Koszyk:

Składniki, które wspierają utrzymanie prawidłowego widzenia

Składniki, które wspierają utrzymanie prawidłowego widzenia

Nasz narząd wzroku umożliwia rejestrowanie wrażeń świetlnych i wizualnych. Pozwala nam zatem na dokładne poznawanie otaczającego świata. Jak dbać o dobrą kondycję oczu i co warto robić, żeby utrzymać prawidłowe widzenie? Odpowiedzią jest dieta bogata w składniki, które wspierają pracę narządu wzroku. Co to za składniki i w jakich produktach spożywczych się one kryją? Sprawdź w kolejnych częściach artykułu.

Dieta dla wzroku – co jeść, by wesprzeć pracę narządu wzroku

Prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku wspomagać można na kilka sposobów. Jednym z nich jest stosowanie diety bogatej w składniki odżywcze, wspierające utrzymanie dobrego  widzenia. Tzw. dieta dla wzroku oznacza posiłki skomponowane tak, aby zawierały szereg składników korzystnie wpływających na wzrok. Są to głównie:

  • witamina A pomagająca w utrzymaniu prawidłowego widzenia,
  • witamina C związana z prawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych,
  • witamina E, która pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym,
  • witaminy z grupy B związane z funkcjonowaniem układu nerwowego,
  • cynk, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego widzenia,
  • kwas DHA przyczyniający się do utrzymania prawidłowego widzenia,
  • luteina mogąca wykazywać ochronne działanie na narząd wzroku,
  • zeaksantyna, która może wspierać pracę narządu wzroku.

Źródła witamin, minerałów i innych składników na dobry wzrok

Źródłami witaminy A w codziennej diecie mogą stać się zielone warzywa liściaste, warzywa i owoce o kolorze żółtym i pomarańczowym, a także oleje roślinne. Witaminę C dostarczymy, jedząc owoce i warzywa, takie jak czarna porzeczka, pomarańcze, ananasy, papryka, natka pietruszki, brukselka. Witamina E kryje się między innymi w orzechach, olejach roślinnych i pestkach dyni, a witaminy z grupy B w produktach zbożowych, mięsie czy strączkach. 

Cynk, nazywany pierwiastkiem życia, znajduje się w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, na przykład w czerwonym mięsie, drobiu, strączkach i orzechach. Kwas DHA należący do rodziny omega-3 dostarczymy, spożywając tłuste ryby morskie, w tym łososia i dorsza. W standardowej polskiej diecie ryby wciąż goszczą na talerzach tylko okazjonalnie, dlatego warto pomyśleć o suplementacji. Polecamy suplement Nordic Naturals Omega Vision, 1460 mg w kapsułkach miękkich.

Bogate w luteinę są z kolei szpinak, jarmuż, natka pietruszki, fasolka szparagowa, marchew i pomarańcze. Znajduje się również w żółtkach jaj. Zielone warzywa, awokado, nektarynka i żółtka jaj są źródłami zeaksantyny. Te składniki można dostarczać, stosując suplement diety. W naszym asortymencie znajdziesz na przykład suplement diety firmy Swanson Formuła na Wzrok, Luteina i Zeaksantyna i NOW Foods Luteina i Zeaksantyna, także w formie kapsułek miękkich. 

Dodatkowe działania wspomagające kondycję oczu 

Co jeszcze można zrobić na co dzień, aby wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie wzroku? W przypadku pracy biurowej, w której niezbędne jest korzystanie z komputera oraz telefonu przez wiele godzin, warto planować regularne przerwy. Przez kilka minut można wpatrywać się w to, co dzieje się za oknem, by choć na chwilę odciążyć wzrok. Polecane jest również wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie i relaksujące zmęczone oczy. 

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, w trakcie przerwy od pracy lub zaraz po wykonaniu swych obowiązków można pójść na spacer, najlepiej do parku lub do lasu. Bliskość natury zadziała kojąco na nasze samopoczucie, a zieleń drzew i innych roślin przyniesie ulgę oczom. Ważny jest również efektywny wypoczynek i kładzenie się spać w zacienionym pomieszczeniu, przy zgaszonym świetle. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zadbać o lepszy i spokojniejszy sen? Na naszym blogu znajdziesz artykuł na ten temat – kliknij tutaj i zapoznaj się z treścią.