Koszyk:

DARMOWA DOSTWA OD 99 ZŁ

Czy zielona herbata jest zdrowa? Charakterystyka, działanie i sposób parzenia zielonej herbaty

Czy zielona herbata jest zdrowa? Charakterystyka, działanie i sposób parzenia zielonej herbaty

Herbata to jeden z najstarszych napojów na świecie, który od wieków cieszy się popularnością. Suszone liście z dodatkiem kwiatów, owoców, ziół i przypraw są często parzone tuż przed popołudniowym odpoczynkiem na kanapie. Dla niektórych są także sposobem na powitanie dnia. Jedną z łagodnych herbat jest zielona herbata: jej dobroczynne właściwości ceni się w wielu rejonach świata. Sprawdź, na co zielona herbata korzystnie wpływa i jakie jest działanie zielonej herbaty.

Zielona herbata: charakterystyka

Zielona herbata w niewielkim stopniu poddawana jest przemianom enzymatycznym. Liście są mechanicznie przerywane, co uaktywnia enzymy w nich zawarte - by przerwać ten proces następnie poddaje się je suszeniu w wysokiej temperaturze. Tak powstaje zielona herbata. Dzięki temu zachowuje ona wiele cennych składników dla organizmu i może mieć zdrowotne właściwości, a także zachowuje swój kolor.

W suchej masie liści herbaty zielonej znajdują się w 30% związki polifenolowe (w tym katechiny). Oprócz nich wśród związków aktywnych są też garbniki (taniny), aminokwasy (teaninę) i alkaloidy purynowe - w tym kofeina, teofilina i teobromina. Skład zielonej herbaty tworzą także kwasy organiczne, karotenoidy, związki mineralne, witamina C, K i prowitamina A - ich zawartość jest jednak bardzo niska.

Czy zielona herbata ma kofeinę?

Tak, zielona herbata zawiera kofeinę - a właściwie od 1 do 2g kofeiny na 100g. W zaparzonym napoju (230ml) znajduje się od 30 do 50 mg kofeiny. Liście herbaty naturalnie zawierają więcej kofeiny niż ziarna kawy, jednak po sporządzeniu naparu jej ilość maleje. Wskazuje się, że w filiżance kawy może być od 27 do 120 mg kofeiny - jest to o wiele więcej, niż w zielonej herbacie. Czy zielona herbata pobudza? Może mieć ona na lekkie działanie pobudzające, jednak nie działa tak samo, jak kawa.

Zielona herbata: na co pomaga? Wpływ herbaty na organizm

Dobroczynne właściwości przypisywane zielonej herbacie wynikają  w dużej mierze z tego, jakie związki aktywne w sobie posiada. Zielona herbata przyczynia się do do zdrowia głównie dzięki dużej zawartości polienoli i garbników, a także aminokwasów i alkaloidów purynowych.

  • polifenole w zielonej herbacie wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i wzmacniające naczynia krwionośne,
  • katechiny w zielonej herbacie to jeden ze związków polifenolowych odpowiadający za smak, aromat i barwę herbaty; wykazują działanie przeciwutleniające, mogą także zmniejszać podrażnienia skóry i zmniejszać ryzyko agregacji płytek krwi,
  • garbniki mogą ściągać skórę i błony śluzowe, a także zmniejszać stany zapalne; im dłuższy okres parzenia, tym jest ich więcej,
  • zielona herbata wspomaga zdrowie dzięki zawartości aminokwasów - w tym także teaniny, która może wspierać działanie układu nerwowego.
  • zawiera alkaloidy purynowe: kofeina może wykazywać działanie pobudzające, a teofilina i teobromina mogą wspierać rozszerzanie się naczyń krwionośnych.

 

Na co jest dobra zielona herbata i jak wpływa na zdrowie?

Regularne picie zielonej herbaty może wpływać na większą ochronę antyoksydacyjną organizmu, hamować powstawanie mediatorów stanów zapalnych oraz zmniejszać ryzyko rozkładu kwasu hialuronowego, co przekłada się na większą szczelność naczyń włosowatych i działanie przeciwobrzękowe.

Zielona herbata wpływa na zdrowie, ale także na wygląd. Liście te znajdują zastosowanie w kosmetykach łagodzących podrażnienia i obrzęki - głównie w preparatach anti-age. Związki polifenolowe, w tym katechiny, mogą wpływać na mikrokrążenie skórne, co z kolei może poprawiać przepływ krwi. Niektóre badania wykazują też, że składniki zielonej herbaty wpływają korzystnie na nawilżenie skóry.

Czy zielona herbata odchudza?

Wiele osób uznaje, że picie zielonej herbaty może sprzyjać stabilizacji masy ciała i zapobiegać odkładaniu się tłuszczu. Niektóre badania potwierdzają ten fakt - wskazuje się w nich na to, że katechiny mogą hamować wzrost komórek tłuszczowych. O ile zielona herbata może mieć pewne działanie stabilizujące wagę i służyć jako sprzymierzeniec w odchudzaniu, warto pamiętać, że nie jest środkiem, który pozwoli na szybkie odchudzanie. Redukcja tkanki tłuszczowej powinna polegać przede wszystkim na zbilansowanej diecie i ćwiczeniach fizycznych.

Kiedy pić zieloną herbatę?

Zalety picia zielone herbaty wynikają przede wszystkim z wyjątkowych właściwości naparu. Kiedy jednak warto pić zieloną herbatę i kto może z nich skorzystać? Zielona herbata stosowana może być codziennie przez niemal każdego: nie zaleca się jednak pić jej dużych ilości kobietom w ciąży i dzieciom. Ile pić zielonej herbaty dziennie? Od dwóch do pięciu filiżanek dziennie tej herbaty wystarczy, by cieszyć się jej właściwościami.

Jak parzyć zieloną herbatę?

Zielona herbata to według niektórych źródeł najzdrowsza herbata na świecie. By zachować wszystkie jej wartości odżywcze, warto zwrócić uwagę na proces parzenia. Zbyt gorąca woda może szkodzić składnikom, a zbyt długi proces parzenia może uwolnić zbyt wiele garbników. Choć działają one pozytywnie na organizm, ich nadmiar może blokować działanie innych substancji, które zawiera ta herbata.

Ile parzyć zieloną herbatę?

Klasyczna zielona herbata powinna być zalana wodą o temperaturze 70-80°C. By odpowiednio przygotować wodę możesz posłużyć się termometrem bądź odczekać około 8 minut od zagotowania wody. Herbatę zieloną powinno się parzyć około 3 minut na pobudzenie lub do 6 minut na uspokojenie.

Czy zielona herbata jest zdrowa?

Zielona herbata cieszy się popularnością w wielu miejscach na świecie. Nic dziwnego - korzyści zdrowotne płynące z naparu są liczne. Spożywanie zielonej herbaty wpływa na zdrowie, ale może też być swoistym codziennym rytuałem. Odpowiednio zaparzona nie tylko umili czas, ale wpłynie na samopoczucie. Skorzystaj z właściwości, które ma zdrowa zielona herbata. 

 

Źródła: 

CzasNaHerbatę, Jak parzyć zieloną herbatę? (https://czasnaherbate.net/blog/artykuly/jak-parzyc-zielona-herbate/; 22.02.2024r.)

West H., How Much Caffeine Is in Green Tea? (https://www.healthline.com/nutrition/caffeine-in-green-tea; 22.02.2024r.)

Bojarowicz H., Przygoda M., Kofeina. Cz. I. Powszechność stosowania kofeiny oraz jej działanie na organizm, Probl Hig Epidemiol 2012, 93(1): 8-13

Bienia B., Uram-Dudek A., Dykiel M., Krochmal-marczak B., Sawicka B., Właściwości przeciwutleniające wybranych herbat zielonych, Herbalism nr 1(5), 2019, 32-40

Rusinek-Prystupa E., Zawartość związków biologicznie czynnych w naparach różnych gatunków herbat w zależności od czasu parzenia, Bromat. Chem. Toksykol. - XLVI, 2013, 1, str. 48-52

Arct J., Tomaszewska K., Pytkowska K., Zielona herbata, Polish Journal of Cosmetology, 2016, 19(2): 110-115 

Całka J., Zasadowski A., Juranek J., Niektóre aspekty leczniczego działania zielonej herbaty, Bromat. Chem. Toksykol. - XLI, 2008, 1, str. 5-14