Koszyk:

Dieta dla mózgu – wsparcie pamięci i koncentracji

Dieta dla mózgu – wsparcie pamięci i koncentracji

Zbliża się wymagający egzamin, publiczne wystąpienie, rozmowa o pracę albo szczególnie intensywny czas w życiu zawodowym? O prawidłową pracę mózgu powinniśmy zadbać nie tylko przed tak ważnymi wydarzeniami, ale również na co dzień. Jakie składniki należy więc włączyć do codziennego jadłospisu, aby wesprzeć pamięć, koncentrację i skupienie? Czytaj dalej i sprawdź swoją wiedzę o tzw. diecie dla mózgu. 

Składniki niezbędne do prawidłowej pracy mózgu 

Aby sprawnie pracować, mózg potrzebuje glukozy, której źródłem są węglowodany złożone znajdujące się w produktach zbożowych i warzywach. Występuje ona też w węglowodanach prostych (głównie w słodyczach). Węglowodany proste zapewniają szybki zastrzyk energii, lecz równie błyskawicznie ta energia zostaje wyczerpana. Lepszym wyborem na co dzień są zatem węglowodany złożone, ponieważ uwalniają glukozę stopniowo. 

Kolejnymi istotnymi składnikami są aminokwasy obecne w białku, którego źródłem w diecie mogą stać się produkty mleczne i chude mięso. Mózg potrzebuje też kwasów tłuszczowych występujących w tłustych rybach morskich, orzechach i nasionach. Szczególnie cenny jest kwas DHA, przyczyniający się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu. Można stosować go w formie suplementu diety, na przykład Osavi - Omega 3 Olej Rybi, 1000 mg, o smaku cytrynowym i w kapsułkach miękkich.  

W codziennej diecie dla mózgu nie powinno brakować także witamin i minerałów, ale przede wszystkim witamin z grupy B. Ich źródłami są głównie strączki, orzechy, jajka. Niezbędnymi minerałami są natomiast żelazo, jod oraz cynk: pomagają w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych. Na liście składników z tzw. diety dla mózgu znajduje się jeszcze lecytyna oraz przeciwutleniacze. Lecytynę znajdziemy w orzeszkach i kiełkach, z kolei przeciwutleniacze w owocach, warzywach o intensywnej barwie oraz w przyprawach. 

Rola aktywności fizycznej i snu we wsparciu koncentracji

Oprócz wymienionych już składników mózg do prawidłowej pracy potrzebuje także tlenu. Jak najprościej zapewnić mu jego niezbędną dawkę? Odpowiedzią jest regularna aktywność na świeżym powietrzu, a w czasie niesprzyjającej pogody w wietrzonym pomieszczeniu. Często w czasie nauki albo pracy robisz sobie przerwę na przeglądanie internetu? Taka przerwa nie przynosi niczego oprócz straty czasu. Znacznie lepiej w trakcie przerwy ruszyć na spacer lub wykonać krótką praktykę jogi. Po takiej chwili dla siebie poczujesz się dużo lepiej, a zadania przestaną sprawiać wrażenie niemożliwych do wykonania. 

By utrzymać koncentrację i skupienie na wysokim poziomie trzeba pamiętać o wypoczynku. Za optymalną dzienną ilość snu uznaje się około 7-9 godzin, w zależności od potrzeb ciała. Równie ważna jest jakość nocnego odpoczynku. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Jak zadbać o lepszy, spokojniejszy sen?, opublikowanym na naszym blogu. O czym jeszcze musimy pamiętać? O odpowiednim nawodnieniu. Już niewielki niedobór wody w organizmie wystarczy, aby zdolności koncentracji zostały obniżone. Postarajmy się więc zamienić jedną filiżankę kawy na dodatkową porcję wody, świeżego soku czy ziołowej herbaty.