Koszyk:

-12% DBAJ O STAWY. WPISZ KOD: STAWY

Tauryna: co to?

Aminokwasy to związki, które tworzą białka w organizmie człowieka. Łączą się ze sobą i w ten sposób realizują swoje funkcje. Istnieją jednak także aminokwasy niebiałkowe - substancje te, choć nie występują w białkach, mogą brać udział w różnych procesach metabolicznych i przemianach aminokwasów białkowych. Tauryna to jeden z aminokwasów niebiałkowych - sprawdź, skąd organizm pozyskuje taurynę i jakie jest działanie tauryny poniżej.

Czy tauryna to witamina?

Tauryna nie jest witaminą - jest to jeden z endogennych aminokwasów siarkowych, który występuje w tkankach zwierzęcych. Pierwszy raz wyizolowano ją z żółci byka; jego łacińska nazwa gatunkowa dała nazwę nowemu związkowi. W organizmie występuje głównie w postaci wolnej; jest syntezowany w wątrobie i mózgu. Na tempo powstawania tauryny w organizmie wpływa obecność aminokwasów siarkowych w organizmie oraz witaminy B6, a także prawidłowy poziom glukozy.

W czym naturalnie występuje tauryna?

Tauryna jest głównie syntezowana endogennie; ulega także resorpcji w nerkach. Może być także przyjmowana wraz z pożywieniem. Przez wzgląd na niewielką ilość informacji odnośnie ilości tauryny w produktach spożywczych, nie udało się określić zalecanej dziennej dawki tauryny. Uznaje się, że organizm jest w stanie pokryć większość zapotrzebowania na ten składnik. Przyjmuje się jednak, że sporą zawartość tauryny posiadają owoce morza oraz mięso. Warto też pamiętać, że w trakcie gotowania oraz mrożenia dochodzi do strat w zawartości tauryny. Pewne jej ilości można także znaleźć w nabiale. Ponadto tauryna nie występuje w produktach roślinnych.

Czy tauryna jest w kawie?

Choć taurynie i kawie przypisuje się podobne działanie, są to dwie odmienne substancje. Tauryna jest pochodzenia zwierzęcego, z kolei kawa to napar ziołowy, który zawiera wiele aktywnych biologicznie substancji roślinnych. Kawa zawiera jednak kofeinę - kojarzoną z napojami energetycznymi, które mogą także zawierać taurynę. Czym się różni tauryna od kofeiny? Przede wszystkim źródłem pochodzenia. GTauryna jest odzwierzęca, z kolei kofeina pochodzi od roślin (znaleźć ja można w kawie, herbacie i kakao). Związki te różni także działanie.

Właściwości tauryny: jak wpływa na organizm?

Tauryna wykazuje działanie na organizm - przede wszystkim bierze udział w tworzeniu kwasów żółciowych i stabilizuje błony komórkowe. Może także wykazywać działanie antyoksydacyjne oraz pełnić rolę neuroprzekaźnika. Jak tauryna wpływa na organizm?

  • tauryna to składnik żółci, dzięki czemu wspiera trawienie tłuszczów i regulowanie cholesterolu we krwi oraz absorpcję witamin rozpuszczalnych w tłuszczach,
  • tauryna w mięśniach - suplementacja tauryny może skutkować poprawą profilu lipidowego organizmu a także może wspierać utrzymanie odpowiedniego poziomu Ca+ w organizmie (co ma związek ze skurczem i rozkurczem tkanek w układzie sercowo-naczyniowym),
  • tauryna może wpływać na rozwój ośrodkowego układu nerwowego, wykazuje także działanie neuroochronne,
  • niedobór tauryny wpływa na rozwój i funkcjonowanie nerek,
  • tauryna bierze udział w regulacji gospodarki wodo-elektrolitycznej w organizmie,
  • tauryna ma działanie antyoksydacyjne - pośrednio chroni komórki przed uszkodzeniami przez wolne rodniki,
  • tauryna może zapewniać prawidłowy ruch plemników.

Czy tauryna zaburza sen? Czy można brać taurynę na noc?

Nie wykazano związku między przyjmowanie tauryny a zaburzeniami snu. Tauryna może jednak pośrednio go wspierać oddziałując na układ nerwowy.

Czy tauryna pomaga schudnąć?

Niektóre źródła wskazują, że tauryna przyjmowana jako suplement podczas ćwiczeń może wpłynąć na poprawę wyników sportowych. Może ona wpłynąć na kurczliwość mięśni, a przez to opóźnić odczuwanie ich zmęczenia i ich uszkodzenie, a także wpływać na szybszy czas ich regeneracji; co daje możliwości, by zapewnić sobie skuteczny przyrost tkanki mięśniowej. Są to jednak dane wstępne, które wymagają przeprowadzenia dodatkowych badań i ujednolicenia wniosków.

Czy tauryna uspokaja czy działa pobudzająco?

Nie wykazano jednoznacznie, by tauryna pobudzała lub uspokajała. Ze względu na działanie tauryny, jest ona stosowana przez sportowców, którzy chcą polepszyć swoje wyniki (często można ją znaleźć w składzie odżywek przedtreningowych). W gruncie rzeczy ma ona jednak więcej właściwości protekcyjnych, aniżeli oddziałujących na uspokojenie czy też pobudzenie. Badania nad tym związkiem nadal trwają.

Suplementacja tauryny: co daje tauryna w formie suplementu diety?

Stosowanie tauryny może wspierać optymalne zdrowie organizmu. Odpowiednią ilość tauryny możesz przyjmować codziennie, wedle wskazań na opakowaniu. Jakie suplementy diety zawierające taurynę wybrać?

Kto powinien unikać tauryny?

Ze względu na ich wyjątkowy stan, tauryny przede wszystkim nie powinny przyjmować osoby w ciąży oraz w okresie laktacji. Co więcej, przez wzgląd na wpływ tauryny na serce, nie zaleca się jej stosowania osobom, które mają problemy z układem sercowo-naczyniowym.

Z czym nie łączyć tauryny?

Zanim rozpoczniesz suplementację tauryny, warto skonsultować się z lekarzem. Związek ten przyjmowany jako suplement diety może wchodzić w interakcję z innymi lekami. Konsultacja ze specjalistą pozwoli wykluczyć ewentualne skutki uboczne wynikające z brania dodatkowych substancji lub pomoże w dopasowaniu optymalnej dawki, dopasowanej do Twojego indywidualnego stanu fizycznego.

Czy tauryna jest bezpieczna?

Tauryna na ogół jest uznawana za substancję bezpieczną - o ile jest stosowana wedle wskazań na opakowaniu. Warto przyjmować ją tak, jak określił to producent. Często jednak zapotrzebowanie na nią przez organizm można uzupełnić wraz z dietą - ponadto tauryna jest syntezowana przez organizm. Jeśli szukasz dodatkowego wsparcia swojego organizmu, sprawdź suplementy z tauryną na shaman.pl

 

Źródła:

Khan S., Taurine, (https://www.medicinenet.com/taurine/article.htm; 11.06.2024)

Arnarson A., 7 Nutrients That You Can't Get from Plants (https://www.healthline.com/nutrition/7-nutrients-you-cant-get-from-plants; 11.06.2024)

Van De Walle G., Mawer R., What Is Taurine? Benefits, Side Effects, and More (https://www.healthline.com/nutrition/what-is-taurine; 11.06.2024)

Błaszczyk M., Interakcja pomiędzy tauryną i etanolem jako czynnik wpływający na parametry fizjologiczne myszy laboratoryjnej Swiss, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Wydział geograficzno-biologiczny, Kraków 2018

Żak I., Aminokwasy i pochodne, Chemia Medyczna, Katowice 2001, 221-235

Zintegrowana Platforma edukacyjna, Budowa i właściwości fizykochemiczne aminokwasów

Pelczyńska M., Bogdański P., Prozdrowotne właściwości kawy, Varia Medica 2019, tom 3, nr 4, 311-317