Koszyk:

Co daje suplementacja kwasu hialuronowego?

Co daje suplementacja kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy to jeden z najczęściej stosowanych w Europie wypełnień tkankowych w zabiegach medycyny estetycznej. Sama nazwa kwas hialuronowy znajduje swój początek w słowie "hyalos", co z języka greckiego oznacza "szklisty" i nawiązuje do przejrzystego wyglądu tego polisacharydu. Drugi człon nazwy pochodzi od słowa "uronic", co odnosi się do kwasu uronowego, będącego składnikiem kwasu hialuronowego. Celem stosowania wypełnień bądź przyjmowania kwasu hialuronowego drogą doustną jest nawilżenie i ujędrnienie skóry. To jednak nie wszystko. Sprawdź jaki jest wpływ kwasu hialuronowego na organizm i zdecyduj, jaka forma kwasu hialuronowego jest najlepsza dla Ciebie.

Właściwości kwasu hialuronowego

Główne funkcje kwasu hialuronowego w organizmie są związane się z jego zdolnością do wiązania i zatrzymywania wody - może on związać od 1 tys. do 4 tys. razy więcej wody, niż wynosi jego masa. To sprawia, że zastosowanie kwasu dostarcza skórze dodatkową porcję wilgoci. W ten sposób może ona zyskać na jędrności i sprężystości. Obecność kwasu hialuronowego sprawia, że w skórze tworzy się "żelowe podłoże", w którym zawieszone są włókna elastyny i kolagenu.

Odpowiednie ilości kwasu hialuronowego zapewniają skórze pewnego rodzaju ochronę. Prawidłowe stężenie tego kwasu w skórze niweluje oznaki starzenia; wpływa na ilość pojawiających się zmarszczek oraz na zmiany konturu twarzy. Głównymi czynnikami wpływającymi na poziom kwasu hialuronowego w skórze jest wiek i ekspozycja na promienie UV. W wyniku ich działania poziom kwasu w organizmie maleje. Zmniejsza się ilość wody, podobnie jak elastycznośc i liczba włókien kolagenowych.

W czym jest najwięcej kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w każdym organizmie żywym - nie we wszystkich jest jednak identyczny. W organizmie ludzkim kwas hialuronowy w największej ilości znajduje się w skórze, a także gałce ocznej, płynie łzowym czy dyskach międzykręgowych. To jednak nie wszystko. Chociaż kwas hialuronowy naturalnie znajduje się w skórze właściwej, ciele szklistym i mazi stawowej, jest też częstym składnikiem kosmetyków i suplementów diety, a także zastrzyków; kwasu hialuronowego w ten sposób często używają lekarze medycyny estetycznej.

Kiedy stosować kwas hialuronowy

Najważniejsze właściwości kwasu hialuronowego to ujędrnianie i nawilżanie. Z tego względu może on być stosowany przez każdego, niezależnie od typu cery czy wieku. Polecany jest zwłaszcza w przypadku utraty nawilżenia skóry i pierwszych oznak zmniejszenia się jej jędrności i elastyczności. Kwas hialuronowy korzystnie może wpłynąć na stan skóry po 40. roku życia. Z wiekiem zdolność skóry do regeneracji maleje - regularnie przyjmowany kwas hialuronowy łagodzi jej starzenie się. Suplementacja kwasem hialuronowym wskazana jest codziennie. Sięgając po suplementy diety warto stosować je zgodnie z zasadami zamieszczonymi na opakowaniu.

Co daje kwas hialuronowy w tabletkach? Preparaty kwasu hialuronowego renomowanych marek

Efekty kwasu hialuronowego można zauważyć nie tylko dzięki zabiegom medycyny estetycznej, ale też w przypadku doustnego stosowania kwasu. Kwas hialuronowy dostarczany za pomocą tabletek bądź kapsułek może stanowić uzupełnienie codziennej diety. Doustna suplementacja kwasu powinna odbywać się wedle zaleceń na opakowaniu. Warto sięgać po suplementy diety renomowanych marek - na przykład Jarrow Formulas, Doctor's Best lub NOW Foods. Suplementy kwasu hialuronowego tych marek mają postać wygodnej do połknięcia kapsułki.

Jaki kwas hialuronowy do picia wybrać?

Jedną z renomowanych marek na rynku suplementów jest NOW Foods. Marka ta stworzyła Kwas Hialuronowy w Płynie. Preparat ten charakteryzuje wysoka wchłanialność kwasu hialuronowego. Dodatkowo znajdziesz w nim również m.in. witaminę A, E oraz D. Wystarczy przyjmować jedną łyżkę stołową od jednego do dwóch razy dziennie, by zauważyć, jak kwas hialuronowy działa.

O czym pamiętać przyjmując kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy doskonale wpływa na stan skóry. Warto jednak pamiętać, że, podobnie jak inne substancje, istnieją przeciwskazania do przyjmowania bądź stosowania go. Kwasu hialuronowego nie powinny używać osoby w ciąży i karmiące piersią. Nie powinno się go stosować również w przypadku choroby nowotworowej, zaburzeń związanych z pracą tarczycy, podczas problemów z krzepliwością krwi, a także przy opryszczce i stanach zapalnych skóry. Suplementację czy zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego ograniczyć powinny też osoby z alergiami na składniki preparatów z kwasem. Warto też pamiętać, że działanie kwasu hialuronowego uzależnione jest od innych czynników. Jednym z nich są zabiegi laserowe, które, podobnie jak ekspozycja na ciepłe powietrze, mogą przyspieszać biodegradację kwasu hialuronowego.

Co oprócz kwasu hialuronowego warto przyjmować?

Kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia - w medycynie naturalnej, kosmetologii oraz w branży suplementów. Działa nawilżająco, ujędrniająco i regenerująco. Kwas hialuronowy wykorzystywany jest głównie po to, by lepiej wyglądać - nie jest jednak jedynym na to sposobem. Warto również zainteresować się bliżej preparatami i suplementami, które w składzie mają kolagen lub koenzym Q10. Sprawdź również pełną ofertę anti-aging i dobierz suplementy najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Bibliografia: 

  1. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Podstawy medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Białystok 2014
  2. M. Kucia, Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej (https://journals.indexcopernicus.com/api/file/viewByFileId/314014.pdf; dostęp: 21.12.2022)
  3. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Rola i znaczenie kwasu hialuronowego w procesach starzenia się skóry, Szczecin 2021