglowodany w spirulinie mają postać łatwo przyswajalnej ramnozy i glikogenu. Pozytywny wpływ spiruliny można zauważyć na przykładzie wielu aspektów kondycji organizmu człowieka: 

  • utrzymanie zdrowia - spirulina może być użyteczna w celu profilaktyki schorzeń, ale też wspomagająco w walce z nimi, 
  • anemia - chlorofil, witamina B12, kwas foliowy i aminokwasy zawarte w spirulinie mają zdolność przenoszenia tlenu; wiele rodzajów anemii jest związane z niskim poziomem tych składników w diecie, 
  • układ odpornościowy - może stymulować aktywność komórek krwi i mieć udział w ich produkowaniu, 
  • alergie - spirulina może hamować wydzielanie histaminy, co może chronić przed alergiami, 
  • układ trawienny - może wspomagać działanie trzustki i jej aktywność enzymatyczną, co może wpływać na stabilizowanie poziomu cukru we krwi, 
  • zdolność odtruwania organizmu. 

Czy spirulina pomaga schudnąć? 

Uważa się, że spirulina może działać wspomagająco w procesie odchudzania.  Alga ta szybko dostarcza bezpośrednio do komórek krwi białek i aminokwasów - cukru i protein. To sprawia, że organizm potrzebuje ich w mniejszej ilości, niż w normalnym procesie jedzenia, a co za tym idzie: ośrodek łaknienia blokuje odczuwanie głodu. Dodatkowo aminokwasy zawarte w spirulinie mogą wpływać na poprawę samopoczucia i tym samym obniżać aktywność ośrodka głodu w mózgu. 

Jakie suplementy ze spiruliną wybierać? 

Odżywcze właściwości spiruliny sprawiają, że staje się coraz częściej włączana do diety; spirulina w proszku lub w tabletkach to dwie najpopularniejsze formy, w jakich ją otrzymasz. Suplementy diety zawierające tę algę to między innymi preparaty Swanson, NOW Foods czy Aliness. Do producentów spiruliny należą także marki Allnutrition i Holland&Barrett. Dowiedz się, jakie wartości odżywczej spiruliny znajdziesz w każdym opakowaniu i wybierz najlepsze preparaty dla siebie. 

Spirulina: jak stosować? 

Przede wszystkim podczas przyjmowania spiruliny warto kierować się instrukcjami na etykiecie oraz kwestiami indywidualnymi, takimi jak stan zdrowia czy wiek. W zależności od producenta i stężenia substancji, spirulinę w tabletkach przyjmuje się od jednej do sześciu tabletek dziennie. Podobnie sprawa wygląda gdy chodzi o  spirulinę w proszku. Ze względu na potencjalne korzyści zdrowotne warto włączyć do diety suplementy spiruliny; stosować je możesz wedle wskazań na opakowaniu. 

Dla kogo spirulina? 

Według badań spirulina zawiera wiele składników odżywczych. Suplementacja spiruliny pomaga utrzymać organizm w dobrej kondycji. Dlatego też po suplementy z nią sięgają szczególnie chętnie sportowcy i osoby prowadzące aktywny tryb życia. Skład spiruliny sprawia, że może być ona również stosowana przez osoby na diecie niskokalorycznej. Dzięki wysokiej zawartości białka, stosowanie suplementów diety ze spiruliną może tez okazać się korzystne dla wegan i wegetarian. 

Stosowanie spiruliny: dlaczego warto? 

Do najbardziej rozpowszechnionych na rynku alg należy spirulina. Działanie spiruliny znane było już Aztekom. Alga ta była dla nich źródłem pożywienia, później także sposobem na utrzymanie się. Farmy alg znaleziono również na terenach zajmowanych przez Majów. Obecnie wiele osób wskazuje na korzystny wpływ spiruliny na kondycję organizmu. Sprawdź, jakie suplementy znajdziesz na stronie shaman.pl i wybierz preparaty, które będą do Ciebie najlepiej dopasowane. 

Bibliografia: 

  1. Marine Stewardship Council, Dlaczego algi morskie są tak ekscytujące? (https://www.msc.org/pl/dla-mediow/aktualnosci/news/2019/02/24/dlaczego-algi-morskie-sa-tak-ekscytujace; dostęp: 08.02.2023r.)
  2. Solgar, Spirulina, Suplementy specjalne (http://www.bio-med.pl/Spirulina.pdf; dostęp: 08.02.2023r.) 
  3. J. Kępińska-Pacelik, W. Biel, Spirulina - dlaczego określana jest mianem super food?, ResearchGate, 2022