Koszyk:

Co jeść jesienią? Kilka pomysłów na pełnowartościowe posiłki

Co jeść jesienią? Kilka pomysłów na pełnowartościowe posiłki

Każda pora roku zachwyca pięknym krajobrazem i wyjątkowym nastrojem. Kolejne miesiące przynoszą też zmiany w sposobie przygotowywania posiłków i odżywiania się. Co warto jeść po sezonie wakacyjnym, gdy dni stają się krótsze i rzadziej wychodzimy z domu? W tekście umieściliśmy kilka pomysłów na pełnowartościowe, jesienne posiłki. Jeśli potrzebujesz takiej smacznej i zdrowej porcji inspiracji, zapraszamy Cię do lektury.

Zasada regularności i różnorodności ważna także jesienią

Dbanie o różnorodność przyrządzanych posiłków i spożywanie ich w regularnych odstępach czasu to zasady, których warto przestrzegać przez cały rok. Gdy pogoda staje się kapryśna, a słońce sprawia wrażenie, jakby o nas zapomniało, zaczynają pojawiać się liczne wymówki. Drastycznie spada także poziom wewnętrznej motywacji. Jak w tym wymagającym dla ciała i ducha sezonie znaleźć w sobie siłę, by gotować w przemyślany i zdrowy sposób?

Warto zacząć od uświadomienia sobie, że przygotowywanie pełnowartościowych posiłków o ciekawym smaku nie musi być zadaniem pochłaniającym dużą ilość czasu. Nie wymaga ono także specjalistycznej wiedzy. Wystarczy dokonać przeglądu spiżarni i lodówki, sprawdzając, co dokładnie się w nich znajduje i które z tych składników są idealne na jesień. W przypadku suchych produktów doskonałe będą pełnoziarniste makarony czy grube kasze dostarczające do organizmu błonnik. Mogą one stać się bazą smacznego obiadu lub kolacji. 

Jesień to doskonały czas na włączanie do jadłospisu fermentowanych produktów mlecznych stanowiących cenne źródło probiotyków. Kefir, maślankę i jogurt można potraktować jako formę drugiego śniadania idealnego do zabrania do szkoły, pracy albo w podróż. Dodatkami do przyrządzanych posiłków lub kolejnymi pomysłami na przekąskę są kiszonki, pomagające troszczyć się o zdrowie jelit i dostarczające przeciwutleniacze, nazywane też wymiataczami wolnych rodników.

Do dań warto dodawać warzywa, owoce i rozgrzewające przyprawy, a podczas zamawiania produktów wybierać sezonowe, gdyż mają wysoką wartość odżywczą. W kuchni nie powinno brakować zatem czosnku, buraków, cebuli, dyni, marchwi, jabłek, śliwek oraz ziemniaków. W tym okresie można sięgać także po mrożonki, które sprawdzą się jako podstawa zupy krem i dodatek do deserów, na przykład zawierających gorzką czekoladę i orzechy. 

Przykładowy jadłospis na cały jesienny dzień 

Jak może wyglądać przykładowe menu na zwyczajny, jesienny dzień, w którym czeka wiele wyzwań zawodowych i prywatnych? By dobrze nastroić się na całą resztę dnia i już od rana cieszyć się energią do działania, na śniadanie warto przyrządzić sobie sycącą owsiankę – dodając do niej ulubione owoce, orzechy i nasiona. Na drugie śniadanie można przygotować sałatkę składającą się ze szpinaku, grillowanych warzyw, sera fety, oliwy i pestek dyni. Jeśli nie masz na to czasu, możesz sięgnąć w pracy po kefir albo koktajl owocowy. 

Doskonałą bazą do jesiennych obiadów jest kategoria produktów pełnoziarnistych. Makaron lub kaszę wystarczy połączyć z bogatą porcją warzyw (na przykład w formie surówki), dodać do nich kawałek chudego mięsa lub ryby i gotowe! Na podwieczorek można sięgnąć po kilka kostek gorzkiej czekolady, garść orzechów lub zjeść świeże owoce. Świetnym pomysłem na jesienną kolację jest z kolei rozgrzewająca zupa krem z ulubionych warzyw, z dodatkiem na przykład liści bazylii, parmezanu czy chrupiących grzanek. 

Podsumowując, w jesiennej diecie powinny znaleźć się produkty będące źródłem składników pozwalających organizmowi doskonale radzić sobie z różnego rodzaju infekcjami. Są to na przykład witamina D znajdująca się w tłustych rybach morskich, witamina C, której cennym źródłem są między innymi papryka i owoce cytrusowe, a także witaminy z grupy B, żelazo i cynk. Można dostarczać je do organizmu także za pomocą suplementów diety dostępnych w naszym asortymencie. By się z nimi zapoznać, kliknij kategorię Witaminy i minerały.