Koszyk:

Potrawy rozgrzewające na zimę: dania zdrowe i pełne witamin

Potrawy rozgrzewające na zimę: dania zdrowe i pełne witamin

Chłód od dłuższego czasu przeciska się przez okna i drzwi do każdego mieszkania. Szybko zapadający zmrok dodatkowo wzmaga senność, a chłodny wiatr po każdej przechadzce mrozi i wysusza skórę. W takie dni najbardziej chcesz, by pory roku się zmieniły - najlepiej na lato. Nie musisz jednak każdego dnia za nim tęsknić. Spraw, by ciepła, przyjemna atmosfera rozeszła się po całym Twoim domu. Z pewnością uda Ci się to zrobić z pomocą ciepłych i zdrowych posiłków. Rozgrzewające przepisy na przepyszne dania wykonasz samodzielnie w domu. Sprawdź, co zimą rozgrzewa najlepiej!

Zimowe śniadanie - co jeść, by przyjemnie zacząć poranek?

Zimowe poranki są najmniej przyjemną częścią dnia. Ciepłe łóżko przyciąga swoją nadnaturalną mocą i kusi, by zostać w nim jeszcze kilka chwil dłużej. Pomyśl jednak o tym, co zjesz na śniadanie - to z pewnością pomoże Ci zebrać siły na początku dnia. Pierwsze śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia niezależnie od pory roku - zimą warto jednak szczególnie o nim pamiętać.

Owsianka na ciepło

Zimowe śniadanie to przede wszystkim gorąca, parująca owsianka. W klasycznym wydaniu wystarczy zalać płatki owsiane mlekiem i gotować przez chwilę, aż płatki zmiękną. Tak przygotowana owsianka to świetny pomysł na śniadanie zimą. Dodatki możesz dodać do niej wedle uznania. Mogą być to owoce, ale także orzechy i nasiona. Ciekawym pomysłem jest też dodanie do owsianki odrobiny kakao lub miodu - dzięki temu zyska ona jeszcze więcej smaku. Równie prosta w przygotowaniu jest owsianka z piekarnika. Pieczoną owsiankę przygotujesz podobnie jak jej klasyczny odpowiednik. Wystarczy zalać płatki gorącym mlekiem i dodać swoje ulubione dodatki - na przykład miód i rodzynki lub jabłka i cynamon. Tak przygotowaną owsiankę piecz przez około 20 minut. Ciekawą alternatywę stanowią też proteinowe zamienniki - owsianki w proszku. Do wyboru masz wiele smaków - kokosową, bananową, a nawet czekoladową owsiankę.

Śniadanie zimą - rozgrzewające przepisy na słodko i słono

Chłodne dni warto rozpoczynać od sytego śniadania. Alternatywą dla klasycznej owsianki mogą być omlety - szybkie i proste w wykonaniu. Wystarczą jajka i odrobina mąki oraz dodatki wedle własnego uznania. Śniadanie zimą nie musi być jednak zawsze wytrawne, a może być zrobione na słodko. Naleśniki i amerykańskie pancakes to świetne sposoby na urozmaicenie jadłospisu. Skorzystaj z wielu przepisów dostępnych w internecie lub postaw na gotowe, szybkie w sporządzeniu mieszanki - na przykład proteinowy produkt Rule One - Whey Cakes.

Co na obiad w zimne dni? Rozgrzewające potrawy na obiad

Oprócz zdrowych zimowych śniadań, ważne są też obiady. Własnoręczne przygotowywanie zimowych dań z pewnością pomoże Ci się rozgrzać. Pozwól, by przyjemne ciepło rozlało się po całym ciele i postaw na zdrowe jedzenie zimą.

Zupa - najlepiej rozgrzewa zimą

Podczas letnich dni prym wiodą chłodniki, z kolei gdy temperatura spada, przychodzi czas na gorące zupy. Są one świetną opcją szczególnie zimą - to przez ich właściwości rozgrzewające. Podstawą każdej klasycznej zupy jest rosół - poprawnie sporządzony sprawi, że z łatwością wykonasz na jego bazie również zupę pomidorową, warzywną czy barszcz. Rozgrzewające zupy w czasie zimy to również wybór, który zaoszczędzi Twój czas - wykonane w dużym garnku zaspokoją głód na przynajmniej dwa dni. Oprócz klasycznych zup, szczególnie zimą warto wybierać zupy krem. Z pewnością sprawdzą się one podczas najchłodniejszych dni zimy i na długo zaspokoją głód.

Inne potrawy rozgrzewające na zimowe dni

Choć zupy zdecydowanie wiodą prym gdy chodzi o rozgrzewające dania podczas chłodnych dni, nie jest to jedyna opcja. Zimą rozgrzewa też chili con carne - meksykańska pikantna potrawa, klasycznie jedzona wraz z nachosami bądź ryżem. Robi się ją na bazie sosu pomidorowego, do którego trzeba dodać mięso mielone. Dodatek z rozgrzewających przypraw sprawia, że danie to warto jeść zimą. Pyszne rozgrzewające danie to również kaszotto. Ten pełnowartościowy posiłek wykonasz łącząc ulubione warzywa z wybranym rodzajem kaszy.

Co pić na rozgrzanie organizmu? Dodawaj rozgrzewające dodatki do herbaty i czekolady

Rozgrzewająca dieta nie byłaby kompletna bez ciepłych napojów. Rozgrzewające przepisy na herbatę często wskazują, by dodać do niej laskę cynamonu, imbir i goździki. By wzbogacić napój, dodaj pokrojonego cytrusa - cytryna lub pomarańcza świetnie się sprawdzą. Cukier możesz wymienić na miód, a dodatek gorących malin sprawi, że poczujesz się jak w najlepszej kawiarni. Zimą rozgrzewa też gorąca czekolada. Rozgrzewające przepisy wskazują, że najlepiej smakuje ta z dodatkiem cynamonu i chili.

Co jeść na surowo zimą?

Składniki zimowych dań w dużej mierze tworzą surowe warzywa. Trzeba o nich szczególnie pamiętać w okresie wzmożonych przeziębień, którym sprzyja mroźna aura. Najwięcej witamin dostarczysz organizmowi nie tylko z pomocą sytych posiłków, ale też surowych warzyw. To właśnie one dostarczają największej ilości witamin i składników mineralnych. Z dodatkiem hummusu czy twarożku mogą stanowić przekąskę między posiłkami. W świeżej postaci możesz jeść nie tylko marchewkę, paprykę czy ogórka, ale też brokuły i cukinię. Dobrym sposobem na dostarczenie sobie niezbędnych składników odżywczych jest też wykonanie koktajlu z buraków czy jarmużu. Możesz je wzbogacić o swoje ulubione owoce i inne warzywa - zależnie od swoich upodobań.

Witaminy ważne zwłaszcza zimą - o czym pamiętać

Senność i zmęczenie, które towarzyszy podczas chłodniejszych miesięcy, sprawia, że często na stole ląduje wysoko przetworzona żywność. Choć wydaje się, że przygotowanie pełnowartościowego posiłku zajmuje dużo czasu, wcale nie musi tak być. Wystarczy, że podczas zakupów zaopatrzysz się w najpotrzebniejsze składniki i zaplanujesz swoje posiłki. Pożywne dania możesz przygotować nawet dzień wcześniej - tak, by kolejnego dnia jedynie je podgrzać. Dodatkowym wsparciem podczas chłodnego okresu mogą być witaminy i suplementy. Sprawdź dostępną na shaman.pl ofertę i wybierz preparaty, które uzupełnią niedobory i wspomogą optymalną pracę organizmu.