Koszyk:
Dowiedz się więcej o magnezie

 

Istnieje kilka minerałów, które są niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu, a jednym z nich jest magnez. Wraz z potasem, wapniem i kilkoma innymi pierwiastkami zalicza się do grupy makroelementów, co oznacza, że zapotrzebowanie na nie osiąga więcej niż 100 mg na dzień. Przyjmuje się, że kobiety powinny dostarczać około 320 mg magnezu na dobę, natomiast mężczyźni – 420 mg.

Magnez w organizmie człowieka – funkcje

W temacie magnezu bardzo często można usłyszeć informację dotyczącą tego, że kawa wypłukuje go z organizmu. To fakt czy mit? Dla niektórych może być to dużym zaskoczeniem, ale jest to mit! Kawa działa na organizm moczopędnie, co wiąże się w pewnym stopniu z usuwaniem magnezu, ale nie są to aż tak duże ilości, które mogłyby być odczuwalne dla organizmu. Dodatkowo sama kawa zawiera w sobie magnez, dlatego trudno w tym przypadku mówić o jej szkodliwym działaniu – zwłaszcza przy piciu tylko jednej lub dwóch filiżanek dziennie.

Omawiany pierwiastek jest bardzo ważny dla człowieka, ponieważ pełni w jego organizmie kilka różnych funkcji. Magnez pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, w utrzymaniu zdrowych kości i zębów oraz w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Należy także wspomnieć, że magnez pomaga w prawidłowej syntezie białka i w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego. Odgrywa on także rolę w procesie podziału komórek, przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego i do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.

Nadmiar i niedobór magnezu – objawy

W przypadku makroelementów ich nadmiar w ludzkim organizmie zdarza się rzadko – zdecydowanie częściej mówi się o niedoborach, jednak warto wiedzieć, jakie są objawy obu sytuacji.

Nadmiar magnezu może być spowodowany niektórymi chorobami (np. nerek), uniemożliwiającymi prawidłowe wydalanie magnezu z organizmu. Do najczęstszych objawów należy wtedy: zatrzymanie moczu oraz osłabienie i skurcze mięśni. Niedobór magnezu jest natomiast bardzo popularną dolegliwością. Spowodowane jest to często nie tylko niewłaściwą dietą, ale także narażaniem na sytuacje stresowe. Objawy zbyt niskiego stężenia magnezu we krwi początkowo mogą być niezauważalne i lekceważone. Podejrzenia może wzbudzić drżenie ciała i częste drętwienie mięśni, poczucie ciągłego zmęczenia, drażliwość czy apatia. Do postawienia trafnej diagnozy potrzebne będzie wykonanie badań krwi, które powinien ocenić lekarz.

Warto pamiętać o zbilansowanej diecie – magnez można dostarczać do organizmu za sprawą wielu różnych pokarmów. Wysoka zawartość tego pierwiastka znajduje się w pestkach dyni, migdałach, kakao, kaszy gryczanej oraz roślinach strączkowych – np. ciecierzycy. Oprócz pożywienia warto także wiedzieć, jakie suplementy diety z magnezem pomogą uzupełnić ewentualne niedobory.

Suplementy diety z magnezem

Jeżeli szukasz suplementów diety z magnezem, to polecamy sprawdzenie naszego asortymentu. Wystarczy tylko, że u góry strony wybierzesz: Kategorie > Witaminy i Minerały > Magnez. Wyświetli się wtedy cała oferta suplementów bogatych w magnez i pochodzących od kilku różnych producentów. Będą do produkty do ssania, w formie vkaps, kapsułek, kapsułek miękkich, tabletek, płynu i proszku. W składzie tych suplementów diety występuje zwykle jeden ze związków magnezu, którym jest glicynian magnezu. Czasem w niektórych produktach ten pierwiastek wzbogacany jest o inne składniki – są to np.: wapń, cynk, witamina D. Każdy z łatwością może wybrać to, czego potrzebuje.