Koszyk:

BRAK POMYSŁU NA PREZENT ŚWIĄTECZNY? PODARUJ BLISKIM ZDROWIE, SPRAWDŹ ZESTAWY SUPLEMENTÓW

Jak wspomagać pracę wątroby?

Profilaktyka to sposób na uniknięcie niespodziewanego pojawienia się dolegliwości ze strony wątroby. Jakie działania warto podjąć, aby skutecznie zapobiegać rozwojowi niekorzystnych stanów? Przeczytaj cały artykuł i dowiedz się, jak wspomagać pracę wątroby. A po lekturze koniecznie podziel się wskazówkami ze swoimi przyjaciółmi i członkami rodziny.

Wątroba największym gruczołem w organizmie człowieka

Dlaczego codzienna troska o prawidłową pracę wątroby powinna być traktowana jak zadanie obowiązkowe dla każdego, niezależnie od wieku oraz płci? Wątroba to największy gruczoł w organizmie człowieka, pełniący szereg istotnych funkcji – wydzielniczych, metabolicznych, a także krążeniowych.

Wątroba wytwarza żółć, która uczestniczy w procesie trawienia. Odgrywa ważne role także w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów. Bierze udział w usuwaniu z organizmu substancji toksycznych – wychwytuje je z krwi, rozkłada lub unieszkodliwia. Następnie w tej zobojętnionej formie trafiają one do krwi i są wydalane przez nerki. 

Jakie jeszcze funkcje wątroby warto znać? Ten gruczoł jest magazynem witamin A, B12, D i niektórych minerałów, np. żelaza. Wychwytuje i niszczy stare czerwone krwinki – składniki występujące po ich rozkładzie wykorzystywane są dalej. I wreszcie, jest ona niezbędna, aby procesy termoregulacji mogły być przeprowadzane efektywnie.

Wspieranie prawidłowej pracy wątroby każdego dnia

Troska o zdrowie wątroby, podobnie jak w przypadku pozostałych narządów, opiera się na pozytywnej zmianie codziennych nawyków. Działania na rzecz wspierania jej funkcjonowania można rozpocząć od poprawienia jakości jadłospisu. Warto wyeliminować z niego szkodliwe produkty – tłuste, smażone potrawy, słodycze oraz dania typu fast food. 

Wymienione artykuły spożywcze najlepiej zastąpić tymi, które zawierają mniejszą ilość cukru i tłuszczu oraz są bogate w błonnik. Zamiast smażyć na głębokim tłuszczu, lepiej pokusić się o przełamanie tradycyjnych przepisów i wybrać gotowanie na parze, duszenie, pieczenie, a kolorowe napoje wymienić na świeżą wodę mineralną oraz warzywne soki.

Istotne jest nie tylko to, co trafia na talerz. Selekcjonowanie produktów spożywczych warto połączyć z poprawą sposobu ich spożywania. Najlepiej jeść:

  1. lekko i różnorodnie, 
  2. w zbliżonych odstępach czasowych,
  3. bez pośpiechu.

Dodatkowymi formami wsparcia zdrowia wątroby są efektywny odpoczynek i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Te dwa elementy można łatwo ze sobą połączyć poprzez aktywność fizyczną. Codzienna porcja ruchu poprawia ogólne samopoczucie, a kolejne pozytywne efekty już wkrótce mogą zostać ujawnione w wynikach badań. 

Ostropest plamisty, cholina, karczoch – suplementy diety 

Chcąc wspomagać pracę wątroby, można rozważyć także stosowanie suplementu diety w odpowiedniej dla siebie formie podania. Produkty z tej kategorii zawierają kilka składników o uzupełniających się właściwościach (np. kompleksy witamin i minerałów) lub tylko jeden (np. suplement z choliną, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby).

Na jakie składniki (oprócz wspomnianej choliny) warto zwrócić uwagę? Dużą popularnością wśród ziół cieszy się ostropest plamisty zawierający kompleks flawonolignanów określanych jako sylimaryna. Na tej liście znajdują się również karczoch, liście brzozy, ziele pokrzywy czy ziele skrzypu. Przejdź do kategorii Wsparcie Wątroby i zobacz wszystkie produkty, które są dostępne do zamówienia w naszym sklepie.