Lato zachęca do prowadzenia diety bogatej w świeże i sezonowe owoce oraz warzywa. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje arbuz - jego orzeźwiający smak bywa niezastąpiony w upalne dni. Czego warto się o nim dowiedzieć?
Czy arbuz jest zdrowy?
Walory smakowe arbuza znane są już od ponad 4 tysięcy lat. Pierwsze wzmianki o spożyciu tego owocu można odnaleźć już w starożytnym Egipcie. Obecnie arbuz cieszy się popularnością na całym świecie. Mało kto jednak wie, że arbuz pod względem botanicznym zaliczany jest do rodziny dyniowatych. W takim razie, czy arbuz to owoc czy warzywo? To, że botanicznie jest dynią, nie czyni go warzywem. Jadalna część rośliny tzw. jagoda duża pozwala wciąż zaliczyć go do grupy owoców.
Dlaczego warto uwzględnić arbuza w swojej letniej diecie? Za spożywaniem arbuza przemawiają nie tylko walory smakowe, ale także wartości odżywcze skrywane w soczystym miąższu.
Czy arbuz ma witaminy? Wartości odżywcze arbuza
W miąższu arbuza znajduje się nie tylko mnóstwo smaku, ale także wiele cennych składników odżywczych. Co możesz zyskać dzięki regularnemu spożywaniu tego owocu? Ukryte są w arbuzie witaminy oraz składniki mineralne. Przede wszystkim w miąższu arbuza występuje witamina A. Znana jest z tego, że pomaga zachować zdrową skórę; pomaga także w utrzymaniu prawidłowego widzenia. Jakie jeszcze składniki odżywcze ma arbuz? Arbuz zawiera witaminę E oraz witaminy z grupy B. Witamina E pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym - czyli pomaga wyregulować liczbę wolnych rodników w organizmie. Z kolei witaminy z grupy B wpływają na pracę wielu narządów i układów w organizmie. Organizm mogą wzmacniać także inne składniki odżywcze, takie jak:
- potas,
- żelazo,
- magnez,
- cynk,
- miedź.
Pestki arbuza - czy są zdrowe?
Arbuz podobnie jak inne owoce to zdrowy składnik codziennej diety. Wątpliwości dotyczące zdrowotnych właściwości arbuza dotyczą jednak jego pestek - wiele osób skrupulatnie je usuwa. Jak się jednak okazuje, nie musisz wcale obawiać się ich połknięcia. Pestki arbuza mają w sobie składniki, które mogą pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Są bogate w białko i nienasycone kwasy tłuszczowe. Mogą wspomóc także w zwalczaniu stanów zapalnych oraz infekcji grzybiczych i bakteryjnych.
Ile kalorii ma arbuz?
Wiele osób uważa, że arbuz ze względu na wysoką zawartość wody w składzie stanowi świetną przekąskę w trakcie prowadzenia diety mającej na celu zrzucenie wagi. Czy arbuz jest dobry na odchudzanie? Zawiera on jedynie 30 kilokalorii w 100 gramach. Jeden plaster arbuza waży średnio około 350g - posiada on zaledwie niemal 100 kcal. Tym samym należy on do jednych z najmniej kalorycznych owoców. Może być brany pod uwagę w codziennych jadłospisie dietetycznym.
Czy arbuz nawadnia organizm?
Soczysty owoc arbuza może składać się nawet z 90% z wody. Właśnie dlatego czujesz orzeźwienie po zjedzeniu porcji owocu. Właśnie dlatego arbuz może stanowić doskonałą alternatywę dla szklanki wody. Ten pomysł sprawdzi się świetnie szczególnie w gorące dni, kiedy organizm wymaga większej ilości wody.
Czy arbuz podnosi ciśnienie krwi?
Oprócz słodkiego miąższu arbuzów, owoc ten ma także dużo właściwości. Warto wspomnieć o jego wpływie na ciśnienie krwi. Arbuz nie podnosi ciśnienia krwi. Co więcej, owoce arbuza zawierają likopen, który w odpowiednich warunkach może wspierać procesy obniżania ciśnienia tętniczego. Ilość likopenu różni się w zależności od dojrzałości i odmiany owocu. Zazwyczaj mniejsze arbuzy o bardziej czerwonym miąższu mają większe stężenie likopenu. Pamiętaj jednak, że zmagając się z problemami z ciśnieniem w pierwszej kolejności, warto kompleksowo zadbać o dietę oraz aktywność fizyczną, a także w razie potrzeby dokładniejszego uzyskania diagnozy - skorzystać z osobistej porady lekarskiej.
Czy cukrzyk może jeść arbuzy?
W arbuzie oprócz imponujących ilości wody znajdziesz także cukry proste. Czy arbuz ma dużo cukru? W 100 gramach arbuza znajduje się około 6 gramów cukru. Czy w takim wypadku arbuz będzie dobrym wyborem dla cukrzyków? Choć nie ma żadnych przeciwskazań dla uwzględnienia arbuza w diecie, diabetycy powinni być ostrożni. Niewielka ilość owocu nie powinna zaszkodzić, jednak większa porcja może skutkować podniesieniem poziomu cukru we krwi. Komponując codzienny jadłospis warto pamiętać, że arbuzy nie powinny stanowić samodzielnego posiłku, lecz być częścią zrównoważonej diety. Należy także pamiętać, że w przypadku wątpliwości warto udać się do specjalisty. Zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej dotyczącej Twojego indywidualnego przypadku to najlepszy sposób, by dowiedzieć się ile arbuza możesz zjeść.
Jak sprawdzić, czy arbuz jest dojrzały?
Dojrzały arbuz jest nie tylko smaczniejszy, ale także zawiera więcej składników odżywczych. Przechadzając się po sklepie ciężko ocenić czy miąższ owocu zamknięty w twardej skórce spełni Twoje oczekiwania. Jak wybrać arbuza? Przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą Ci w podjęciu najlepszego wyboru podczas zakupów.
- Zwróć uwagę na kształt - wybieraj owoce o symetrycznej formie - podłużne mogą być mniej słodkie i bardziej wodniste. Unikaj tych owoców, na których skórce zauważysz obicia czy wgniecenia; nie pomyl jednak zniekształceń z sieciami - im większa sieć, tym słodszy jest arbuz.
- Zwróć uwagę na kolor - ciemny i jednolity kolor to oznaka dojrzałości owoca, z kolei błyszcząca skorupa - na odwrót. Zwróć także uwagę na kolor "łysiny" - żółtawy odcień świadczy o bogatszym smaku, a biały o jego braku.
- Zważ owoc - upewnij się, że wybrany owoc jest wystarczająco ciężki jak na swoją wielkość. Zbyt lekki arbuz może okazać się mało soczysty i watowaty.
- Postukaj - dojrzały arbuz powinien wydawać głęboki dźwięk po postukaniu go pięścią.
Co można zrobić z arbuza? 3 proste przepisy na upalne dni
Upalne dni nie będą kompletne bez arbuza - soczysty owoc daje orzeźwienie i dzięki temu cieszy się ogromną popularnością. Sprawdzi się zarówno jako przekąska,jak i składnik ciekawych dań i napojów. Poniżej znajdziesz trzy propozycje, które pomogą Ci cieszyć się smakiem arbuza codziennie.
1. Jak zrobić lemoniadę z arbuza?
Pomysł na odświeżający letni napój? Lemoniada arbuzowa może okazać się świetną alternatywą dla jej klasycznej, cytrynowej wersji. Aby ją przygotować, dodaj do dzbanka pół dojrzałego arbuza, ¾ soku z cytryny lub limonki, a także wsyp ulubione słodzidło (np. ksylitol, miód lub syrop klonowy). Tak przygotowaną miksturę zmiksuj na gładko. W zależności od intensywności smaku, jaki chcesz uzyskać, dodaj odpowiednią ilość wody. Nie zapomnij także o kostkach lodu.
2. Sałatka z arbuza i fety
Czy wiesz, że arbuza nie musisz spożywać jedynie na słodko? Możesz wykorzystać go także jako dodatek do obiadu czy kolacji. Owoc świetnie smakuje w połączeniu z serem feta. W takiej formie możesz podać go jako składnik letniej sałatki. Do pokrojonego w drobną kostkę arbuza i fety dodaj swoje ulubione dodatki i przyprawy. Może to być np. rukola, czerwona cebula czy czarne oliwki. Smaku doda także własnoręcznie przygotowany sos np. z miodu, oliwy i soku z cytryny.
3. Jak zrobić sorbet z arbuza?
Sorbet z arbuza to świetna przekąska w upalne dni. Dodatkowo jest on niezwykle prosty w przygotowaniu. Wystarczy, że zblendujesz pozbawiony pestek miąższ z arbuza i dodasz do niego świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Możesz wzbogacić smak także paroma listkami mięty. Tak przygotowany sorbet włóż do zamrażalki. Pamiętaj, aby co jakiś czas przemieszać masę. Gdy osiągnie odpowiednią konsystencję, możesz go podać i delektować się jego smakiem.
Kiedy najlepiej jeść arbuza?
Niezależnie od tego czy poszukujesz zdrowej przekąski czy sposobu na chwilę orzeźwienia, arbuz będzie bardzo dobrym wyborem. Przez to, jakie właściwości ma arbuz, może stanowić codzienny dodatek do diety. Z regularnego spożywania arbuza płynie wiele korzyści - możesz przygotować go na wiele sposobów lub też pokroić i cieszyć się jego naturalnym smakiem. Po ten owoc warto sięgać szczególnie latem. Właśnie wtedy w sklepach znajdziesz najbardziej dojrzałe okazy. Bogaty w składniki odżywcze arbuz to świetna przekąska - przekonaj się o tym!