Koszyk:

BRAK POMYSŁU NA PREZENT ŚWIĄTECZNY? PODARUJ BLISKIM ZDROWIE, SPRAWDŹ ZESTAWY SUPLEMENTÓW

Jak nawodnić organizm latem?

Jak nawodnić organizm latem?

Nadchodzi pierwszy dzień lata, a wraz z nim wzrasta temperatura za oknem. Warto pamiętać, że około 60% Twojego ciała stanowi woda, dlatego prawidłowe nawodnienie ma kluczowe znaczenie dla wielu procesów, które zachodzą w organizmie.  Jak możesz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu w tym okresie?

Niezależnie od tego, czy preferujesz wodę mineralną czy wodę źródlaną, odgrywa ona nieodzowną rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zadbać odpowiedni poziom nawodnienia.

Po czym poznać, że organizm jest odwodniony?

Wodę w organizmie tracisz na co dzień - podczas wykonywania czynności fizycznych, pocenia się czy po prostu oddychania. Są to naturalne zmiany. Ryzyko odwodnienia pojawia się dopiero wtedy, gdy dostarczasz mniej płynów niż organizm potrzebuje. Po czym poznać, że Twoje ciało wykazuje symptomy odwodnienia? Pierwszą oznaką jest najczęściej nasilające się uczucie pragnienia. Często towarzyszy mu suchość ust i zmniejszona produkcja śliny. Co jeszcze się dzieje, gdy pijesz za mało wody? Do objawów odwodnienia organizmu należą także:

  • chroniczne zmęczenie, senność oraz rozdrażnienie,
  • zmniejszona częstotliwość oddawania moczu, 
  • przesuszenie i utrata elastyczności skóry,
  • ból głowy oraz problemy z koncentracją.

Szklanka z wodą

Co odwadnia organizm?

Przed ryzykiem odwodnienia ostrzega się najczęściej w sezonie letnim, gdy temperatura wyraźnie wzrasta. Upały to jednak niejedyna przyczyna odwodnienia. Jakie czynniki mogą prowadzić do odwodnienia organizmu? Wpływa na to m.in.: 

  • stan zdrowia,
  • wiek,
  • przyjmowane leki,
  • masa ciała,
  • aktywność fizyczna.

Co pić, żeby nawodnić organizm?

Czy to, co pijesz, wpływa na stopień nawodnienia? Odpowiedź na to pytanie jest pozytywna. W takim razie po jakie napoje warto sięgać, by zapewnić sobie wystarczającą ilość wody w organizmie?

Fundamentalnym wyborem jest po prostu picie dużej ilości wody (mineralnej lub źródlanej, najlepiej niegazowanej). Dobrą alternatywą będą także naturalne soki, mleko czy woda kokosowa, ponieważ zawierają wartościowe składniki odżywcze. Do nawadniania organizmu świetnie sprawdzą się również napoje izotoniczne. Wspomagają one nie tylko nawodnienie organizmu, ale także regulują poziom węglowodanów i elektrolitów. Z tego względu są szczególnie polecane osobom aktywnym fizycznie.

Woda

Jak najszybciej nawodnić organizm?

W utrzymaniu prawidłowego nawodnienia organizmu istotne jest, aby dostarczać płyny stopniowo. Warto postawić na regularne spożywanie mniejszych porcji płynów, zamiast jednorazowego wypicia dużej ich ilości. Pamiętaj, że nawodnienie organizmu jest procesem, a nie jednorazową czynnością. Dodatkowym wsparciem dla utrzymania odpowiedniego poziomu wody może być także zbilansowana dieta, szczególnie ta bogata w warzywa i owoce (większość z nich zawiera aż do 80% wody).

Czy kawa nawadnia organizm?

Zapewne zdarzyło Ci się spotkać z przekonaniem, że kawa wpływa negatywnie na poziom nawodnienia. Okazuje się, że ta teza nie jest w pełni prawidłowa. Co prawda kofeina zawarta w kawie działa moczopędnie. Gdy wypijesz kawę, Twoje nerki zaczynają działać intensywniej, co powoduje, że organizm wydala więcej płynów. Taka reakcja jest jednak krótkotrwała, a ilość płynów zawartych w kawie zdecydowanie uzupełnia „straty” generowane przez kofeinę.

Wypijanie dużej ilości kawy dziennie może, jednak skutkować ryzykiem odwodnienia. Według badań spożycie ponad 500mg kofeiny dziennie może wzmagać wypłukiwanie wody z organizmu. W rzeczywistości w zależności od rodzaju kawy taka ilość kofeiny to odpowiednik ok. 2-5 filiżanek napoju.

Kawa w filiżance

Czy herbata nawadnia tak samo jak woda?

Herbata, podobnie jak kawa, zawiera kofeinę, jednak jej średnia ilość przypadająca na szklankę naparu jest z reguły znacznie mniejsza. W zależności od rodzaju herbaty (czerwona, czarna, zielona itp.) zawartość kofeiny wynosi ok. 50 mg w 250 ml. Wybierając typ herbaty, szczególnie w upalne dni, warto postawić na napary ziołowe. To one,  oprócz odpowiedniego nawodnienia organizmu, wspomogą jego prawidłowe działanie.

Czy woda z cytryną nawadnia?

Wyobrażając sobie szklankę wody, zapewne widzisz ją w towarzystwie plasterka cytryny. Jakie właściwości ma to połączenie? Dodatek cytryny może wpływać na smak i wartości odżywcze, ale nie rzutuje na sam proces nawadniania. Sok z cytrusów sprawia, że napój staje się bogatszy w elektrolity, przeciwutleniacze i oczywiście - witaminę C. Regularne picie takiej mieszanki może wspierać procesy trawienne i pomagać w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

Bez względu na właściwości - dodanie odrobiny soku z cytryny do wody zwiększy jej walory smakowe, a tym samym pomoże w utrzymaniu nawyku regularnego picia wody. Co dodać do wody, aby się nawodnić i by spożywanie wody było łatwiejsze? Na podobnej zasadzie możesz dodać do szklanki wody także inne świeże owoce, liście mięty bądź innych ziół. Jeśli masz problem z tym, by utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu, warto również zastanowić się nad stewią w płynie. Kilka kropel tego naturalnego słodzika może wspierać spożywanie wody w większej ilości.

Woda z miętą

Czy elektrolity nawadniają organizm?

Czym są elektrolity i czy rzeczywiście wspierają procesy nawadniania? Elektrolity to składniki mineralne, takie jak sód, potas, magnez czy wapń. Mogą być wsparciem w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej. Przy zbilansowanej diecie i regularnej aktywności fizycznej mogą także wspierać poprawne funkcjonowanie układu nerwowego, mózgu i mięśni. Przyjmując elektrolity, należy jednak pamiętać, że te składniki same w sobie nie nawadniają organizmu -  głównym czynnikiem nawadniającym jest woda. Elektrolity można natomiast porównać do “nośników”, które pomagają wchłaniać się płynom.

Jakie elektrolity pić w upały?

W okresie upałów prawidłowe nawodnienie organizmu jest szczególnie istotne - wraz z ryzykiem odwodnienia wzrasta także ryzyko utraty elektrolitów. Aby skutecznie zadbać o prawidłowy poziom składników mineralnych przy wysokich temperaturach, warto wzbogacić swoją dietę o elektrolity do picia. Jakie elektrolity na lato sprawdzą się najlepiej? Najczęściej możesz je znaleźć w postaci tabletek musujących lub saszetek z proszkiem. Takie preparaty działają szybko, gasząc pragnienie oraz przywracając równowagę płynów w organizmie. Dodatkowo często zawierają glukozę, która dodaje energii, co jest niezwykle istotne w przypadku regularnych treningów. Wysiłek fizyczny wzmaga pragnienie. Dlatego też w ofercie marki Rule One znajdziesz propozycje suplementów dla sportowców z elektrolitami - jak choćby Rule One: Aminokwasy BCAA z elektrolitami o smaku mango.

Herbata w filiżance

Czy można pić codziennie elektrolity?

Codzienne picie elektrolitów może stanowić uzupełnienie zbilansowanej diety. Decydując się na ich spożywanie, warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i może potrzebować innej ilości elektrolitów. Nadmierna konsumpcja tych składników mineralnych może powodować odwrotne skutki i przyczynić się do powstania nierównowagi elektrolitowej. 

Ilość przyjmowanych preparatów elektrolitowych powinna być zależna od stylu życia, wieku czy diety. W przypadku wątpliwości co do wyboru odpowiedniej porcji, zawsze możesz sięgnąć po opinie specjalisty, np. lekarza lub dietetyka. Ponadto warto pamiętać, że elektrolity można odnaleźć w owocach, warzywach, orzechach czy nasionach. Włączenie tych pokarmów do codziennej diety to dodatkowy sposób na ich uzupełnienie.