Podczas wielkanocnego śniadania zdecydowanie nie może zabraknąć chrzanu. Nie tylko nadaje on potrawom intensywne walory smakowe, ale też wyróżnia się wieloma ciekawymi właściwościami. Czytaj dalej – dowiedz się, jakie wartościowe składniki zawiera to warzywo i dlaczego warto na stałe włączyć je do swojej diety.
Chrzan – niezwykły dodatek nie tylko do świątecznych potraw
W koszach wielkanocnych znajduje się prawdziwe bogactwo tradycyjnych wyrobów i darów natury, a wśród nich powracający do łask chrzan. Zgodnie z dawnymi zwyczajami kawałek surowego korzenia trzeba było zjeść jeszcze przed wspólnym świątecznym posiłkiem. Jego ostry, cierpki smak miał przywoływać skojarzenia z Męką Chrystusa. Z drugiej strony warzywo uznawane było za symbol witalności i tężyzny fizycznej.
Współcześnie chrzan odgrywa przede wszystkim rolę przyprawy wzbogacającej smak i aromat potraw przyrządzanych na Święta Wielkanocne. Zachęcamy jednak, by potraktować je nie tylko jako sezonowy dodatek do dań, lecz już na stałe zaprosić do swojej kuchni. Co zyskasz, włączając to warzywo z rodziny kapustnych do standardowego jadłospisu? Czeka na Ciebie naprawdę imponujący zestaw korzystnych składników i właściwości.
Jakie składniki w sobie kryje? Jest on źródłem witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, a do najważniejszych substancji biologicznie czynnych, które zawiera, należą glukozynolany. To właśnie te ostatnie związki są łączone z właściwościami antynowotworowymi. Chrzan jest również uznawany za naturalny antybiotyk – ze względu na zawartość substancji bakteriobójczych pomagających w zwalczaniu kataru, kaszlu i innych objawów infekcji.
Gdzie znajduje zastosowanie chrzan pospolity?
Bogata zawartość wartościowych składników i warunkowanych przez nie właściwości oraz jedyne w swoim rodzaju walory smakowe sprawiają, że chrzan towarzyszy nam w różnych dziedzinach. Oto najważniejsze informacje o jego zastosowaniu:
- Warzęcha i warzucha (pod takimi ludowymi nazwami również występuje chrzan) znana jest jako roślina posiadająca liczne prozdrowotne właściwości. Od stuleci stosowano ją w celu łagodzenia przebiegu dolegliwości i infekcji.
- Dodatkowe zastosowanie kulinarne? Chrzan dodaje się do domowych przetworów jako środek konserwujący. Może być składnikiem sosów, musztard oraz majonezów. Popularne są też gotowe produkty z chrzanem tartym, jabłkowym i śmietankowym. Kupując chrzan w słoiczku, warto sprawdzić, ile tak naprawdę chrzanu znajduje się w produkcie. Im wyższa zawartość, tym lepszą jakość ma dany artykuł.
- W składzie suplementów diety znaleźć można ekstrakt z korzenia chrzanu, np. w połączeniu z wyciągiem z czosnku. Jeśli szukasz kompleksu roślinnych ekstraktów w formie kapsułek lub proszku, zachęcamy do zapoznania się z całą kategorią produktów dostępnych w naszym sklepie online. Wystarczy, że klikniesz tutaj.
- I wreszcie chrzan to także środek kosmetyczny stosowany w naturalnej pielęgnacji. Może być składnikiem wzmacniających balsamów do włosów, toników do twarzy i maseczek DIY przygotowywanych w domowym zaciszu.
Jak zatem widzisz, mimo określenia „pospolity” obecnego w nazwie tego warzywa, powinniśmy uznać je za naprawdę wyjątkowy naturalny produkt.