Koszyk:

10 pytań o oczyszczanie organizmu - fakty i mity detoksu

10 pytań o oczyszczanie organizmu - fakty i mity detoksu

Detoks organizmu to inaczej oczyszczanie go z toksyn. Szkodliwe związki dostają się do jego wnętrza głównie z powietrzem. Niektóre jednak mogą trafiać do organizmu wraz z wodą i pokarmem bądź być efektem przemiany materii. Objawami zanieczyszczenia organizmu toksynami są przede wszystkim dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zmęczenie, ospałość a nawet wypryski i wysypki na skórze. W celu oczyszczenia organizmu należy przede wszystkim pamiętać o zaleceniach dla zdrowej diety. Najlepszym sposobem na detoks jest sięganie po nieprzetworzone, świeże jedzenie. Co jeszcze możesz zrobić, by wspomóc proces usuwania toksyn z organizmu? Czego lepiej nie robić, gdy chcesz oczyścić organizm? Sprawdź poniżej, jakie są fakty i mity dotyczące detoksu.

Woda z cytryną w szklance

Czy woda z cytryną oczyszcza organizm?

Cytryna, choć jest bogata w wiele witamin i składników mineralnych, nie wpływa znacząco na proces usuwania toksyn z organizmu. Może jednak stymulować perystaltykę jelit i wydzielanie enzymów trawiennych. Co więcej, picie wody z cytryną nie jest wskazane w przypadku dolegliwości chorobowych związanych z żołądkiem. Warto jednak pamiętać o codziennym piciu wody. Czy picie wody oczyszcza organizm z toksyn? Odpowiedź jest twierdząca: wypijanie dziennie minimum 2 litrów wody dziennie może wpłynąć na lepsze nawodnienie organizmu i oczyszczenie go.

Czy pokrzywa oczyszcza organizm z toksyn?

Pokrzywa to roślina, która dostarcza organizmowi wielu czynnych substancji chemicznych. Ekstrakt z pokrzywy może wpływać na wzrost zawartości przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym. Dodatkowo wspomaga oczyszczanie organizmu poprzez zwiększenie ilości wydalanego moczu. Dzięki piciu naparów i herbat z pokrzywą, organizm ma większe szanse na skuteczne oczyszczenie się. Jeśli chcesz dodatkowo wesprzeć swój organizm, możesz także skorzystać z suplementów diety, takich jak NOW Foods: Ekstrakt z Korzenia Pokrzywy.

Mleko w szklance

Czy mleko oczyszcza organizm z toksyn?

Zdrowa dieta oczyszczająca powinna zawierać wszystkie najważniejsze składniki pokarmowe. Jednym z nich jest nabiał. Najlepszym sposobem na naturalne oczyszczanie organizmu są mleczne napoje fermentowane. Są to przede wszystkim kefir i maślanka. Te napoje mogą wpłynąć nie tylko na poprawę perystaltyki jelit - ich spożycie wspomaga oczyszczanie organizmu.

Czy głodówka oczyszcza organizm?

Głodówki przez wiele osób były uznawane za dietę oczyszczają organizm. Warto jednak pamiętać, że stosowanie restrykcyjnych diet mija się z celem. Zarówno głodówki jak i diety sokowe wskazuje się jako szkodliwe dla zdrowia. Podczas oczyszczania organizmu, w celu uzyskania zadowalających efektów, warto przede wszystkim skupić się na unikaniu szkodliwych substancji, zmianie nawyków żywieniowych oraz wypijaniu dużych ilości wody.

Zielone jabłko i smoothie z zielonych owoców

Czy jabłka oczyszczają organizm?

Proces detoksykacji organizmu przeważnie trwa około dwóch tygodni. W tym okresie warto stosować dietę zrównoważoną, jak również wprowadzić w życie aktywność fizyczną. W celu uzyskania zadowalających efektów warto również pamiętać, że zbilansowana dieta powinna zawierać w sobie owoce. Jednymi z najlepiej dostępnych w Polsce są jabłka. Są one nie tylko świetnym źródłem błonnika, ale także mają w sobie sporo antyoksydantów, dzięki czemu wspierają usuwanie z organizmu substancji szkodliwych.

Czy witamina C oczyszcza organizm z toksyn?

Choć najbardziej znana jest ze swojego działania na układ odpornościowy, Witamina C posiada też inne właściwości. Pomaga ona w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Oznacza to, że pomaga utrzymać równowagę między przeciwutleniaczami a wolnymi rodnikami w organizmie. Dzięki temu witamina C może wspierać dietę oczyszczającą organizm.

Napój ziołowy w filiżance

Czy czystek oczyszcza organizm?

Jeśli chcesz wspierać detoks organizmu poprzez picie ziołowych herbat, możesz to robić z powodzeniem. Wiele osób, które chcą wspierać oczyszczanie organizmu, stosuje czystek. Jest on źródłem polifenoli. Związki te mają działanie antyoksydacyjne. Dobrym sposobem na wsparcie organizmu człowieka jest picie naparu regularnie przez około 2 tygodnie. W tym czasie czystek może stanowić wsparcie w usuwaniu z organizmu szkodliwych substancji. Po tym czasie warto zrobić sobie przerwę.

Czy zielona herbata oczyszcza organizm z toksyn?

Podobnie jak ziołowe napary, zielona herbata również może być pomocą zdrowej diety. Tego typu dodatki mogą wspomagać trawienie i pomagać w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Zielona herbatę możesz pić codziennie, najlepiej, gdy jest jeszcze ciepła. W ten sposób dostarczysz do organizmu substancje naturalne w największych ilościach.

Czy siemię lniane oczyszcza organizm?

Podczas oczyszczania organizmu warto pamiętać także o nasionach - a przede wszystkim o siemieniu lnianym. Nasiona lnu nie są trawione, jednak w połączeniu z kefirem, jogurtem lub nawet ciepłą wodą tworzą kleik. Substancja ta może poprawić perystaltykę jelit i wesprzeć w usuwaniu z organizmu szkodliwych substancji.

Grejpfrut na talerzyku

Czy grejpfrut oczyszcza organizm?

Do diety warto też wprowadzić owoce cytrusowe. Większość z nich zawiera antyoksydanty. Związki te są pomocne w czasie stosowania diety oczyszczającej. Grejpfruty ponadto pozwalają dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witamin z grupy B, witaminy C i A. Co więcej, są niskokaloryczne i mają niski indeks glikemiczny. Grejpfruty mogą zatem z powodzeniem stanowić część diety. Warto jednak uważać na łączenie grejpfrutów z lekami - w takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem.

Jak przeprowadzać oczyszczanie organizmu?

Oczyszczanie organizmu pozwala w dużej mierze pozbyć się nieprzyjemnych objawów, takich jak zmęczenie, ospałość czy nawet dolegliwości skórne. Czy musimy oczyszczać organizm? Nie zawsze jest to konieczne. Jeśli jednak Twoje samopoczucie jest gorsze, warto pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych. To jednak nie wszystko. Warto pamiętać, że udzielane informacje, które znajdziesz w tym artykule, nie stanowią porady medycznej i nie powinny stanowić wyłącznej podstawy do zmiany nawyków bądź stosowania określonej terapii. W każdym przypadku warto zasięgnąć osobistej porady lekarskiej. Konsultacja ze specjalistą jest najlepszym sposobem na to, by otrzymać indywidualne wskazówki, dostosowane do Twojego stanu zdrowia.