Koszyk:

BRAK POMYSŁU NA PREZENT ŚWIĄTECZNY? PODARUJ BLISKIM ZDROWIE, SPRAWDŹ ZESTAWY SUPLEMENTÓW

Jak ograniczyć jedzenie słodyczy bez wyrzeczeń?

Jak ograniczyć jedzenie słodyczy bez wyrzeczeń?

Na liście postanowień noworocznych często pojawia się ograniczenie jedzenia słodyczy, a ten cel jest wspólny dla kobiet i mężczyzn. Jeśli także planujesz zmniejszyć ilość zjadanych na co dzień słodkich przekąsek, ale chcesz się najpierw przygotować, polecamy lekturę tego artykułu. Znajdziesz w nim praktyczne wskazówki, dzięki którym uda się wreszcie wytrwać w postanowieniu bez rezygnowania z małych, codziennych przyjemności.

Ograniczanie jedzenia słodyczy metodą małych kroków

Słodycze są dla nas rodzajem nagrody za osiągnięcia w życiu prywatnym i zawodowym lub formą pocieszenia, gdy sprawy nie układają się po naszej myśli. Czasami nie przypisujemy do nich jednak takiego znaczenia, zaspokajając nimi po prostu głód czy próbując dzięki nim dodać sobie trochę energii do pracy. Obecność słodkości w codziennej diecie sama w sobie nie jest problemem. Ale jeśli zaczynają one w jadłospisie dominować, trzeba zastanowić się nad zmniejszeniem ilości cukru w żywieniu.

Jak więc bez wyrzeczeń zapanować nad ilością zjadanych słodyczy i odzyskać kontrolę nad różnego rodzaju zachciankami? Nad rozwiązaniem dużego problemu warto popracować za pomocą metody małych kroków. Zamiast wyeliminować wszystko, co słodkie z codziennego jadłospisu, lepiej wprowadzać niewielkie zmiany stopniowo i obserwować, jak z tymi nowymi rytuałami się czujemy. By było nam raźniej, do podjęcia podobnego wyzwania zachęćmy też kogoś bliskiego. 

Co możemy zrobić na samym początku? 

  1. Przyjrzyjmy się liczbie, jakości oraz częstotliwości zjadanych każdego dnia posiłków. Jeśli jemy zbyt mało albo w nierównych odstępach czasu, może się okazać, że sięgamy po słodkie przekąski tylko po to, by zaspokoić uczucie sytości. 
  2. Sprawdźmy, czy w trakcie pracy i czasu spędzanego w domu wypijamy wodę, napary lub świeże soki w odpowiedniej ilości. Czasami interpretujemy sygnały wysyłane przez organizm jako uczucie głodu, tymczasem powinniśmy zadbać o poziom nawodnienia. 

Czym można zastąpić tradycyjne słodycze? Zdrowa żywność 

Chcąc skutecznie ograniczyć pokusę sięgania po coś słodkiego w ciągu dnia, dobrze mieć pod ręką zamienniki tradycyjnych słodyczy. Tak jak w przypadku zwykłych słodkości nie powinny one jednak w diecie dominować, ale stać się wyłącznie dodatkiem. Chodzi więc nie o to, by całkowicie usunąć z jadłospisu źródła uwielbianej przez nas słodyczy, ale zachować na co dzień umiar, równowagę i komfort psychiczny. 

Ulubione batoniki z dużą ilością cukru i tłuszczu można zastąpić batonem zawierającym na przykład suszone owoce, płatki owsiane, orzechy, a słodzone soki – wodą z pomarańczą czy samodzielnie wyciśniętym sokiem owocowo-warzywnym. Takie zdrowsze przekąski możesz wykonać samodzielnie, korzystając z wysokiej jakości, ekologicznych produktów dostępnych w kategorii zdrowa żywność i tworzonych przez najlepsze marki. Kliknij tutaj i zobacz naszą ofertę.

Zachęcamy do zapoznania się z tą całą kategorią produktową. Znajdziesz w niej też gotowe słodkie przekąski, na przykład ciastka i batony o przemyślanych składach, sycące i mające pyszny, naturalny smak. Możesz stopniowo zastępować nimi tradycyjne słodkości, ale nadal pamiętając o zachowaniu umiaru w codziennej diecie. Pamiętaj też, że małe przyjemności to nie tylko kolejna kostka ulubionej czekolady, ale i spacer na świeżym powietrzu oraz szczera rozmowa z bliską osobą.