Dzieci / niedobory w diecie
W okresie szkolnym dzieci i młodzież powtarzają i utrwalają większość błędów żywieniowych nabytych we wczesnym dzieciństwie od swoich rodziców. W ich diecie znajduje się zbyt mało warzyw i owoców, ryb, produktów zbożowych i mlecznych, a zbyt dużo cukru i słodyczy, tłuszczów, mięsa oraz żywności przetworzonej. Niewystarczająco urozmaicona dieta dzieci i zbyt rzadkie spożywanie produktów o wysokiej wartość odżywczej sprzyja niezbilansowaniu posiłków i częstych niedoborów oraz chorób z nimi związanymi. Wysokie ryzyko niedoborów dotyczy wszystkich witamin i składników mineralnych, a w szczególności żelaza, cynku, miedzi, wapnia, magnezu, witaminy B1, B2 i PP oraz umiarkowane ryzyko niedoborów witaminy B6 i witaminy C.
Układ pokarmowy dziecka cały czas się rozwija. W jego funkcjonowaniu zachodzą zmiany, konieczne do sprawnego trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Dlatego dziecięcy brzuszek jest delikatny i ma szczególne potrzeby żywieniowe, inne niż dorosły. Cały czas kształtuje się mikroflora jelitowa. Jest ona bardzo ważna dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej skład zależy w dużej mierze od sposobu żywienia, dlatego należy zadbać o odpowiednią podaż błonnika i prebiotyków. Mikroorganizmy zamieszkujące układ pokarmowy syntetyzują cenne witaminy, takie jak B12 i K. Prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie dziecka. Z badań wynika, że 94% dzieci po 1. roku życia otrzymuje z dietą niewystarczającą ilość witaminy D3.
Pamiętając, że nawyki i przyzwyczajenia żywieniowe kształtują się od najmłodszych lat życia, przypominamy 10 zasad zdrowego odżywiania dzieci i młodzieży. Należy ich przestrzegać, alby prawidłowo się rozwijać oraz mieś siłę i energię do zdobywania wiedzy.
- Jedz posiłki regularnie (5 posiłków co 3-4 godziny).
- Warzywa i owoce jedz jak najczęściej i w jak największej ilości.
- Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
- Codziennie pij co najmniej 3-4 szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i serem.
- Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja. Wybieraj chude mięso. Ograniczaj spożycie produktów mięsnych przetworzonych.
- Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych.
- Unikaj spożywania cukru, słodyczy i słodkich napojów. Zastąp je owocami i orzeszkami.
- Nie dosalaj potraw. Unikaj słonych przekąsek i produktów typu fast food.
- Pamiętaj o piciu wody po posiłku i między posiłkami.
- Bądź codziennie aktywny fizycznie w szkole i poza szkołą.