Koszyk:

Co na słabe włosy?

Co na słabe włosy?

 

Słaba kondycja włosów może wynikać z wielu czynników. Przede wszystkim jest to źle dobrana dieta i stres. Ich stan może się też pogarszać podczas zaburzeń hormonalnych. Nieprawidłowa pielęgnacja, nadmierna stylizacja, niestaranne mycie głowy - to kolejne czynniki. Są jednak sposoby na to, by pomóc włosom odzyskać blask. Przede wszystkim oznacza to zwalczanie przyczyn, które doprowadziły do ich niekorzystnego stanu. Sprawdź poniżej, co jeść, aby zagęścić włosy, co zrobić, aby były mocniejsze i jak je wzmocnić, kiedy wypadają. 

Co jeść, aby zagęścić włosy? 

Źle dobrana dieta, brak odpoczynku i długotrwały stres to czynniki, które mogą mieć wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie. Najczęściej są to również powody słabej kondycji włosów, skóry i paznokci. Dlatego też, zanim zaczniesz przyjmować suplementy na włosy lub stosować kuracje kosmetyczne, warto zadbać o jakość swojego życia. Zbilansowana dieta to podstawa, dlatego na początku warto zastanowić się co jeść, aby zagęścić włosy? 

 • beta karoten - pomidory, brokuły, sałata, marchewka, 
 • cynk, miedź, krzem - orzechy, migdały, pestki dyni, rzodkiewka, seler,
 • białko - nabiał, chude mięso, drób, jaja, 
 • aminokwasy - płatki owsiane, otręby, siemie lniane, soja, nasiona słonecznika, 
 • nienasycone kwasy tłuszczowe - olej rzepakowy, oliwa, 
 • żelazo - kasze, chleb żytni, czerwone mięso, ryby,
 • witaminy.

Aby wzmocnić włosy warto też zmniejszyć ilość wypijanej kawy, wyeliminować z diety wysoko przetworzoną żywność i zrezygnować z białego cukru. Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu - pij nie tylko wodę, ale też ziołowe napary i napoje. 

Suplementy na włosy 

Uzupełnieniem Twojej diety mogą być suplementy - takie jak tabletki na wypadanie włosów, kompleksy witamin, czy mieszanki witamin i składników mineralnych opracowanych specjalnie na potrzeby poprawy kondycji włosów. Warto przyjrzeć się bliżej preparatom z biotyną, cynkiem i selenem. Te trzy składniki pomagają zachować zdrowe włosy.

Biotyna

Biotyna to inaczej witamina H lub B7. Niedobór tego związku w organizmie wiąże się z pogorszeniem się kondycji włosów - stają się one matowe i łamliwe, przetłuszczają się i wypadają. Witaminę tę znajdziesz między innymi w wątrobie wołowej, drożdżach piwnych, soi, żółtku jaj, orzechach włoskich, kalafiorze czy migdałach, ale też suplementach - na przykład Osavi czy NOW Foods

Cynk 

Cynk to pierwiastek, który jest ważny dla całego organizmu, nie tylko włosów. Pomaga zachować zdrowe paznokcie, skórę i reguluje pracę wielu organów oraz ma wpływ na różne układy w ciele człowieka. Znajdziesz go między innymi w owocach morza, wątróbce, wołowinie, jajach i mleku, a także orzechach, migdałach i fasoli. Występuje też w formie suplementów. Jest częścią wielu kompleksów na skórę, włosy i paznokcie, ale też występuje samodzielnie, na przykład w ofercie Jarrow Formulas, Swanson, ForMeds. 

Selen 

Selen to pierwiastek, który pobierany jest przez organizm głównie drogą pokarmową. Bogatym źródłem selenu jest sól morska, podroby, jaja, produkty piekarnicze, mięso i jego przetwory, grzyby, czosnek, szparagi. Jeśli chodzi o suplementy, znajdziesz go w ofercie ForMeds, Swanson, NOW Foods i wielu innych. 

Na stronie shaman.pl znajdziesz bogaty wybór produktów z biotyną, cynkiem, selenem i nie tylko. Sprawdź: TUTAJ co znajdziesz na stronie i wybierz suplementy idealnie dopasowane do Twoich preferencji. 

Jak wzmocnić wypadające włosy?

Osłabienie organizmu, stres, niedobór witamin i pierwiastków - to najczęstsze przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Tak samo, jak w przypadku pytania: co jeść, aby zagęścić włosy - odpowiedzią jest zmiana diety i zapewnienie sobie czasu na relaks. Ważna jest też odpowiednio dobrana pielęgnacja - zarówno włosów, jak i skóry głowy. Warto wybierać łagodne szampony ze składnikami pochodzenia naturalnego. W przypadku, gdy często stylizujesz włosy i potrzebujesz dokładniejszego oczyszczenia włosów, możesz wybrać szampon na bazie siarczanów, ale łagodniejszy niż SLES - na przykład szampon z Sodium Lauryl Sulfate czy Sodium Coco-Sulfate. Bardzo ważny jest też peeling skóry głowy, który złuszcza martwe komórki i odblokowuje ujścia mieszków włosowych oraz stosowanie wcierek z substancjami aktywnymi. Włosy mogą też wzmocnić maski i odżywki do włosów dobrane do stopnia porowatości włosa. 

Co zrobić, żeby włosy były grubsze i mocniejsze? Pamiętaj o tych rzeczach

Dobra kondycja włosów odgrywa ważną rolę w życiu każdego - wpływa na wygląd i samopoczucie, pozwala poczuć się pewniej. Niedobory i niewłaściwa pielęgnacja mogą negatywnie wpływać na ich stan, dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiedni jadłospis. Warto też sięgać po dopasowane do potrzeb włosów kosmetyki i suplementy, które uzupełnią zbilansowaną dietę. Sprawdź, jakie witaminy i preparaty znajdziesz na stronie shaman.pl i wybierz takie, które będą najlepiej odpowiadały Twoim potrzebom i preferencjom. 

Bibliografia:

 1. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci Tekst mający znaczenie dla EOG (Dz. U. : 136 z 25.05.2012 ze zm.)
 2. Hairstore, Misja: długie włosy (https://www.hairstore.pl/blog/wp-content/uploads/2021/10/EBOOK-zapuszczanie-wlosow.pdf; dostęp: 03.11.2022) 
 3. M. Krzyżostan, Włosy osłabione, zniszczone, wypadające. Jak o nie zadbać i nie szkodzić środowisku (https://cnb.drirenaeris.com/wp-content/uploads/2020/12/Monika_Krzyzostan_4_2019_spk_v2.pdf; dostęp: 03.11.2022) 
 4. M. Paul-Samojedny, Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków (https://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_15_40-45.pdf; dostęp: 03.22.2022)
 5. J. Krajewska, Cynk (Zn) i jego wpływ na zdrowie człowieka, (https://docplayer.pl/19760443-Cynk-zn-i-jego-wplyw-na-zdrowie-czlowieka.html; dostęp: 03.11.2022)