Koszyk:

DARMOWA DOSTWA OD 99 ZŁ

Jaki kolagen na skórę, włosy i paznokcie?

Jaki kolagen na skórę, włosy i paznokcie?

Świetlista skóra, mocne paznokcie oraz błyszczące włosy - jeśli dążysz do osiągnięcia takich efektów to z pewnością znane Ci jest pojęcie "kolagen”. W branży beauty coraz częściej podkreśla się jego dobroczynne właściwości - sklepowe półki zapełniają się suplementami i kosmetykami zawierającymi kolagen. Kolagen pełni bowiem kluczową rolę w budowie skóry, ale niestety wraz z procesem starzenia się organizmu, jego produkcja maleje. Z tego powodu tak istotne jest utrzymanie diety, która stymuluje produkcję naturalnego kolagenu. Pomocna może okazać się również dodatkowa suplementacja.

Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się dlaczego to właśnie kolagen nazywany jest “białkiem młodości”?

Jak działa kolagen?

Nazwa kolagen nawiązuje do greckiego słowa “kólla”, które oznacza klej. To pochodzenie nie jest przypadkowe - włóknista struktura białka jest wykorzystywana do produkcji tkanki łącznej. Ta z kolei jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania kości, mięśni ścięgien czy skóry. W przypadku skóry regularne dostarczenie tego białka przynosi dwie kluczowe korzyści. W pierwszej kolejności stymuluje on naturalną produkcję kolagenu w organizmie. Ponadto aminokwasy znajdujące się w kolagenie umożliwiają zastąpienie uszkodzonej (np. przez działanie promieni słonecznych) struktury skóry.  Warto pamiętać także o tym, że sam kolagen nie może być magazynowany w organizmie, więc jego regularne uzupełnianie sprzyja uzyskaniu jak najlepszych rezultatów. 

Kolagen beauty -  jaki rodzaj kolagenu wybrać, aby wspierać dobry wygląd skóry?

Udając się do drogerii, apteki czy poszukując najlepszego kolagenu w sklepach online, przed Tobą pojawi się szeroka gama produktów dedykowanych poprawie kondycji skóry, stanu włosów i paznokci. Jak wybrać najlepszy spośród preparatów zawierający kolagen dla zachowania zdrowej skóry?

Ostateczny wybór zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych potrzeb. W pierwszej kolejności zastanów się jakie konkretne efekty chcesz osiągnąć. W przypadku stosowania kolagenu warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak: forma suplementu (tabletki, proszek, a może płyn?), stężenie składnika, a także jego źródło (kolagen rybi, wołowy itp.). Każda z tych form ma swoje zalety, a różnice między nimi przedstawiamy poniżej. Sprawdź, która z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku?

Jaki kolagen lepszy - hydrolizowany czy nie?

Na czym polega proces hydrolizacji kolagenu? Najprościej mówiąc hydrolizacja to nic innego, jak rozłożenie białka na mniejsze cząsteczki. Taka forma kolagenu może wpływać na lepszą przyswajalność tego składnika przez organizm. Ponadto kolagen, będąc składnikiem suplementów diety, nie wymaga dodatku konserwantów oraz sprzyja stabilnemu działaniu w temperaturze pokojowej (co ułatwia przechowywanie). Z tego względu hydrolizowany kolagen spotkasz często nie tylko w suplementach, ale także w kosmetykach czy nawet w napojach funkcjonalnych i innych produktach spożywczych. 

Czym się różni kolagen typu 1 i 2?

Czy wiesz, że na rynku dostępnych jest aż 29 typów kolagenu? Spośród dostępnych rodzajów, najpopularniejsze są kolagen typu 1 i 2 (czasami wyróżnia się także typ 3). Podstawową różnicą między nimi jest cel stosowania, a także miejsce akumulacji. W skórze przeważa kolagen typu 1, który wspomaga wytrzymałość i elastyczność tkanek oraz pomaga utrzymać zdrowy wygląd skóry. Natomiast kolagen typu 2 koncentruje się w chrząstkach stawowych. Typ 3 spotkasz z kolei w kościach czy więzadłach.

Co lepsze kolagen w tabletkach, w proszku czy do picia?

Tabletki, proszek czy może płyn - na co postawić, by wybrać najlepszy kolagen? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Działanie kolagenu w obu przypadkach jest takie samo, więc w dużej mierze wybór jest kwestią Twojej wygody. Kolagen w postaci tabletek może okazać się najwygodniejszą opcją dla osób zabieganych. Czy kolagen w tabletkach jest skuteczny? Przeważnie zawiera on maksymalną możliwą do spożycia w ciągu dnia porcję kolagenu. Dzięki temu powinien on wpływać pozytywnie na poziom kolagenu w organizmie. Z kolei kolagen w proszku pozwala na lepszą kontrolę nad przyjmowaniem odpowiednich porcji tego składnika. Ponadto proszek rozpuszcza się zarówno w ciepłej, jak i zimnej wodzie. Daje to dużą swobodę i możliwość eksperymentowania z jego spożywaniem. Możesz dodawać go dowolnie do ulubionych napojów lub posiłków (np. do porannej owsianki). Na stronie internetowej shaman.pl bestsellerem w tej kategorii są kolageny marki Osavi. Ciekawą alternatywą mogą okazać się również żelki kolagenowe dostępne w różnych smakach. Wybór formy suplementu powinien więc przede wszystkim koncentrować się na Twoich preferencjach i być zgodny z Twoją codzienną rutyną. 

Jakie są objawy braku kolagenu?

Choć organizm człowieka jest samodzielnie w stanie wytworzyć kolagen to ta umiejętność stopniowo zmniejsza się w trakcie starzenia się (najczęściej już około 25. roku życia). Wiek to jednak niejedyny czynnik, który sprawia, że produkcja tego białka może być osłabiona. Ilość kolagenu w organizmie może także zależeć od stylu życia. Zmniejszenie jego produkcji może wiązać się: z częstym wystawianiem skóry na słońce, niewielką ilością snu czy poziomem aktywności fizycznej, nadmiernym stresem, a także paleniem papierosów i spożywaniem alkoholu. Objawy niedoboru kolagenu mogą objawiać się m.in. w postaci.: 

  • zmarszczek, 
  • widocznej utraty elastyczności i jędrności skóry
  • łamliwych włosów oraz paznokci, 
  • przewlekłego zmęczenia.

Czy kolagen i żelatyna to to samo?

Żelatyna jest produktem pochodnym kolagenu - powstaje na skutek rozpadu tego białka w trakcie gotowania. Właśnie ze względu na proces powstawania żelatyny, jej skład jest podobny do kolagenu. Zawiera nie tylko w białko, ale także cenne aminokwasy. Czy to oznacza, że żelatynę z powodzeniem można stosować jako zamiennik kolagenu? 

Nie do końca. Białko znajdujące się w żelatynie wchłania się w niewielkim stopniu. Ze względu na jej wysokie właściwości żelujące i zagęszczające wykorzystuje się ją przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Kolagen ma większą przyswajalność składników aktywnych do organizmu.

Po jakim czasie widać efekty stosowania kolagenu? 

Stosując kosmetyki czy suplementy diety na poprawę stanu skóry, często oczekujesz niemal natychmiastowych efektów. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość - tak jest też w przypadku kolagenu. Zgodnie z badaniami efekty jego stosowania widoczne są najczęściej w przedziale od 8 do 12 tygodni. Bez względu na okoliczności, ważne jest, aby nie tylko zachować cierpliwość, ale także dbać o regularne uzupełnianie suplementacji oraz prowadzić zdrowy tryb życia.

Kiedy najlepiej pić kolagen -  rano czy wieczorem ?

Jaka jest najlepsza pora, by dostarczać organizmowi kolagen? Część osób uważa, że najlepszym rozwiązaniem będzie przyjmowanie kolagenu rano, na pusty żołądek. Ich zdaniem o takiej porze białko jest lepiej trawione przez kwasy żołądkowe, co zapewnia lepsze przyswajanie kolagenu. Część natomiast twierdzi, że kolagen warto spożywać wieczorem, kiedy organizm jest wyciszony i regeneruje się w trakcie snu. Pojawiają się także głosy pośrednie, zgodnie z którymi kolagen warto przyjmować w formie przekąski między posiłkami, np. dodając go do kawy czy owocowego smoothie.

Suplementy kolagenowe wydają się działać równie dobrze, gdy są przyjmowane przed snem, w trakcie dnia czy rano. Bez względu na godzinę suplementacji warto zadbać o to, by zawsze towarzyszyła jej zdrowa i zbilansowana dieta oraz regularność w spożywaniu posiłków.

Jaki kolagen wybrać na skórę?

Kolagen odgrywa istotną rolę w skórze, stanowiąc aż 75% jej składu. Sieć wiązań kolagenowych jest jednym z kluczowych elementów wpływających na sprężystość, nawilżenie oraz naprawę mikrouszkodzeń skóry. Właśnie dlatego kolagen stanowi jeden z podstawowych składników kosmetyków do twarzy i ciała. Coraz więcej osób sięga także po doustną suplementację kolagenu. Jeśli zdecydujesz się na przyjmowanie kolagenu w takiej formie, zaleca się wybór kolagenu typu 1, który jest szczególnie korzystny dla skóry. W tym przypadku warto sprawdzić ofertę kolagenów Osavi: wśród nich znajdziesz suplement diety kolagen hydrolizowany w proszku typu I i III, który może wspierać Twoją codzienność. Dobrym pomysłem jest także łączenie kolagenu z witaminą C - tak jak robi to Holland & Barrett. Kolagen Morski z witaminą C tej marki może wspierać utrzymanie optymalnej kondycji skóry. Witamina C dodatkowo wspomaga produkcję kolagenu i zachowanie prawidłowego funkcjonowania skóry.

Czy kolagen jest dobry na włosy?

Włosy składają się głównie z keratyny, w której produkcji biorą udział aminokwasy zawarte w kolagenie. Zastanawiasz się, czy kolagen pomaga na włosy? Jeśli borykasz się z problemem cienkich i łamliwych włosów, kolagen może okazać się pomocny w poprawie ich kondycji. W połączeniu z odpowiednią pielęgnacją możesz nie tylko zachować zdrowe włosy, ale także zwiększyć ich objętość i dodać im blasku.

Czy kolagen jest dobry na paznokcie?

Twoje paznokcie są łamliwe? Składnikiem, który może okazać się pomocny we wzmocnieniu paznokci, jest właśnie kolagen. To białko bogate jest w argininę, która wspomaga nie tylko wzrost płytki paznokci, ale także wpływa na poprawę ich ogólnego stanu. Stosując kolagen, możesz zauważyć, że po pewnym czasie Twoje paznokcie okażą się twardsze, mniej łamliwe, a także bardziej gładkie i błyszczące.

Sprawdź ofertę suplementów diety zawierających kolagen

Odpowiednia ilość kolagenu w organizmie jest istotna dla dobrego wyglądu i samopoczucia. Dzięki kolagenowi łatwiejsze jest zachowanie zdrowej skóry, włosów i paznokci. Najważniejsze jest to, by spożywać odpowiednią ilość produktów zawierających kolagen. Istotne może być też stosowanie produktów zawierających kolagen; suplement diety, który wybierzesz, powinien charakteryzować się jego odpowiednią zawartością. W sklepie shaman.pl znajdziesz propozycje, które mają w sobie czysty kolagen: jest to najlepsza oznaka ich jakości. Sprawdź, jakie produkty pomogą Ci zadbać o kondycję włosów, skóry i paznokci.