Koszyk:

BRAK POMYSŁU NA PREZENT ŚWIĄTECZNY? PODARUJ BLISKIM ZDROWIE, SPRAWDŹ ZESTAWY SUPLEMENTÓW

Sprzymierzeńcy w walce z przesileniem wiosennym

Sprzymierzeńcy w walce z przesileniem wiosennym

Zima przygotowuje się do odwrotu, ale zamiast czuć przypływ energii do działania, zmagasz się z rozdrażnieniem, zmęczeniem i niepokojem? To objawy, które towarzyszą przesileniu wiosennemu. Dowiedz się, co oznacza przesilenie wiosenne i jak bez stawania na głowie można sobie z nim poradzić.

Co oznacza przesilenie wiosenne i jak długo może trwać

Redukcja kilogramów, wcześniejsza pobudka, zdrowe odżywianie – to cele, które obieramy wraz z końcem zimy. Gdy mamy już gotowy plan działania na najbliższe tygodnie i czujemy się zmobilizowani do wprowadzania zmian, okazuje się, że brakuje sił na dłuższą aktywność fizyczną, rano trudno podnieść się z łóżka, a na koniec dnia nie sposób oprzeć się słonym przekąskom. 

Obniżony poziom energii, uczucie wyczerpania, wahania nastroju, problemy z koncentracją to przykładowe objawy pojawiające się na przełomie zimy i wiosny. Zestaw tych symptomów określany jest jako przesilenie wiosenne. Co oznacza ono dla naszego organizmu? To spore wyzwanie, polegające na dostosowaniu się do nowych warunków pogodowych i rytmu wiosny. 

Kiedy występuje przesilenie wiosenne i jak długo trwa? Pojawia się w marcu i na początku kwietnia. Może trwać nawet przez dwa tygodnie. Jeśli mimo sumiennych starań o poprawę samopoczucia (o tym piszemy w kolejnej części tekstu), objawy wciąż nie ustępują, warto skonsultować się ze specjalistą i wykonać podstawowe badania profilaktyczne. 

3 proste sposoby na przesilenie wiosenne 

Jak łatwo poradzić sobie z tymi objawami? Poniżej znajduje się omówienie 3 prostych sposobów na przesilenie wiosenne:

1. Regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu

Gdy czujesz, że brakuje Ci energii i nie możesz się skupić, zrób sobie przerwę i wyjdź na dwór. Spacerując na świeżym powietrzu, dostarczysz do mózgu tlen, przywrócisz koncentrację i poprawisz sobie nastrój. Jeśli pogoda nie dopisuje, ćwicz w domu, w wywietrzonym pomieszczeniu.

2. Wartościowy odpoczynek i spokojny sen

Jeśli to tylko możliwe, postaraj się każdego dnia położyć nieco wcześniej i zadbać o to, aby nic nie zakłócało Twojego snu. Wartościowy odpoczynek nocny i dzienny to inwestycja w sprawniejszą regenerację organizmu i jego prawidłową pracę.

3. Zdrowa dieta i dobre nawodnienie

Włączaj do jadłospisu większą ilość warzyw i owoców (jeśli nadal brakuje świeżych, korzystaj z mrożonek) i zadbaj o właściwą kaloryczność swoich posiłków. Sięgaj też po kiszonki, kefiry i jogurty naturalne. Wypijaj około 2 litry wody dziennie.

Przesilenie wiosenne – jakie witaminy i minerały stosować

Dodatkowym wsparciem w uzupełnianiu witamin i minerałów jest suplementacja. Jakie witaminy i minerały na przesilenie wiosenne są godne polecenia? Możesz zdecydować się na gotowy zestaw tych składników w przyjemnej formie podania, np. OSAVI Multiwitamina Wegańskie Żelki (suplement jest odpowiedni dla wegan, nie zawiera dodatku cukru). 

Polecamy również suplementy diety jednoskładnikowe, np. NOW Foods Witamina D, 1000 IU i Holland & Barett Magnez, 250 mg w tabletkach do połknięcia. Jeśli zastanawiasz się, jakie są właściwości poszukiwanych witamin i minerałów, zachęcamy do zapoznania się z naszym Słowniczkiem. To solidne źródło wiedzy o składnikach suplementów diety, podanej w prosty i przyjazny sposób.