Koszyk:

WYBIERAJĄC PRODUKTY OSAVI ZA MIN. 50 ZŁ - PILL BOX OTRZYMASZ GRATIS!

Jak poprawić samopoczucie psychiczne?

Jak poprawić samopoczucie psychiczne?

O zdrowie trzeba dbać - co do tego nikt nie ma żadnych wątpliwości. Zdrowy styl życia to jednak nie tylko zbilansowana dieta i regularna aktywność. To także znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks oraz dbanie o własny pozytywny nastrój. Na samopoczucie może mieć jednak wpływ wiele czynników. Sprawdź, jak najlepiej poprawić gorsze samopoczucie i co wpływa na dobry nastrój.

Co to znaczy samopoczucie?

Zdrowie z definicji to stan kompletnego dobrostanu - zarówno fizycznego, psychicznego jak i społecznego. Z kolei zdrowie psychiczne składa się z dwóch rzeczy:

  • zdolność do rozwijania się, jasnego i spójnego myślenia,
  • zdolność do kontrolowania, rozpoznawania i wyrażania emocji w odniesieniu do konkretnych sytuacji.

Oba te czynniki zapewniają poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Dobry stan zdrowia psychicznego wpływa na dobre samopoczucie. Co istotne, z roku na rok rośnie świadomość zdrowia psychicznego w społeczeństwie. To sprawia, że większą uwagę poświęca się odpowiedniej higienie zdrowia psychicznego, czyli podejmowaniu działań, które będą chronić wewnętrzną równowagę. Oznacza to nie tylko posiadanie życiowych celów i dążenie do ich realizacji w ramach rozwoju osobistego, ale także zadbanie o codzienną chwilę relaksu. Pozytywny nastrój to efekt działania wielu czynników.

Jak poprawić sobie samopoczucie?

Sposoby na poprawę humoru obejmują szereg czynności. Przede wszystkim mają one zapewnić równowagę wewnętrzną, pozytywne relacje z otoczeniem, efektywne rozwiązywanie problemów i ciągły rozwój. Sprawdź poniżej, co powoduje obniżenie nastroju i jak poprawić samopoczucie psychiczne.

Co powoduje obniżony nastrój? Przyczyny złego samopoczucia

Zauważasz u siebie objawy złego samopoczucia? Zaburzenia nastroju mogą być skutkiem stresu lub braku odpowiedniej ilości i jakości snu. Korzenie złego nastroju mogą także sięgać nieregularnego trybu życia czy niewłaściwych nawyków żywieniowych. Złe samopoczucie przy zmianie pogody także może dawać się we znaki. Najważniejszymi krokami, gdy zauważasz u siebie kiepski nastrój, jest wprowadzenie zmian - przede wszystkim oznacza to zdrowe nawyki i praktykę self-care.

Jakie rzeczy wpływają dobrze na samopoczucie?

Zdrowe nawyki to przeważnie klucz do poprawy, gdy doskwiera Ci zły nastrój. Jak się jednak do tego zabrać i o co zadbać w pierwszej kolejności? Jakie są skuteczne sposoby na poprawę samopoczucia?

Zdrowa dieta 

Bardzo istotnym, choć często pomijanym czynnikiem, jest prowadzenie zbilansowanego jadłospisu, w którym znajdują się odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne. Warto także zrezygnować z wysoko przetworzonych produktów na rzecz świeżych owoców i warzyw. Jeśli masz problem ze skomponowaniem odpowiedniej diety dla siebie możesz skorzystać z portalu DietyNFZ, poszukać inspiracji na social media lub skonsultować się z dietetykiem.

Aktywność fizyczna

Choć przeważnie mówi się o niej w kontekście zdrowia ciała, jest także niezwykle istotna dla zdrowia psychicznego. Wybierz ćwiczenia dostosowane do swoich indywidualnych preferencji - mogą to być zajęcia z trenerem na siłowni, joga lub praktykowanie ulubionej dyscypliny.

Świeże powietrze

Przebywanie na zewnątrz, z dala od urządzeń elektronicznych i kontakt z naturą może łagodzić stres i ma korzystny wpływ na zdrowie. Spacerowanie wiosną i latem to przyjemny sposób na poprawę nastroju. Jesienią i zimą także warto postawić na spacerowanie - warto jednak pamiętać o odpowiednim ubiorze.

Wsparcie psychiczne

Ważną rolę w poprawie samopoczucia odgrywają inni ludzie. Spędzanie czasu ze znajomymi, przytulanie i otrzymywanie wsparcia od najbliższych może pomóc poradzić sobie ze stresem i dawać poczucie przynależności.

Słuchanie muzyki

Utwory muzyczne często przyczyniają się do wyzwolenia określonego stanu emocjonalnego, dlatego też słuchanie odprężającej muzyki może wpływać na poziom stresu i relaksu.

Zapisz uczucia

Zapisywanie myśli i emocji może przyczyniać się do poprawy ogólnego dobrego samopoczucia; może również przyczyniać się do większego zrozumienia uczuć.

Aromaterapia

Podobnie jak muzyka, przyjemne zapachy oddziałują na zmysły - dobór odpowiednich olejków do aromaterapii może poprawić humor, łagodzić napięcie emocjonalne i uspokajać.

Pomoc innym

Czasem poczucie szczęścia można uzyskać także poprzez pomoc innym. Udzielanie pomocy na ogół daje przyjemność i wyzwala hormony szczęścia; wpływa także pozytywnie na samoocenę i daje uczucie aprobaty społecznej. Być może ktoś z Twojego najbliższego otoczenia potrzebuje wsparcia? Dobrym pomysłem może okazać się także udział w wolontariacie.

Rozwój zainteresowań

Poprawić nastrój może również przyjemne spędzanie czasu wolnego. Może być to czytanie, fotografia, gra na instrumencie, gry komputerowe czy oglądanie filmów bądź seriali, a także gotowanie, dzierganie czy aktorstwo. Jeśli nie wiesz, co najbardziej lubisz robić, warto spróbować wielu rzeczy - to najlepiej pozwoli Ci się przekonać do któregoś hobby.

Bezpieczne miejsce

Każdy potrzebuje chwili wytchnienia, dlatego warto zadbać o swoją własną przestrzeń, w której wyciszysz się i zrelaksujesz. Może to być sypialnia, kanapa w salonie lub wanna w łazience - to od Twoich preferencji zależy, w jakim miejscu czujesz się najbardziej komfortowo.

Jak dbać o dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne?

Najważniejszą kwestią podczas dbania o zdrowie psychiczne jest długofalowe działanie. Regularne podejmowanie aktywności, prowadzenie zdrowej diety czy hobby to przykłady czynności, w których warto być konsekwentnym. O dobre samopoczucie trzeba dbać codziennie, nie tylko wtedy, gdy skutki stresu doprowadzają do poważnych problemów.

Chwilowa utrata nastroju czy obniżony nastrój to sytuacje, w których możesz działać doraźnie - tu i teraz. Jeśli jednak Twoje gorsze samopoczucie utrzymuje się przez długi czas i obserwujesz u siebie ciągły smutek i depresyjny nastrój, być może warto skonsultować się ze specjalistą. Spadek energii i nietypowe zmęczenie, utrata zainteresowań i niemożność odczuwania przyjemności z codziennych czynności to kolejne przykłady sytuacji, w których warto skontaktować się z lekarzem psychiatrą bądź psychoterapeutą.

Co brać na obniżony nastrój?

Sposoby na poprawienie samopoczucia przeważnie zakładają zdrową dietę i aktywność fizyczną. Ich wsparcie mogą stanowić suplementy diety. Wśród nich znajdziesz przede wszystkim produkty, które umieściliśmy w zakładce Samopoczucie. Wśród nich znajdziesz zarówno propozycje witamin i składników mineralnych, jak i ziołowych oraz roślinnych ekstraktów, na które warto zwrócić uwagę.

Jakie witaminy na lepsze samopoczucie?

Na odpowiedni poziom samopoczucia wpływa także odpowiednia ilość składników odżywczych w diecie, w tym witamin i składników mineralnych. Pozyskuje się je głównie z diety, ale możesz je również suplementować. Na jakie warto zwrócić szczególną uwagę?

  • witamina B3 - niacyna,
  • witamina B1 - tiamina,
  • witamina B12,
  • witamina B6,
  • witamina C,
  • witamina D.

W utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych pomagają również biotyna, foliany i magnez.

Jakie zioła na poprawę nastroju?

Przy obniżonym nastroju często sięga się również po ziołowe napary. Jest to naturalny sposób na zrelaksowanie się, uspokojenie i odprężenie. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na lawendę, rumianek, melisę i walerianę. Możesz także sięgnąć po pokrzywę, chmiel czy kozłek lekarski. Możesz także eksperymentować z różnymi mieszankami herbat na poprawę nastroju lub odprężenie - dostaniesz je zarówno online, jak i w popularnych herbaciarniach czy zielarniach.

Co poprawia samopoczucie psychiczne?

Potwierdzone sposoby na poprawę samopoczucia to przede wszystkim zmiana nawyków. Odpowiednio zbilansowana dieta, aktywność i szeroko pojęty self-care to dobre kierunki, które mogą pomóc wyeliminować zły nastrój. Chwila spędzona z ulubionym naparem ziołowym lub domowe SPA połączone z odpowiednią muzyką i aromaterapią także mogą pomóc w odprężeniu po długim, stresującym dniu. Pamiętaj jednak, że jeśli obniżenie nastroju towarzyszy Ci od dłuższego czasu, warto skonsultować się ze specjalistą, który wskaże odpowiedni kierunek działania - może to być długotrwała terapia lub farmakoterapia.

Źródła: 

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci Tekst mający znaczenie dla EOG (Dz. U. : 136 z 25.05.2012 ze zm.)

pacjent.gov.pl, Kiedy smutek jest chorobą, (https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/kiedy-smutek-jest-choroba; 07.12.2023r.) 

Serwis Naroowego Funduszu Zdrowia, DietyNFZ, (https://diety.nfz.gov.pl/; 07.12.2023r.)

psychorada.pl, Zadbaj o higienę psychiczną, (https://psychorada.pl/news,zadbaj-o-higiene-psychiczna.html; 07.12.2023r.)

Czumaj J., Kowalska N., Mironiuk K., Truskolaski P., Trzewik B., Świadomość samopoczucia psychicznego młodych Polaków i ich stosunek do osób chorych psychicznie, Warszawa 2023