Koszyk:

-12% DBAJ O STAWY. WPISZ KOD: STAWY

Zielona kawa: wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Zielona kawa: wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Spożywanie zielonej kawy od lat zyskuje na popularności. Jest ona uznawana za alternatywę klasycznej czarnej kawy i przez wzgląd na swoje właściwości często wybierają ją osoby będące na diecie lub chcące oczyścić organizm. W jej skład wchodzi aż 900 aktywnych biologicznie substancji, w tym witaminy z grupy B oraz witaminę C, polifenole i składniki mineralne. Jednym z jej najcenniejszych składników jest jednak kofeina. Dowiedz się więcej na tematu wpływu zielonej kawy na organizm z poniższego artykułu.

Jak powstaje zielona kawa?

Zielona kawa to nic innego, jak surowe, dojrzałe nasiona kawowca. Innymi słowy, są to nieprażone, niepalone ziarna kawy. Są one ukryte w ciemnoczerwonych owocach, które wydaje krzew kawowy. Sam proces prażenia, czy też palenia kawy, ma wpływ nie tylko na smak kawy, ale również na właściwości i wartości odżywcze. Zmienia również jej kolor. Co więcej, surowe ziarna kawy zielonej wyróżniają się niższą kwasowością niż palone ziarna. Być może zastanawiasz się, jak smakuje prawdziwa zielona kawa? Dzięki temu, że w jej przypadku omijany jest proces palenia, jest łagodniejsza w smaku i mniej gorzka. Kawa zielona ma jednak nadal wyczuwalny kwaśny posmak.

Ile jest kofeiny w zielonej kawie?

Po kawę przeważnie sięga się w jednym celu: by dodać sobie nieco energii. Czy zielona kawa pobudza? Właściwości zielonej kawy w tym zakresie nie odstają od normy. Kawa czarna może dostarczyć od około 70 do 140 mg kofeiny, z kolei ziarno zielonej kawy zawiera jej od 64 do 133 mg. Zawartość kofeiny w obu rodzajach kawy jest zbliżona. Dzięki temu nie musisz martwić się, że zmiana odbije się negatywnie na Twoim codziennym stopniu pobudzenia.

Ziarna zielonej kawy

Jakie właściwości ma zielona kawa?

Zielona kawa posiada wiele właściwości - wiele z nich związanych jest z kofeiną. Może ona wpływać na stopień zmęczenia fizycznego i psychicznego, jak również zwiększać motywację do działania. W ziarnach zielonej kawy znajduje się także kwas chlorogenowy. Może on odpowiadać za:

  • stymulację układu immunologiczno-odpornościowego,
  • pomoc z pozbywaniu się szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu,
  • regulowanie gospodarki węglowodanowej,
  • zmniejszone łaknienie i zwiększone uczucie sytości.

Czy zielona kawa oczyszcza wątrobę?

Niepalone ziarna kawy zachowują w sobie więcej bioaktywnych substancji. Jedną z nich jest kwas chlorogenowy, czyli CGA. Niektórzy uważają, że istnieje związek między właściwościami tego kwasu a obniżeniem poziomu enzymów wątrobowych i oczyszczeniem wątroby. Przeprowadzone w tym zakresie badania nie wskazują jednak jasno, czy taka zależność istnieje.

Kawa zaparzona w kawiarce

Czy zielona kawa zakwasza organizm?

Dużo mówi się o tym, że czarna kawa ma właściwości zakwaszające organizm. W gruncie rzeczy może ona wypłukiwać z organizmu mikroelementy i składniki mineralne. Lepszą alternatywą jest picie zielonej kawy. Należy jednak pamiętać, że to nie wszystko. Skuteczne odkwaszanie organizmu powinno oznaczać przede wszystkim zrezygnowanie z alkoholu i papierosów. Ważne jest także zdrowe odżywianie, odpowiednia ilość snu i umiarkowany wysiłek fizyczny.

Czy zielona kawa podnosi ciśnienie krwi?

Składnikiem kawy jest kofeina: to ona odpowiada za opinię, że kawa podnosi ciśnienie krwi. Warto jednak pamiętać, że drugim bardzo ważnym składnikiem kawy jest kwas chlorogenowy. On z kolei może obniżać ciśnienie tętnicze krwi. Picie kawy w umiarkowanych ilościach nie powinno mieć wpływu na ciśnienie. Czynnikami, które w większym stopniu wpływają na ciśnienie są papierosy, alkohol i sól spożywana w nadmiernych ilościach.

Kobieta pijąca gorący napój

Kiedy najlepiej pić zieloną kawę?

Kawa zielona zawiera w sobie wiele składników, które mogą wpływać na organizm bardziej korzystnie, niż składniki kawy czarnej. Dlatego też stanowi ona dla niej świetną alternatywę. Kawę zieloną możesz pić wtedy, gdy zechcesz. Najlepiej jednak pić ją w godzinach porannych. Niektórzy sięgają po nią nawet przed śniadaniem.

Jak parzyć zieloną kawę?

Kawa zielona naturalna powinna być przygotowywana nieco inaczej, niż klasyczna czarna. Najprostszy przepis to wsypanie do filiżanek zielonej kawy 2-3 łyżek proszku i zalanie go gorącą wodą. W jakiej temperaturze parzyć zieloną kawę? W jej przypadku zamiast wrzątku najlepiej sprawdzi się woda w temperaturze 80-90 stopni. Zieloną kawę możesz też parzyć w kawiarce, chemexie lub skorzystać z dripów: znajdź sposób, który będzie najlepszy dla Ciebie.

Zielona kawa: z mlekiem czy bez?

Kolejne pytanie, które z pewnością sobie zadajesz, to: jak pić zieloną kawę? Choć jest mniej gorzka niż klasyczna mała czarna, wielu osobom ciężko przekonać się do jej unikatowego smaku. Jednym ze sposobów na jego ulepszenie jest dodanie cukru lub miodu. Możesz także dolać do niej mleka, które złagodzi smak. Niektórzy miłośnicy kawy zielonej na jej bazie tworzą frappe z miętą i mlekiem sojowym bądź dodają do niej miód i sok z cytryny. Spróbuj różnych wariantów i przekonaj się, który smakuje najlepiej.

Kobieta mierząca obwód talii

Zielona kawa na odchudzanie: jak stosować?

O odchudzających właściwościach zielonej kawy mówi się w kontekście działania kwasu chlorogenowego. To on może wpływać na odczuwanie zmniejszonego poziomu łaknienia. Czy zielona kawa odchudza? Faktem jest, że najlepszy sposób na schudnięcie to zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Kawa zielona może stanowić wsparcie podczas procesu odchudzania pod warunkiem, że zaczniesz od wprowadzania zmian w swój styl życia.

Zielona kawa: kapsułki czy ziarna?

Zielona kawa to z pewnością dużo lepszy wybór od tradycyjnej kawy. Dlatego też wiele osób zastanawia się, jak dobrze wybrać: zielona kawa do picia czy w tabletkach? Tak naprawdę największe znaczenie mają Twoje preferencje. Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie kapsułek zielonej kawy jest znacznie łatwiejsze i wygodniejsze - zwłaszcza, jeśli jej smak niestety nie jest w Twoim guście. Kawa zielona mielona wymaga również odpowiedniego parzenia - tabletki zielonej kawy są znacznie szybsze w przyjmowaniu. Jak działa zielona kawa w tabletkach? Przyjmowana wedle wskazań na opakowaniu działa w ten sam sposób, co zielona kawa ziarnista.

Parzenie zielonej kawy w dripie

Działanie zielonej kawy: o czym pamiętać

Zwiększenie się popularności zielonej kawy w ostatnim czasie to zasługa poświęcaniu większej uwagi zdrowemu stylowi życia. Dziennie wypijanie dwóch filiżanek zielonej kawy może pozytywnie wpływać na organizm. Dzieje się tak dzięki obecności w kawie kwasu chlorogenowego. Oprócz niego warto też pamiętać o kofeinie. To dzięki niej po wypiciu zielonej kawy możesz zyskać więcej energii. Niepalone ziarna zielonej kawy to jednak nie wszystko - na rynku znajdziesz też suplementy. Zakup zielonej kawy w takiej formie znacznie ułatwi jej przyjmowanie codziennie - zwłaszcza, jeśli jej smak nie przypadł Ci do gustu, a chcesz przekonać się o jej właściwościach. Sprawdź, jakie produkty znajdziesz na shaman.pl - wśród wielu propozycji z pewnością uda Ci się znaleźć coś dla siebie.