Co warto wiedzieć o witaminie E?

Co warto wiedzieć o witaminie E?

Płodność i młodość to dwa bliskie sobie terminy. Oba łączy także pewna grupa organicznych związków chemicznych. Tokoferole i tokotrienole znane bardziej pod wspólną nazwą “witamina E” odpowiadają za opóźnianie procesu starzenia się skóry i dbają o jakość plemników. Co jeszcze należy wiedzieć o tym częstym składniku witaminowych suplementów diety? Przedstawiamy szereg najważniejszych informacji oraz kilka propozycji produktów z witaminą E.

Właściwości i zastosowanie witaminy E

Omawiana witamina, podobnie jak te oznaczone literami A, D oraz K, rozpuszcza się w tłuszczach, a nie w wodzie. Jest silnym przeciwutleniaczem, a także wykazuje działanie antyoksydacyjne. Co więcej, spowalnia utlenianie cholesterolu LDL i dostarcza komórkom składniki odżywcze. Witamina E ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, ponieważ pomaga zapobiegać tworzeniu się zakrzepów. To sprawia, że znajduje zastosowanie w działaniach profilaktycznych mających na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego oraz rozwoju chorób wieńcowych.

Starając się zachować odpowiedni poziom witaminy E w organizmie należy w pierwszej kolejności postawić na zróżnicowaną dietę. W produktach pochodzenia naturalnego opisywane związki chemiczne występują w dużym stężeniu m.in. w orzechach laskowych, nasionach słonecznika i pestkach dyni. Sporo witaminy E posiadają także migdały, oleje roślinne, rośliny strączkowe oraz pomidory i suszone morele. Włączając wymienione produkty do codziennej diety ryzyko wystąpienia niedoboru jest minimalne. Jeśli jednak jest stwierdzone, to które suplementy diety z witaminą E zasługują na zakup w pierwszej kolejności?

Witamina E w ofercie Shaman.pl

Oferta sklepu internetowego Shaman.pl zawiera prawie czterdzieści suplementów diety z witaminą E. Jak zatem widać, jest w czym wybierać. Które produkty szczególnie zasługują na uwagę? Na pewno warto wspomnieć o preparatach uzupełniających firmy o międzynarodowym zasięgu, jak jest Holland & Barrett. Sto kapsułek mieści się w opakowaniu z witaminą E. Przy zakupie należy spojrzeć na wartość jednostki aktywności substancji biologicznie czynnych (w tym przypadku jest to 100 albo 400 IU, czyli odpowiednio 2,5 mikrograma lub 10 mikrogramów witaminy E). 

Również uznana firma amerykańska Swanson ma w swoim portfolio produktowym preparaty z witaminą E (jako octan DL-alfa-tokoferylu) - 400 IU. Opakowanie zawiera 60 miękkich kapsułek, ale dzienny limit wyznaczono na jedną sztukę. Zainteresowanie powinna wzbudzić także oferta Jarrow Formulas. Mowa m.in. o kompleksie CarotenAll oraz dobrze przyswajalnym Jarrow Formulas Toco-Sorb. To 60 miękkich kapsułek wspierających pracę mózgu i układu sercowo-naczyniowego.

Najszerszy wybór posiada jednak marka NOW Foods. Wśród aż 22 produktów znajdują się opakowania o różnej liczbie kapsułek: od 50 do 250 sztuk. Interesującą alternatywą jest NOW Foods Witamina E - 30 ml, czyli olejek z kroplomierzem poprawiający kondycję włosów i skóry. Zachęcamy do przejrzenia całego asortymentu tej kategorii. Odpowiednie produkty znajdą w niej osoby szukające suplementów diety wzmacniających odporność, wspomagających funkcjonowanie układu krążenia lub preparatów przeciwstarzeniowych.