Jak zadbać o lepszy, spokojniejszy sen?

Jak zadbać o lepszy, spokojniejszy sen?

Efektywny wypoczynek jest jednym z filarów zdrowego stylu życia. Pozwala zachować dobre samopoczucie, witalność i równowagę. Czas snu jest niezbędny organizmowi do regeneracji i odnowy. By nasze ciało mogło jednak w pełni wykorzystać ten okres, potrzebuje wsparcia – czyli naszego działania. Co możemy zrobić już teraz dla poprawy jakości snu? Które nawyki powinniśmy wyeliminować? Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem. Wyjaśniamy w nim, czym jest higiena snu oraz opowiadamy o suplementach na sen z naszej oferty. 

Czym jest higiena snu? Czyli jak poprawić jakość wypoczynku

W poradnikach dotyczących zdrowego stylu życia często pojawia się pojęcie higiena. Można mówić o higienie psychicznej, higienie osobistej, a także o higienie snu. W tekście skupiamy się tylko na tym ostatnim wyrażeniu. W jaki sposób możemy je zdefiniować? Najprościej jest połączyć je z zasadami wpływającymi pozytywnie na jakość wypoczynku. Jest to więc zbiór rekomendacji stworzonych po to, aby pomóc nam wyeliminować niekorzystne nawyki, przez które śpimy gorzej i przez resztę dnia marzymy o powrocie do łóżka.

Co można zrobić już teraz dla poprawy jakości snu? Warto zacząć od uporządkowania planu na najbliższe tygodnie tak, aby możliwe było kładzenie się do łóżka i wstawanie o tej samej godzinie każdego dnia. Problemy z zasypianiem bywają skutkiem drastycznych zmian pory zasypiania i pobudki. Ustalając stałe godziny na sen i wstawanie, udaje się im zapobiec. Ale dobry sen jest efektem nie tylko regularności, lecz także działań, które go poprzedzają. 

Jakości wypoczynku zdecydowanie nie służą: spożywanie ciężkich posiłków tuż przed snem, korzystanie w łóżku z telefonu i komputera, słuchanie pobudzającej muzyki czy analizowanie stresujących sytuacji, jakie wydarzyły się w ciągu dnia. Na początku odkładanie telefonu czy rezygnowanie z oglądania ulubionego serialu mogą okazać się trudne. Warto więc wymienić je na inne czynności, które sprawiają radość, a zarazem pozwalają się wyciszyć, na przykład lekturę powieści, medytację, rozmowę w cztery oczy z kimś bliskim. 

Równie istotne są warunki naszego odpoczynku. Zdarza się, że nie decydujemy o wyglądzie i sposobie umeblowania sypialni. Zawsze jednak możemy zadbać o to, aby zaprowadzić w niej porządek i właściwie ją wywietrzyć. Na długość snu wpływa też temperatura panująca w pomieszczeniu. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka może wydłużać fazę czuwania. Warto więc ustawić kaloryfery tak, by zapewnić sobie komfort cieplny. 

Suplementy diety z kategorii relaks, sen i wyciszenie 

Na lepszy, spokojniejszy sen wpływ mają także nasze zachowania w ciągu dnia. Jeśli udaje nam się włączyć do jego planu aktywność fizyczną i spacery na świeżym powietrzu, robimy pierwszy krok na drodze do poprawy jakości wypoczynku. Tak istotne jest również właściwe odżywianie się i utrzymywanie stałych odstępów między posiłkami. Kolejna porada: gdy już zamkniemy etap realizacji obowiązków, możemy zastąpić kolejną filiżankę kawy ciepłą wodą lub ziołową herbatą, na przykład miętową czy rumiankową. 

Wsparciem w poprawie efektywności odpoczynku mogą okazać się suplementy na relaks, sen, wyciszenie. Zawierają na przykład cenne ekstrakty roślinne sprzyjające odprężeniu lub melatoninę, która pomaga w skróceniu czasu potrzebnego na zaśnięcie. Są one dostępne w różnych formach podania: tabletkach, sprayu, proszku oraz płynie. Szukając odpowiedniego suplementu na podróż, warto sprawdzić propozycję OSAVI Melatonina 1mg z Passiflorą – produktu nie trzeba popijać wodą, można mieć go zawsze pod ręką. Polecamy także ofertę z kojącymi olejkami eterycznymi, w tym olejek NOW Foods Lawenda.