Koszyk:

BRAK POMYSŁU NA PREZENT ŚWIĄTECZNY? PODARUJ BLISKIM ZDROWIE, SPRAWDŹ ZESTAWY SUPLEMENTÓW

Olej z wiesiołka: na co pomaga?

Olej z nasion wiesiołka zyskuje na popularności od końca XX wieku. Zawarte w nim składniki aktywne mogą wpływać na organizm - stąd też zainteresowanie tą rośliną. Choć wygląda ona pospolicie, jej drobne żółte kwiaty przykuwają uwagę, podobnie jak zapach. Stosowanie oleju z wiesiołka może przynieść wiele korzyści. Sprawdź, jak naturalny olej wiesiołkowy wspiera organizm, na co go stosować i w jaki sposób najlepiej wykorzystać jego właściwości.

Na co dobry jest olej z wiesiołka? Właściwości lecznicze i składniki aktywne. Z czego się składa olej wiesiołkowy i co to jest?

Nasiona wiesiołka zawierają wysoką zawartość wapnia, żelaza i cynku.

  • wapń przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i w utrzymaniu prawidłowego przekaźnictwa nerwowego, a także pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych i jest potrzebny do utrzymania zdrowych kości i zębów,
  • żelazo pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych, pomaga w prawidłowym transporcie tlenu w organizmie i w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny; pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego,
  • cynk pomaga w prawidłowej syntezie DNA i białka, w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych, a także w utrzymaniu prawidłowej płodności i prawidłowych funkcji rozrodczych; przyczynia się również do utrzymania prawidłowego metabolizmu makroskładników odżywczych i kwasów tłuszczowych oraz witaminy A; pomaga zachować zdrowe włosy, paznokcie i skórę.

 

Co więcej, nasiona wiesiołka zawierają także aminokwasy - głównie tryptofan (regulujący apetyt, nastrój i sen) oraz aminokwasy siarkowe (cystynę i metioninę). W roślinie tej wykazano także obecność garbników, witaminy C, flawonoidów i antocyjanów. Najcenniejszym składnikiem nasion wiesiołka jest duża zawartość wysoko przyswajalnych NNKT:

  • kwas linolowy (LA; ok. 70%) - pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi,
  • kwas gamma-linolenowy (GLA; ok. 10%) - bierze udział w transporcie i utlenianiu cholesterolu, jest składnikiem lipidów błonowych.

Czy olej z wiesiołka zawiera kwasy omega 3?

Olej z wiesiołka nie zawiera kwasów omega 3 - DHA I EPA. Zawiera jednak dużą ilość NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) - kwas LA to rodzina omega-6. Kwasy NKKT są konieczne dla prawidłowego rozwoju organizmu. Budują tkanki i biorą udział w transporcie lipidów (związków chemicznych tj. tłuszcze, sterole, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach). Jest to o tyle istotne, gdyż organizm człowieka nie jest w stanie sam wytworzyć kwasów tłuszczowych. Dlatego też olej z wiesiołka może sprzyjać utrzymaniu zdrowej diety.

Czy olej z wiesiołka wpływa na hormony? Właściwości oleju z wiesiołka

Niektóre badania wskazują, że olej z wiesiołka może mieć wpływ na poziom prolaktyny i na obniżenie objawów PMS. Nie jest to jednak potwierdzony fakt. Warto także wspomnieć, że nie zauważono, by olej z wiesiołka znacząco wpływał na aktywność hormonalną organizmu.

Czy olej z wiesiołka obniża ciśnienie? Działanie na cholesterol

Wysokie ciśnienie często idzie w parze z wysokim cholesterolem. Olej z wiesiołka nie obniża ciśnienia, jednak dzięki obecności NKKT wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi oraz może go utleniać.

Olej z wiesiołka dla kobiet i na kobiece dolegliwości i inne zastosowania

Często mówi się o tym, że olej z wiesiołka pomaga na kobiece dolegliwości. Olej z nasion wiesiołka testowano głównie pod kątem wsparcia zdrowotnego dla kobiet oraz pielęgnacji skóry. Olej wiesiołkowy może mieć zastosowanie w tych dwóch obszarach. Przede wszystkim warto wspomnieć, że niektóre źródła wskazują, że ogółem zdrowie skóry olej z wiesiołka może wspierać bardzo dobrze, m.in. może wspierać walkę z trądzikiem. Może on również wpływać na obniżenie odczuwalności objawów PMS - zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Sprawdź poniżej, jakie jeszcze działania przypisuje się temu składnikowi.

Czy olej z wiesiołka pomaga przy menopauzie?

Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów menopauzy są uderzenia gorąca. Według niektórych źródeł olej wiesiołkowy pomaga w zredukowaniu tego objawu. Nie udowodniono tego jednak na skalę, która pozwalałaby stwierdzić, że jest to naukowo obiektywny fakt.

Czy wiesiołek pomaga na włosy? Wiesiołek w kosmetyce

Zastosowanie oleju z wiesiołka tyczy się głównie skóry. Wiele badań wskazuje na to, że kwasy omega-6 zawarte w oleju wiesiołkowym mogą okazać się przydatne w profilaktyce i schorzeniach dermatologicznych, a kwas gamma-linolenowy może przynosić efekty w leczeniu chorób skóry. Przed rozpoczęciem ewentualnej kuracji warto się jednak skonsultować z dermatologiem.

Niektóre źródła podają, że olej z wiesiołka ma również zastosowanie w pielęgnacji włosów. Jak wspiera? Przede wszystkim może stymulować wzrost włosów. Kwas linolowy z oleju z wiesiołka może także wpływać na zmniejszenie stanu zapalnego skóry głowy - nie stwierdzono tego jako pewny, obiektywny fakt, jednak badania dotyczące terapii stanów zapalnych (tj. egzema) dają obiecujące wyniki.

Kiedy brać olej z wiesiołka i jak stosować? Bezpieczne spożywanie oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka jest na ogół bezpieczny w stosowaniu, jeśli jest przyjmowany wedle wytycznych na opakowaniu. Przeciwwskazania oleju z wiesiołka do stosowania go obejmują głównie osoby w ciąży, przyjmujące leki rozrzedzające krew, chorujące na epilepsję lub schizofrenie, a także u pacjentów z nowotworem hormonozależnym oraz mających zaplanowaną operację w ciągu najbliższych tygodni. Z kolei jeśli chodzi o skutki uboczne czy też działania niepożądane, mogą do nich należeć bóle brzucha i głowy.

Po jakim czasie działa olej z wiesiołka? Jak długo można brać olej z wiesiołka? Ile podawać?

Jak przyjmować olej z wiesiołka? Dorosłym zaleca się stosowanie od 2 do 6 gram dziennie przez okres od 3 do 12 miesięcy. Po tym czasie można dostrzec pierwsze efekty, które są zależne od indywidualnych cech organizmu. Warto także skonsultować się z lekarzem, który pomoże określić odpowiednie dawkowanie oleju z wiesiołka.

Który olej z wiesiołka jest najlepszy? Jaka suplementacja olejem wiesiołkowym jest najlepsza?

Suplementacja olejem wiesiołkowym zyskuje na popularności. Na rynku znajdziesz wiele produktów, które mają różną postać. W jakiej formie suplementować olej z wiesiołka? Jednym ze sposobów jest przyjmowanie kapsułek.

Czy olej z wiesiołka w kapsułkach jest dobry? Suplement diety: wiesiołek

Olej z wiesiołka w kapsułkach zawiera przede wszystkim substancję aktywną. Często zawiera także dodatek innych związków, które mogą wzmacniać jego działanie, jak na przykład witaminę E, A czy B6. Olej wiesiołkowy można także znaleźć w kompleksach suplementów z omega 3-6-9. Sprawdź ofertę Osavi, NOW Foods oraz Swanson i wybierz odpowiednie kapsułki z wiesiołka dla siebie.

Na co pomaga olej z wiesiołka: podsumowanie

Olej z wiesiołka to roślina, której dobroczynne właściwości są znane od wielu lat. Dokładne określenie, jakie związki zawiera, pozwoliło dokładnie określić jakie działania ma olej wiesiołkowy. Nadal jednak trwają badania, które pozwoliłyby poznać pełne spektrum właściwości tej rośliny. Olej z wiesiołka jest nie tylko częstym dodatkiem do kosmetyków, które stosuje się na twarz - może mieć także formę suplementów. Sprawdź pełną ofertę na shaman.pl i wybierz propozycje, które wpisują się w Twoje potrzeby. 

 

Źródła: 

Kaźmierska A., Gawor E., Wpływ oleju z wiesiołka na skórę, ze szczególnym uwzględnieniem działania kwasu gamma-linolowego (GLA), Kosmetologia Estetyczna 4/2015/ vol. 4, 335-338

McDermott A., Evening Primrose Oil: Benefits, Uses, Side Effects, (https://www.healthline.com/health/evening-primrose-oil; 24.04.2024) 

WebMD, Evening Primrose Oil - Uses, Side Effects, and More (https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1006/evening-primrose-oil; 24.04.2024) 

Białek M., Rutkowska J., Znaczenie kwasu γ-linolenowego w profilaktyce i terapii, Postepy Hig Med Dosw, 2015; 69:892-904

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci Tekst mający znaczenie dla EOG (Dz. U. : 136 z 25.05.2012 ze zm.)

Duraj K., Palacz-Wróbel M., Wielokierunkowe działanie oleju z wiesiołka na organizm, Borgis - Medycyna Rodzinna 3-4/2021, s. 36-42

Kostuch R., Misztal R., Stanowisko wiesiołka dwuletniego w tokarni na wyżynie małopolskiej, nr 1/2005, Polska Akademia Nauk, Oddział w Krakowie, s. 27-36

Szczesna M., Ocena zdrowotna nasion z wiesiołka, Roczn. PZH, 1993, XLIV, nr 2-3, s. 139-146