Koszyk:
  • Marki
    Najlepsze marki zobacz wszystkie
  • Nowości
  • Bestsellery
  • Promocje
  • Zestawy
  • Outlet
  • Mój cel
  • Blog
  • Leksykon
  • Pokrzywa: na co?

    Pokrzywa: na co?

    Pokrzywa jest wyjątkową rośliną. Jej niesamowite zdolności przystosowywania się do wszelkich warunków sprawiają, że jest niezwykle popularna. Pokrzywa zwyczajna występuje w okolicy domów, w ogrodach, na polach i pastwiskach, a także w zaroślach, w pobliżu rzek i jezior oraz w lasach. Ta roślina, pokryta szczecinowatymi parzącymi włoskami, dziko rośnie w Azji, Europie oraz Ameryce. Cenne właściwości pokrzywy znane są od wieków. Sprawdź poniżej, jakie jest zastosowanie lecznicze pokrzywy, jak działa napar z pokrzywy i jakie pokrzywa wykazuje właściwości.

    Na co dobra jest pokrzywa? Jakie jest działanie pokrzywy?

    Ziele pokrzywy to źródło wielu aktywnych substancji biologicznych. Pokrzywa zawiera od 21 do 23% białka, a jej nasiona są bogate w olej, który stanowi źródło kwasów tłuszczowych - głównie oleju linolowego i oleinowego. Właściwości pokrzywy są jednak przede wszystkim związane z wysoką zawartością witamin, składników mineralnych i innych związków. W jej liściach znajdują się witaminy B2, C, K i B5, kwasy organiczne, karotenoidy, flawonoidy, garbniki i związki organiczne. Z kolei w korzeniu, oprócz kwasów organicznych i tłuszczowych oraz flawonoidów i garbników, znaleźć można też sacharydy, sterole i fitoestrogeny. Wiele z tych substancji działa antyoksydacyjnie. Można zatem wysnuć hipotezę, że pokrzywa zwyczajna wspomaga pozbycie się toksyn i wolnych rodników z organizmu. Co więcej, pokrzywa zawiera także składniki mineralne - mangan, żelazo, miedź, cynk, molibden i selen.

    Pokrzywa

    Czy picie pokrzywy nawadnia?

    Woda pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji fizycznych i poznawczych oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej regulacji temperatury organizmu. Z kolei pokrzywa zawiera wiele witamin i składników mineralnych. Można zatem uznać, że napar z pokrzywy będzie nawadniał organizm. Co więcej, roślina ta znana jest także z jej wpływu na układ moczowy. Moczopędne właściwości pokrzywy pozwalają na usunięcie z organizmu szkodliwych związków przemiany materii i detoksykację organizmu.

    Jak działa pokrzywa na organizm?

    Dzięki zawartości wielu związków aktywnych pokrzywa wykazuje wiele właściwości. Wiele z nich opiera się na przekazach ludowych, jednak niektóre z jej działań zostały opisane naukowo. Poniżej znajdziesz fakty i mity działania pokrzywy - dowiedz się, jakie działanie lecznicze może mieć ta roślina.

    Czy pokrzywa działa na stan zapalny?

    Niektóre związki, które są zawarte w pokrzywie (np. inhibitory elastazy leukocytowej) mogą wpływać na stany zapalne w organizmie. Przeważnie w tym celu stosuje się wyciąg alkoholowy lub wodny z pokrzywy zwyczajnej. Niektóre badania wskazują także, że ekstrakt z pokrzywy może łagodzić bóle reumatyczne.

    Czy picie pokrzywy wpływa na cerę?

    Ekstrakt z pokrzywy to częsty składnik kosmetyków: szamponów, odżywek czy kremów. Może ona wpływać na zmniejszenie wydzielania łoju, co może ograniczać przetłuszczanie się włosów. To jednak nie wszystko. Tonik z pokrzywy może okazać się skuteczny do przemywania skóry trądzikowej. Pokrzywa uznawana jest za środek antyseptyczny i przeciwbakteryjny, dzięki czemu może wspierać walkę z trądzikiem. Co więcej, tabletki bądź napary z pokrzywy przyjmowane drogą doustną także mogą wykazywać korzystne dla organizmu działanie.

    Czy herbata z pokrzywy uspokaja?

    Niektóre źródła wskazują, że pokrzywa może mieć działanie uspokajające - tak, jak większość ziół. Potwierdzeń takiego zastosowania pokrzywy nie jest jednak wiele i potrzebne są dalsze badania, by stwierdzić to jako obiektywny fakt.

    Czy herbata z pokrzywy podnosi ciśnienie?

    Twierdzi się, że regularne picie kawy może wspierać obniżenie ciśnienia krwi, a także wpływać a układ sercowo-naczyniowy. Przeprowadzone w tym zakresie badania nie dają jednak jasnych odpowiedzi: niektóre z nich potwierdzają zależność, inne wręcz przeciwnie. Testy odnośnie wpływu pokrzywy na ciśnienie nadal trwają.

    Po jakim czasie widać efekty picia herbaty z pokrzywy?

    Liście pokrzywy zawierają wiele odżywczych składników, dlatego warto włączyć ją do diety - codziennie lub okazjonalnie. Regularnie wypijana herbata z pokrzywy daje efekty już po dwóch tygodniach stosowania.

    Kiedy pić pokrzywę: rano czy wieczorem?

    Herbata z pokrzywy słynie z łagodnego, ziołowego smaku. Możesz wypijać ją rano bądź wieczorem - tak, jak będzie to dla Ciebie najwygodniejsze. Jak parzyć pokrzywę? Suszone liście bądź torebkę z ziołami należy zalać wrzątkiem - tyle wystarczy.

    Pokrzywa: przeciwwskazania

    Choć pokrzywa ma wiele korzystnych działań, czasem u niektórych osób może powodować skutki uboczne w postaci biegunki, wzdęć czy bólu brzucha. Nie powinny jej pić kobiety w ciąży, ponieważ może powodować poronienie.

    Na co dobra jest pokrzywa?

    Skład pokrzywy sprawia, że pokrzywa oczyszcza organizm, wpływa na stan cery i włosów, a także może mieć właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Antyoksydacyjne działanie pokrzywy jest wyjątkowo silne - dlatego jeśli chcesz oczyścić organizm, roślina ta może Ci pomóc. Efekty picia pokrzywy można zaobserwować już po dwóch tygodniach, a jej łagodny smak sprawia, że świetnie sprawdzi się jako poranny bądź wieczorny napar. Jeśli nie lubisz jak smakuje herbata z pokrzywy, możesz także sięgnąć po suplementy - sprawdź, jakie znajdziesz na stronie shaman.pl

     

    Źródła: 

    Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci Tekst mający znaczenie dla EOG (Dz. U. : 136 z 25.05.2012 ze zm.)

    Jakubczyk K., Janda K., Skyrpan S., Gutowska I., Wolna J., Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) - charakterystyka  botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne, Pom J Life Sci 2015, 61, 2 191-198

    Zaweracz G., Pokrzywa - pospolity chwast o nieocenionych właściwościach, Apteka Niezamopominajka, Uroda, 32-35

    Bhusal K., Magar S., Thapa R., Lamsal A., Bhandari S., Maharjan R., Shrestha S., Shrestha J., Nutritional and oharmacological importance of stinging neetle (Urtica dioica L.): A review, Heliyon 2022;:8 (6) (doi: 10.1016/j.heliyon.2022.e09717; 18.07.2024)

    WebMD, Stinging Neetle - Uses, Side Effects, and More, (https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-664/stinging-nettle; 18.07.2024)

    Zapisz się do newslettera i zyskaj 20 zł rabatu na pierwsze zakupy za min. 180 zł!

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Sklepu Shaman tj. Joanny Śniegockiej, Administratora Danych Osobowych, prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą Shaman z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Długiej 23. Zgoda jest dobrowolna. Możesz cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Masz prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administrator przetwarza dane zgodnie z Polityką Prywatności.

    Na Twój e-mail przesłaliśmy kod zniżkowy na rabat 20 zł