Pokrzywa jest wyjątkową rośliną. Jej niesamowite zdolności przystosowywania się do wszelkich warunków sprawiają, że jest niezwykle popularna. Pokrzywa zwyczajna występuje w okolicy domów, w ogrodach, na polach i pastwiskach, a także w zaroślach, w pobliżu rzek i jezior oraz w lasach. Ta roślina, pokryta szczecinowatymi parzącymi włoskami, dziko rośnie w Azji, Europie oraz Ameryce. Cenne właściwości pokrzywy znane są od wieków. Sprawdź poniżej, jakie jest zastosowanie lecznicze pokrzywy, jak działa napar z pokrzywy i jakie pokrzywa wykazuje właściwości.
Na co dobra jest pokrzywa? Jakie jest działanie pokrzywy?
Ziele pokrzywy to źródło wielu aktywnych substancji biologicznych. Pokrzywa zawiera od 21 do 23% białka, a jej nasiona są bogate w olej, który stanowi źródło kwasów tłuszczowych - głównie oleju linolowego i oleinowego. Właściwości pokrzywy są jednak przede wszystkim związane z wysoką zawartością witamin, składników mineralnych i innych związków. W jej liściach znajdują się witaminy B2, C, K i B5, kwasy organiczne, karotenoidy, flawonoidy, garbniki i związki organiczne. Z kolei w korzeniu, oprócz kwasów organicznych i tłuszczowych oraz flawonoidów i garbników, znaleźć można też sacharydy, sterole i fitoestrogeny. Wiele z tych substancji działa antyoksydacyjnie. Można zatem wysnuć hipotezę, że pokrzywa zwyczajna wspomaga pozbycie się toksyn i wolnych rodników z organizmu. Co więcej, pokrzywa zawiera także składniki mineralne - mangan, żelazo, miedź, cynk, molibden i selen.
Czy picie pokrzywy nawadnia?
Woda pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji fizycznych i poznawczych oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej regulacji temperatury organizmu. Z kolei pokrzywa zawiera wiele witamin i składników mineralnych. Można zatem uznać, że napar z pokrzywy będzie nawadniał organizm. Co więcej, roślina ta znana jest także z jej wpływu na układ moczowy. Moczopędne właściwości pokrzywy pozwalają na usunięcie z organizmu szkodliwych związków przemiany materii i detoksykację organizmu.
Jak działa pokrzywa na organizm?
Dzięki zawartości wielu związków aktywnych pokrzywa wykazuje wiele właściwości. Wiele z nich opiera się na przekazach ludowych, jednak niektóre z jej działań zostały opisane naukowo. Poniżej znajdziesz fakty i mity działania pokrzywy - dowiedz się, jakie działanie lecznicze może mieć ta roślina.
Czy pokrzywa działa na stan zapalny?
Niektóre związki, które są zawarte w pokrzywie (np. inhibitory elastazy leukocytowej) mogą wpływać na stany zapalne w organizmie. Przeważnie w tym celu stosuje się wyciąg alkoholowy lub wodny z pokrzywy zwyczajnej. Niektóre badania wskazują także, że ekstrakt z pokrzywy może łagodzić bóle reumatyczne.
Czy picie pokrzywy wpływa na cerę?
Ekstrakt z pokrzywy to częsty składnik kosmetyków: szamponów, odżywek czy kremów. Może ona wpływać na zmniejszenie wydzielania łoju, co może ograniczać przetłuszczanie się włosów. To jednak nie wszystko. Tonik z pokrzywy może okazać się skuteczny do przemywania skóry trądzikowej. Pokrzywa uznawana jest za środek antyseptyczny i przeciwbakteryjny, dzięki czemu może wspierać walkę z trądzikiem. Co więcej, tabletki bądź napary z pokrzywy przyjmowane drogą doustną także mogą wykazywać korzystne dla organizmu działanie.
Czy herbata z pokrzywy uspokaja?
Niektóre źródła wskazują, że pokrzywa może mieć działanie uspokajające - tak, jak większość ziół. Potwierdzeń takiego zastosowania pokrzywy nie jest jednak wiele i potrzebne są dalsze badania, by stwierdzić to jako obiektywny fakt.
Czy herbata z pokrzywy podnosi ciśnienie?
Twierdzi się, że regularne picie kawy może wspierać obniżenie ciśnienia krwi, a także wpływać a układ sercowo-naczyniowy. Przeprowadzone w tym zakresie badania nie dają jednak jasnych odpowiedzi: niektóre z nich potwierdzają zależność, inne wręcz przeciwnie. Testy odnośnie wpływu pokrzywy na ciśnienie nadal trwają.
Po jakim czasie widać efekty picia herbaty z pokrzywy?
Liście pokrzywy zawierają wiele odżywczych składników, dlatego warto włączyć ją do diety - codziennie lub okazjonalnie. Regularnie wypijana herbata z pokrzywy daje efekty już po dwóch tygodniach stosowania.
Kiedy pić pokrzywę: rano czy wieczorem?
Herbata z pokrzywy słynie z łagodnego, ziołowego smaku. Możesz wypijać ją rano bądź wieczorem - tak, jak będzie to dla Ciebie najwygodniejsze. Jak parzyć pokrzywę? Suszone liście bądź torebkę z ziołami należy zalać wrzątkiem - tyle wystarczy.
Pokrzywa: przeciwwskazania
Choć pokrzywa ma wiele korzystnych działań, czasem u niektórych osób może powodować skutki uboczne w postaci biegunki, wzdęć czy bólu brzucha. Nie powinny jej pić kobiety w ciąży, ponieważ może powodować poronienie.
Na co dobra jest pokrzywa?
Skład pokrzywy sprawia, że pokrzywa oczyszcza organizm, wpływa na stan cery i włosów, a także może mieć właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Antyoksydacyjne działanie pokrzywy jest wyjątkowo silne - dlatego jeśli chcesz oczyścić organizm, roślina ta może Ci pomóc. Efekty picia pokrzywy można zaobserwować już po dwóch tygodniach, a jej łagodny smak sprawia, że świetnie sprawdzi się jako poranny bądź wieczorny napar. Jeśli nie lubisz jak smakuje herbata z pokrzywy, możesz także sięgnąć po suplementy - sprawdź, jakie znajdziesz na stronie shaman.pl.
Źródła:
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci Tekst mający znaczenie dla EOG (Dz. U. : 136 z 25.05.2012 ze zm.)
Jakubczyk K., Janda K., Skyrpan S., Gutowska I., Wolna J., Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) - charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne, Pom J Life Sci 2015, 61, 2 191-198
Zaweracz G., Pokrzywa - pospolity chwast o nieocenionych właściwościach, Apteka Niezamopominajka, Uroda, 32-35
Bhusal K., Magar S., Thapa R., Lamsal A., Bhandari S., Maharjan R., Shrestha S., Shrestha J., Nutritional and oharmacological importance of stinging neetle (Urtica dioica L.): A review, Heliyon 2022;:8 (6) (doi: 10.1016/j.heliyon.2022.e09717; 18.07.2024)
WebMD, Stinging Neetle - Uses, Side Effects, and More, (https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-664/stinging-nettle; 18.07.2024)