Chrom to jeden z pierwiastków niezbędnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, wzrostu i rozwoju. Jego niedobór w ciele może prowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych, dlatego warto dowiedzieć się, gdzie jest najwięcej chromu i jak zadbać o odpowiedni poziom chromu w organizmie.
Znaczenie chromu dla organizmu
Chrom to pierwiastek, który przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu makroskładników odżywczych, tj. węglowodany, białka i lipidy. Dzięki temu może uczestniczyć w procesach antyoksydacyjnych, w syntezie RNA i DNA, w odpowiedzi immunologicznej, a także może wpływać na wydzielanie hormonów oraz niektórych witamin. Chrom pomaga również w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Dzięki temu, że organizm ma odpowiedni poziom chromu, glukoza jest efektywniej wchłaniana i wykorzystywana przez organizm.
Zapotrzebowanie organizmu na chrom
Według RDA zalecana dzienna porcja chromu dla zdrowego, dorosłego człowieka wynosi od 50 do 200 μg na dzień. Wystarczający poziom chromu w organizmie pozwala zaspokoić spożycie 25 μg chromu na dzień w przypadku kobiet i 35 μg w przypadku mężczyzn. Dzienne spożycie chromu nie powinno przekraczać 250 μg na dzień.
Niedobór chromu: objawy. Co powoduje brak chromu w organizmie?
Zbyt niski poziom chromu w organizmie może prowadzić do wystąpienia konsekwencji zdrowotnych, a w tym przede wszystkim zmniejszeniem aktywności insuliny przy jednoczesnym zmniejszeniu tolerancji glukozy. Zbyt niska podaż chromu prowadzi do objawów podobnych do tych obserwowanych u chorych na cukrzycę lub choroby sercowo-naczyniowe. Temu stanowi towarzyszy wysokie ciśnienie tętnicze krwi i wysokie stężenie trójglicerydów.
Choć niedobór chromu występuje rzadko, warto mieć na względzie konsekwencje jego niedoboru i zadbać o jego prawidłowy poziom. Niedobory chromu wśród ludzi są często efektem niedoborów żywieniowych lub stresu (np. obciążenie glukozą, dieta bogata w cukry proste, ciąża, infekcja, zmęczenie, uraz fizyczny lub emocjonalny). Powodem może być także gleba uboga w ten pierwiastek i dieta wegetariańska.
Co pomaga organizmowi wchłaniać chrom?
Wchłanianie chromu jest skomplikowanym zagadnieniem. Na ogół uznaje się, że przy niskiej podaży wchłania się zaledwie 2% dziennej porcji, a w przypadku 40 μg na dobę: około 0,4%. Skrobia, cukry proste, kwas askorbinowy, niektóre aminokwasy i aspiryna mogą wpływać na zwiększenie wchłaniania chromu.
Jak uzupełnić chrom? Najważniejsze źródła chromu
Chrom najłatwiej przyjmować wraz z pokarmem bądź suplementując go. Znajduje się on w wielu składnikach pokarmowych, dlatego przy odpowiednio zbilansowanej diecie rzadko pojawiają się niedobory chromu. Sprawdź poniżej, jakie są naturalne źródła chromu i jak utrzymać prawidłowy poziom chromu z pomocą suplementacji.
W czym jest dużo chromu? W jakich owocach jest chrom i jakie zioła są bogate w chrom?
Rola chromu w organizmie jest niezwykle istotna, dlatego też warto wiedzieć, jakie produkty charakteryzuje największa zawartość chromu. Produkty zawierające chrom to przede wszystkim produkty pełnoziarniste, sery, orzechy, szparagi, drożdże, grzyby, wątroba, ostrygi i owoce. Chrom znajdziesz też w soku winogronowym i pomarańczowym.
Jaki chrom jest najskuteczniejszy? W jakich tabletkach jest chrom? Suplementacja chromu
Alternatywnym dodatkiem do diety mogą być suplementy. Są to przebadane, bezpieczne produkty, które zawierają odpowiednią dzienną porcję tego pierwiastka dla osoby dorosłej. Wszystkie produkty, które znajdziesz na shaman.pl pochodzą od renomowanych marek, dzięki czemu masz gwarancję ich wysokiej jakości. Może je różnić forma suplementu, zawartość chromu lub stężenie chromu oraz rodzaj chromu. Jakie suplementy polecamy?
- NOW Foods - Chrom w tabletkach (200 µg)
- Osavi - Chrom w kapsułkach (200 µg)
- Life Extension - Chrom z Crominex 3+ w kapsułkach (500 µg)
- Swanson - Chelatowany Chrom w kapsułkach (200 µg)
- Holland & Barrett - Pikolinian Chromu w tabletkach (200 µg)
Kto powinien zażywać chrom? Podsumowanie
Chrom to bardzo istotny dla funkcjonowania organizmu człowieka pierwiastek. Nie tylko przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu makroskładników odżywczych, ale też pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Jeśli zauważysz u siebie objawy niedoboru chromu, warto przemyśleć wprowadzenie modyfikacji do diety bądź suplementację tego składnika. Na shaman.pl znajdziesz to, czego potrzebujesz: sprawdź pełną ofertę i wybierz coś odpowiedniego dla siebie.
Źródła:
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci Tekst mający znaczenie dla EOG (Dz. U. : 136 z 25.05.2012 ze zm.)
Kośla T., Lasocka I., Skibniewska E., Kołnierzak M., Skibniewski M., Chrom trójwartościowy (Cr III) jako pierwiastek śladowy niezbędny dla zwierząt i ludzi, Med. Weter. 2018, 74(9): 560-567
Zimlich R., Chromium Supplements: benefits and Precautions (https://www.healthline.com/health/chromium-supplement; 10.04.2025)
Piotrowska A., Pilch W., Tota Ł., Nowak G., biologiczne znaczenie chromu III dla organizmu człowieka, Medycyna pracy 2018; 69 (2): 211-223