Koszyk:

Jak wzmocnić paznokcie?

Jak wzmocnić paznokcie?

Zadbane, piękne paznokcie to dla wielu osób oznaka dumy. Dobry stan paznokci to jednak dużo więcej, niż jeden z czynników pracujących na Twój wizerunek. To przede wszystkim efekt dostarczania organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych. O naturalne paznokcie trzeba dbać również od zewnątrz. Możesz to zrobić z pomocą odżywek, masek i olejków. Dzięki takiej pielęgnacji paznokci, utrzymujesz je w dobrej kondycji, zarówno gdy chodzi o wygląd płytki paznokcia jak i o skórki wokół paznokci. Niestety dieta zawierająca dużo przetworzonych produktów, a także uszkodzenia płytki paznokcia, jak choćby obgryzanie paznokci, mają ogromny wpływ na ich stan. Co więcej, codziennie są one narażone na zmiany temperatury, przypadkowe uderzenia i kontakt z płynami, które mogą je wysuszać. Zadbaj o swoją pielęgnację dłoni i paznokci - sprawdź, jak je wzmocnić i jakie witaminy na rozdwajające się paznokcie wybrać.

Słabe paznokcie: jak je wzmocnić?

By wzmocnić kondycję paznokci trzeba podjąć wielopoziomowe działanie. Przede wszystkim trzeba je odpowiednio chronić. Duże wahania temperatur, porządki w domu i przypadkowe stłuczenia - to tylko niektóre z czynników, które mają wpływ na stan płytki paznokciowej. Zazwyczaj pierwszym krokiem, który ma na celu wzmocnić łamliwe paznokcie, jest ich zewnętrzna ochrona. Odżywki, olejki i maski z pewnością sprawdzą się jako dodatkowa ochrona przed czynnikami mechanicznymi i poprawią wygląd paznokci. Na tym jednak nie koniec. By wzmocnić kruche paznokcie warto też zmienić nawyki żywieniowe.

Jak wzmocnić paznokcie dietą

Licząc na lepszy wygląd paznokci, należy przede wszystkim prowadzić zróżnicowaną, zbilansowaną dietę. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w przypadku niedoborów witamin najłatwiej o problemy, które mogą dotyczyć nie tylko płytki, ale też każdej warstwy paznokcia. Najważniejsze, by w jadłospisie nie zabrakło:

  • pełnowartościowego białka (np. chude mięso, nabiał, jaja) - dostarcza organizmowi aminokwasów biorących udział w tworzeniu włókien kolagenowych. To z kolei przekłada się na mocniejsze paznokcie,
  • kwasów tłuszczowych (np. tłuste ryby morskie, olej lniany) - zwłaszcza omega 3, który zawiera EPA i DHA. Regulują one równowagę wodno-tłuszczową, co zapewnia wysoki poziom nawilżenia skórze, wzmacniają też płytkę paznokci,
  • witaminy A (np. warzywa zielone, pomarańczowe owoce) - przyspiesza odnawianie się komórek i wpływa na poprawę budowy keratyny, z której zbudowane są paznokcie,
  • krzemu (np. czosnek, płatki owsiane, herbata z pokrzywy) - uczestniczy w biosyntezie kolagenu przez co ma wpływ nie tylko na skórę, ale może także skutecznie wzmocnić paznokcie i zabiegać ich łamliwości,
  • żelaza (np. produkty mięsne, warzywa, żółtko jaj) - ma działanie wzmacniające paznokcie i zapobiega ich rozdwajaniu się.

 

Jak wzmocnić płytkę paznokcia?

Oprócz wprowadzenia do diety składników odżywczych, które mają działanie wzmacniające paznokcie, możesz także wprowadzić do jadłospisu suplementy diety. Osłabione paznokcie mogą na tym skorzystać. Główny budulec paznokci to kreatyna. Dlatego też w pierwszej kolejności warto sięgać po produkty z tym składnikiem. Kondycja płytki paznokcia zależy także od kolagenu. Osavi Kolagen na włosy, skórę i paznokcie to kompleksowa mieszanka, która zadziała wieloaspektowo. Warto także rozważyć suplementy dedykowane paznokciom, skórze i włosom. Zawierają one wszystkie składniki wzmacniające płytkę paznokcia. Tego typu suplementy diety znajdziesz w ofercie marek Swanson, NOW Foods i BetterYou. Jak wzmocnić miękkie paznokcie na inne sposoby? Podczas codziennej pielęgnacji paznokci, wzmocnij paznokcie odżywką. Skórki wokół płytki możesz potraktować olejkiem. W ten sposób najłatwiej o zadbane paznokcie.

Jakie witaminy na wzmocnienie paznokci?

Zdrowa płytka paznokciowa to także obecność witaminy; wzmacniające paznokcie działanie ma witamina A. Zdrowa płytka paznokciowa to także efekt działania witaminy C i witamin z grupy B - szczególnie B12. Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu, wpływa na tempo gojenia się ran, a także wzmacnia naczynia krwionośne. Bierze udział w syntezie aminokwasów i hormonów. Podczas niedoborów witaminy C w organizmie mogą pojawić się krwawienia podskórne podpaznokciowe. Z kolei witamina B12 bierze udział w przemianach gospodarki węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej. Niedobory tej witaminy mogą objawiać się w obrębie paznokci jako ścieńczenie i pofałdowanie płytki paznokcia. To właśnie witamina B12 wpływa na wzrost paznokci i ich zdrowy kolor.

Jakie witaminy na rozdwajające się paznokcie?

Wzmocnić łamliwe paznokcie możesz z pomocą diety i odpowiednio dobranych suplementów. Jeśli chodzi o witaminy wzmacniające paznokcie, warto suplementować witaminę A, C i B12. Nie można także zapomnieć o takich składnikach, jak żelazo, krzem i białka. Zdrowe paznokcie i skórki wokół płytki paznokcia możesz także utrzymać w dobrej kondycji z pomocą odpowiedniej pielęgnacji. Jest ona kluczowa w przypadku rozdwajających się paznokci. Jeśli używasz pilniczka, przede wszystkim zadbaj o to, by był szklany lub papierowy - metalowy niszczy paznokcie. Pamiętaj też, by nie ścierać płytki w obie strony, tylko piłować w jedną stronę - to może zapobiec rozdwajaniu się paznokci.

Białe plamy na paznokciach - jakiej witaminy brakuje?

Zwykło się sądzić, że białe plamy na paznokciach są oznaką niedoboru witamin bądź składników mineralnych. Dlatego też tak ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiednich wartości odżywczych z dietą. Oprócz witaminy A i witamin z grupy B, warto także zatroszczyć się o żywność bogatą w cynk, żelazo i wapń. Czasem jednak białe plamy w obrębie płytki paznokcia mogą świadczyć o mikrourazach bądź postępującego stanu chorobowego. Mogą one towarzyszyć chorobom skóry, niewydolności nerek lub dolegliwościom jelitowym. Dlatego też, jeśli zmiana diety i suplementacja okażą się nieskuteczne, warto skontaktować się ze specjalistą. Z pewnością pomoże on poprawnie zdiagnozować przyczynę powstawania białych plam na paznokciach.

Wzmocnienie paznokci: o czym nie zapomnieć

Wygląd paznokci ma dla każdego spore znaczenie. Dlatego warto dbać nie tylko o zbilansowaną dietę. Na paznokcie warto stosować również olejki i odżywki. Nie można przy tym pomijać skórek paznokci - je także możesz nawilżać olejkami i maskami. Wsparciem dla codziennej pielęgnacji paznokci mogą być suplementy diety, które zapewnią dodatkowe źródło witamin i składników mineralnych. Te w efekcie mogą doprowadzić do wzmocnienia płytki. Sprawdź, jakie produkty znajdziesz na stronie shaman.pl i wybierz najlepsze dla siebie propozycje.