Koszyk:

Jak zmienić nawyki żywieniowe na zdrowe?

Jak zmienić nawyki żywieniowe na zdrowe?

Zmiana stylu życia nie jest łatwa - nie istnieje bowiem żaden trick, który mógłby sprawić, że w ciągu kilku dni Twoje życie się odmieni. Zamiast tego potrzeba czasu, motywacji i samozaparcia. Dlatego właśnie jedną z pierwszych rzeczy, którą robisz, jest szukanie informacji o tym, jak wprowadzić w życie zdrowe nawyki żywieniowe. By dokonać zmiany nawyków na początek wystarczy wykonać kilka drobnych kroków. Przykładowo, może to być zmiana pieczywa bądź makaronu na bardziej wartościowy. Sprawdź, jak zmienić złe nawyki żywieniowe i rozpocząć zdrowy styl życia w poniższym artykule.

Jak zmotywować się do diety?

Na początek postaw sobie cel. Może nim być chęć poprawy swojego stanu zdrowia lub utrata wagi. Kiedy już ustalisz cel główny, warto określić, jakie działania pomogą Ci go osiągnąć. Oznacza to postawienie sobie większej ilości mniejszych, bardziej osiągalnych w krótkiej perspektywie czasowej celów. Wszystkie swoje plany zapisz i staraj się tego trzymać, pamiętając o celu głównym. To jednak nie wszystko. Jak wytrwać na diecie, kiedy już wiesz, że chcesz zmienić swoje nawyki? By łatwiej wprowadzić prawidłowe nawyki żywieniowe możesz zacząć więcej czytać o żywieniu i dbaniu o siebie, ale też zapisać się na grupy na Facebooku bądź założyć konta na forach internetowych. Zewnętrzna pomoc także może być motywująca.

Jak zmienić nawyki żywieniowe na zdrowe: stopniowa zmiana nawyków

Przede wszystkim musisz pamiętać, że zmiana nawyków to proces. Niekiedy wymaga on więcej, niekiedy mniej czasu. Gdy zaczynasz proces zmiany nawyków niezwykle pomocne jest tworzenie list - przede wszystkim zakupowych. Stwórz jadłospis na cały tydzień lub zastanów się nad udaniem się do specjalisty, który specjalnie dla Ciebie ułoży dietę. Wypisanie wszystkich niezbędnych produktów na cały tydzień sprawi, że będziesz dobrze wiedzieć co i kiedy jesz. Pamiętaj jednak, że jeśli planujesz swoją dietę samodzielnie, powinna ona być oparta na Twoim dziennym zapotrzebowaniu kalorycznym oraz zawierać pełnowartościowe produkty. Chcesz zbudować nawyk zdrowe odżywiania i zastanawiasz się, jak je wybierać? Poniżej znajdziesz nasze podpowiedzi.

Co jeść na diecie?

Twoja dieta powinna być dopasowana przede wszystkim do Twojego stanu zdrowia, wieku i dziennego zapotrzebowania kalorycznego. By skutecznie zmienić nawyki na początek warto przyjrzeć się bliżej temu, co do tej pory znajdowało się w Twojej lodówce i na półkach w kuchni. Większość rzeczy, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dietetyczne, mogą nie wspierać zdrowej diety. Jeśli zależy Ci na trwałej zmianie nawyków, sięgaj po bazowe produkty, które sprawdzą się w przypadku wielu różnych dań. Z pewnością będą to:

  • płatki owsiane,
  • kasze, takie jak pęczak, kasza gryczana i jaglana,
  • warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym,
  • nasiona roślin strączkowych, takich jak fasola, soczewica, groch, soja i produkty z nich wytworzone - na przykład tofu,
  • brązowy ryż.

Te składniki z pewnością powinny znaleźć się w Twoim jadłospisie. W odpowiedniej ilości pomogą Ci nie tylko prowadzić zdrowy tryb życia, ale także pomogą wyszczuplić sylwetkę. Z pewnością zastanawiasz się też, czego unikać na diecie? Przede wszystkim wysoko przetworzonych produktów, zbyt dużych ilości soli i cukru. Nie musisz jednak rezygnować z przekąsek. Zdrowe alternatywy znajdziesz na shaman.pl w zakładce Zdrowa Żywność.

Jakie pieczywo na diecie?

Dużo kontrowersji budzi pieczywo na diecie. Niekiedy wskazuje się, że poprzez zrezygnowanie z produktów pszennych można szybciej zgubić zbędne kilogramy. Zgodnie jednak z obecnym stanem wiedzy to podejście nie jest zalecane - chyba, że cierpisz na nietolerancję glutenu lub masz alergię na pszenicę. Rezygnacja z pieczywa nie jest konieczna, by schudnąć. Zdrowe nawyki żywieniowe wymagają jednak zwrócenia większej uwagi na to, jakie bułki i chleb wybierasz. Najlepiej sięgać po pieczywo razowe i graham. Mają one więcej składników mineralnych, witamin i błonnika.

Jaki makaron na diecie?

Makaron, podobnie jak pieczywo, również jest przedmiotem wielu dyskusji. Na niemal każdej diecie jest on dopuszczalny. Podobnie jak w przypadku pieczywa, warto jednak zwrócić uwagę na to, ile ma składników odżywczych. Podczas wprowadzenia zmiany nawyków w życie, warto sięgać po makarony pełnoziarniste, ryżowe, durum lub gryczane. Spożywanie posiłków z takimi makaronami dostarczy więcej błonnika, składników mineralnych i witamin z grupy A i B.

Suplementy sprzyjające utracie masy ciała

Odpowiednio dobrane produkty produkty są bardzo ważne w diecie, która zakłada prowadzenie zdrowego planu żywieniowego. Jest to najlepszy sposób na zdrową utratę masy ciała i rozpoczęcie nowego stylu życia. Dodatkiem do Twojej diety mogą być suplementy, które będą wspierać Cię na każdym kroku obranej przez Ciebie drogi. Wśród suplementów na utratę masy ciała znajdziesz propozycje zawierające substancje aktywne - bezpieczne i przetestowane, które mogą być stosowane w codziennej diecie.

Jak przejść na dietę i odnieść sukces?

Wprowadzenie zmian wymaga czasu - pamiętaj jednak, że zmiany warto zacząć i wprowadzać je powoli. Trzymaj się wyznaczonych celów, by trwale zmienić nawyki. Pamiętaj, że zawsze możesz zgłosić się po pomoc do specjalisty - dietetyka. Z pewnością pomoże Ci on opracować dietę i da cenne wskazówki dotyczące tego, jak przeprowadzić skuteczną zmianę nawyków. Wiesz już, od czego zacząć zmianę i zbudować dobry nawyk jedzenia zdrowo - co jeszcze możesz zrobić? Zacznij dowolną aktywność fizyczną. To, ile dziennie się ruszasz ma wpływ na Twoje samopoczucie. Możesz dopasować aktywność do swojego planu dnia lub zwyczajnie robić to, co lubisz najbardziej. Przed Toba jest mnóstwo możliwości. Zacznij wprowadzanie zmian i poczuj się z tym dobrze.